LimeSurvey 5.x - en to fr translation catalogue (4907 entries)

en: Core question themes cannot be uninstalled.
fr: Les thèmes des questions centrales ne peuvent pas être désinstallés.

en: Unshare participant
fr: Ne pas partager le participant

en: Save & close
fr: Sauvegarder et fermer

en: If enabled, the submission time of a response will be recorded.
fr: Si cette option est activée, l'heure de soumission d'une réponse sera enregistrée.

en: Do you really want to unshare this participant?
fr: Voulez-vous vraiment dé-partager ce participant ?

en: Unshare
fr: Désactiver le partage

en: Unshare this participant
fr: Annuler le partage de ce participant

en: Tip: Please note that you need to <strong>deactivate</strong> a survey if you want to <strong>add</strong> or <strong>delete</strong> groups/questions or <strong>change</strong> any of the settings above. The changes will cause all collected data from respondents to be moved and archived.
fr: Conseil : Veuillez noter que vous devez <strong>désactiver</strong> une enquête si vous souhaitez <strong>ajouter</strong> ou <strong>supprimer</strong> <strong>des</strong> groupes/questions ou <strong>modifier</strong> l'un des paramètres ci-dessus. Ces modifications entraîneront le déplacement et l'archivage de toutes les données collectées auprès des répondants.

en: Once a survey has been activated you can no longer <strong>add</strong> or <strong>delete</strong> questions, questions groups, or subquestions. You will be <strong>still able to edit</strong> questions, questions groups, or subquestions.
fr: Une fois qu'une enquête a été activée, vous ne pouvez plus <strong>ajouter</strong> ou <strong>supprimer</strong> <strong>des</strong> questions, des groupes de questions ou des sous-questions. Vous <strong>pourrez toujours modifier</strong> les questions, les groupes de questions ou les sous-questions.

en: Please notice you haven't answered this question. Still, you can continue without answering.
fr: Veuillez noter que vous n'avez pas répondu à cette question. Vous pouvez néanmoins continuer sans répondre.

en: Restore default
fr: Restaurer

en: Really restore the default survey menus (survey menu entries?
fr: Restaurer réellement les menus d'enquête par défaut (entrées du menu d'enquête ?

en: Your database is already up to date. Please go back to the %smain menu%s.
fr: Votre base de données est déjà à jour. Veuillez retourner au %smenu principal%s.

en: No question specified.
fr: Aucune question spécifiée.

en: Permission on survey (delete). Read permission is used to give access to this group.
fr: Permission sur l'enquête (supprimer). L'autorisation de lecture est utilisée pour donner l'accès à ce groupe.

en: No XML config loaded
fr: Pas de configuration XML chargée

en: Survey menus
fr: Menus d'enquête

en: Theme template permission
fr: Autorisation du modèle de thème

en: If enabled, the referrer URL will be stored together with the response.
fr: Si cette option est activée, l'URL du référent sera stockée avec la réponse.

en: If enabled, the time spent on each page of the survey by each survey participant is recorded.
fr: Si cette option est activée, le temps passé sur chaque page de l'enquête par chaque participant est enregistré.

en: If enabled, the IP address of the respondent is not recorded.
fr: Si cette option est activée, l'adresse IP du répondant n'est pas enregistrée.

en: If enabled, the IP address of the survey respondent will be stored together with the response.
fr: Si cette option est activée, l'adresse IP du répondant à l'enquête sera stockée avec la réponse.

en: If enabled, reponses will be anonymized - there will be no way to connect responses and participants.
fr: Si cette option est activée, les réponses seront anonymes - il n'y aura aucun moyen de relier les réponses et les participants.

en: Additionally, the following settings cannot be changed once a survey has been activated.
fr: En outre, les paramètres suivants ne peuvent pas être modifiés une fois qu'une enquête a été activée.

en: Note: Please review your survey carefully before activating
fr: Note : Veuillez lire attentivement votre enquête avant d'activer la fonction

en: Create box
fr: Créer une boîte

en: Box Settings
fr: Réglages de la boîte

en: Survey menu entries
fr: Entrées du menu d'enquête

en: Add user role
fr: Ajouter rôle utilisateur

en: Do you really want to delete this attribute?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet attribut ?

en: Quick add labels
fr: Ajout rapide d'étiquettes

en: Make sure to make a database backup before proceeding.
fr: Assurez-vous de faire une sauvegarde de la base de données avant de procéder.

en: Could not create directory
fr: Impossible de créer un répertoire

en: Do you really want to delete this participant
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce participant

en: Group code can contain only alphanumeric character, underscore or dot. Spaces are not allowed.
fr: Le code de groupe ne peut contenir que des caractères alphanumériques, un trait de soulignement ou un point. Les espaces ne sont pas autorisés.

en: Delete user role
fr: Supprimer le rôle utilisateur

en: Export role
fr: Rôle d'exportation

en: Edit role
fr: Éditer le rôle

en: View role details
fr: Voir les détails du rôle

en: Do you really want to delete the sharing of this participant?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le partage de ce participant ?

en: Do you really want to delete this attribute
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cet attribut

en: Please rank the items.
fr: Veuillez classer les articles.

en: My Account
fr: Mon compte

en: Participant has been deleted.
fr: Le participant a été supprimé.

en: Plugins - scanned files
fr: Plugins - fichiers scannés

en: Role could not be deleted.
fr: Le rôle n'a pas pu être supprimé.

en: Role was successfully deleted.
fr: Le rôle a été supprimé avec succès.

en: User management
fr: Gestion des utilisateurs

en: Dashboard
fr: Tableau de gestion

en: Please choose a file
fr: Veuillez choisir un fichier

en: Response deleted.
fr: Réponse supprimée.

en: Response could not be deleted
fr: La réponse n'a pas pu être supprimée

en: The question code is used for quick identification of this question and must be unique. It is especially useful if you wish to use the LimeSurvey assessments feature and/or the ExpressionScript.
fr: Le code de la question est utilisé pour une identification rapide de cette question et doit être unique. Il est particulièrement utile si vous souhaitez utiliser la fonction d'évaluation de LimeSurvey et/ou l'ExpressionScript.

en: Enter some help text if your question needs some explanation here...
fr: Entrez un texte d'aide si votre question nécessite une explication ici...

en: Enter your question here...
fr: Entrez votre question ici...

en: The GD extension found doesn't support JPEG
fr: L'extension GD trouvée ne supporte pas le JPEG

en: Add assessment rule
fr: Ajouter une règle d'évaluation

en: Delete assessment rule
fr: Supprimer la règle d'évaluation

en: Delete this survey menu?
fr: Supprimer ce menu d'enquête ?

en: Show basic toolbar
fr: Afficher la barre d'outils de base

en: Show full toolbar
fr: Afficher la barre d'outils complète

en: Create example question group and question:
fr: Créez un groupe de questions et une question d'exemple :

en: Delete the box
fr: Supprimer la boîte

en: Link survey on %spublic index page%s:
fr: Recherche de liens sur %sla page d'index public%s :

en: Global survey
fr: Enquête mondiale

en: User roles
fr: Rôles utilisateur

en: Data integrity
fr: Intégrité des données

en: The next step (editing the 'FILE=' line) is only necessary when you have selected a SPSS version without Python. If you selected the version for SPSS with the Python plugin / Essentials, just save the syntax and the data file in the same folder. The full path will be automatically detected when you run the syntax.
fr: L'étape suivante (modification de la ligne 'FILE=') n'est nécessaire que si vous avez sélectionné une version de SPSS sans Python. Si vous avez sélectionné la version pour SPSS avec le plugin Python / Essentials, il suffit d'enregistrer la syntaxe et le fichier de données dans le même dossier. Le chemin d'accès complet sera automatiquement détecté lorsque vous exécuterez la syntaxe.

en: Question theme error: Missing metadata
fr: Erreur de thème de question : Métadonnées manquantes

en: Extension configuration file is missing at %s.
fr: Le fichier de configuration de l'extension est manquant à %s.

en: Cannot delete this group because it's the only group in the survey.
fr: Impossible de supprimer ce groupe car c'est le seul groupe de l'enquête.

en: The question theme is not compatible with your version of LimeSurvey.
fr: Le thème de la question n'est pas compatible avec votre version de LimeSurvey.

en: Repeat password
fr: Répéter le mot de passe

en: The current password is not correct.
fr: Erreur sur le mot de passe actuel

en: Error: User was not created
fr: Erreur : l’utilisateur n’a pas été créé

en: %sWarning:%s Before turning on HTTPS,%s check this link.%s
fr:  %sAttention: %s Avant Avant de basculer en HTTPS, %s vérifiez si ce lien fonctionne. %s

en: List of IP addresses to exclude from the maximum token validation attempts check. Separate each IP address with a comma or a new line.
fr: Liste des adresses IP à exclure de la vérification du nombre maximal de tentatives de validation de code d’invitation. Séparez chaque adresse IP par une virgule ou une nouvelle ligne.

en: IP whitelist for token access:
fr: Liste blanche IP pour l’accès par code d’invitation :

en: List of IP addresses to exclude from the maximum login attempts check. Separate each IP address with a comma or a new line.
fr: Liste des adresses IP à exclure de la vérification du nombre maximum de tentatives de connexion. Séparez chaque adresse IP par une virgule ou une nouvelle ligne.

en: IP whitelist for login:
fr: Liste blanche d'IP pour la connexion :

en: Note: This question uses a customized condition. If you create a condition using this editor the current customized condition will be overwritten.
fr: Remarque : Cette question utilise une condition personnalisée. Si vous créez une condition en utilisant cet éditeur, la condition personnalisée actuelle sera écrasée.

en: File not found.
fr: Fichier non trouvé.

en: No file was uploaded or the request exceeded %01.2f MB.
fr: Aucun fichier n'a été téléchargé ou la demande a dépassé %01.2f Mo.

en: Note: If you customize & save this condition you will not be able to use the condition editor for this, anymore.
fr: Note : Si vous personnalisez et sauvegardez cette condition, vous ne pourrez plus utiliser l'éditeur de conditions pour celle-ci.

en: IP whitelist for token access
fr: Liste blanche d'IP pour l'accès aux jetons

en: IP whitelist for login
fr: Liste blanche d'IP pour la connexion

en: Warning! Invalid IP addresses have been excluded from '%s' setting.
fr: Attention ! Des adresses IP non valides ont été exclues du paramètre '%s'.

en: Click here to reset your password
fr: Cliquez ici pour réinitialiser votre mot de passe

en: If you set a password here, no email will be sent to the new user.
fr: Si vous définissez un mot de passe ici, aucun courriel ne sera envoyé au nouvel utilisateur.

en: Set password
fr: Définir le mot de passe

en: Your link to reset password %s
fr: Votre lien pour réinitialiser le mot de passe %s

en: Click here to set your password:
fr: Cliquez ici pour définir votre mot de passe

en: An email with a generated link was sent to the user.
fr: Un courriel contenant un lien généré a été envoyé à l'utilisateur.

en: Click here to set your password
fr: Cliquez ici pour définir votre mot de passe

en: Password cannot be blank and must fulfill minimum requirements: %s
fr: Le mot de passe ne peut pas être vide et doit remplir les conditions minimales : %s

en: The validation key expired. Please contact the administrator.
fr: La clé de validation a expiré. Veuillez contacter l'administrateur.

en: The validation key is invalid. Please contact the administrator.
fr: La clé de validation n'est pas valide. Veuillez contacter l'administrateur.

en: Change password and/or Email
fr: Modifier le mot de passe et/ou l'adresse électronique

en: Please be aware that tables including encryption should not be restored if they have been created in LimeSurvey 4 before version 4.6.1
fr: Veuillez noter que les tables incluant le cryptage ne doivent pas être restaurées si elles ont été créées dans LimeSurvey 4 avant la version 4.6.1

en: File not found: %s
fr: Le fichier n'a pas été trouvé : %s

en: The following surveys have an erroneous question order. That could lead to errors during the design and/or processing of the survey. Please go to each question and group respectively, check the question order and save it.
fr: Les enquêtes suivantes présentent un ordre erroné des questions. Cela pourrait entraîner des erreurs lors de la conception et/ou du traitement de l'enquête. Veuillez aller à chaque question et groupe respectivement, vérifier l'ordre des questions et le sauvegarder.

en: Warning: The user has at least one role assigned. Setting individual user permissions will remove all roles from this user!
fr: Avertissement : L'utilisateur a au moins un rôle attribué. La définition des autorisations individuelles de l'utilisateur supprimera tous les rôles de cet utilisateur !

en: The survey was deactivated.
fr: L'enquête a été désactivée.

en: Back to settings
fr: Retour aux réglages

en: Email test result
fr: Résultat du test par courriel

en: There seems to be some changes in the settings which were not saved yet. These changes will be disregarded by the test procedure.
fr: Il semble y avoir des changements dans les paramètres qui n'ont pas encore été enregistrés. Ces changements ne seront pas pris en compte par la procédure de test.

en: Test email will be sent to: %s
fr: L'email de test sera envoyé à : %s

en: Test email settings
fr: Test des paramètres de l'e-mail

en: Send email
fr: Envoyer l'email

en: Send test email:
fr: Envoyer un mail de test:

en: 16 or up with Python Plugin / Essentials
fr: 16 ou plus avec Python Plugin / Essentials

en: Survey language %s could not be created.
fr: La langue d'enquête %s n'a pas pu être créée.

en: Delete question
fr: Supprimer la question

en: Save & add new question
fr: Sauvegarder et ajouter une nouvelle question

en: Email sending failure: %s
fr: Échec de l'envoi de l'e-mail : %s

en: Email sent successfully
fr: Email envoyé avec succès

en: This is a test email from %s
fr: Il s'agit d'un e-mail de test envoyé à partir de " %s"

en: Test email from %s
fr: Email de test de %s

en: CSS framework JS
fr: Cadre CSS JS

en: CSS framework CSS
fr: Cadre de travail CSS

en: CSS framework name
fr: Nom du framework CSS

en: Files CSS
fr: Fichiers CSS

en: Participant - Attribute: %s
fr: Participant - Attribut : %s

en: Participant - Language
fr: Participant - Langue

en: Theme ID
fr: ID du thème

en: User permissions deleted for: %s
fr: Permissions d'utilisateur supprimées pour : %s

en: An error occured when saving the sent date for this participant (ID: %s).
fr: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement de la date d'envoi pour ce participant (ID : %s).

en: Could not save question attributes
fr: Impossible de sauvegarder les attributs de la question

en: Permission to access surveys in this group. To see a survey in the list the read/view permission must be given.
fr: Permission d'accéder aux enquêtes dans ce groupe. Pour voir une enquête dans la liste, l'autorisation de lecture/visualisation doit être donnée.

en: Permission to update name/description of this group or to delete this group. Read permission is used to give access to this group.
fr: Permission de mettre à jour le nom/la description de ce groupe ou de le supprimer. L'autorisation de lecture est utilisée pour donner accès à ce groupe.

en: 2FA key (optional)
fr: Clé 2FA (facultatif)

en: You cannot delete your own user.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer votre propre utilisateur.

en: Delete 2FA key
fr: Supprimer la clé 2FA

en: No 2FA key set for user ID %s
fr: Pas de clé 2FA définie pour l'ID utilisateur %s

en: Deletion failed
fr: Echec de la suppression

en: Successfully deleted
fr: Supprimé avec succès

en: The two-factor authentication key could not be stored.
fr: La clé d'authentification à deux facteurs n'a pas pu être stockée.

en: The confirmation key is not correct.
fr: La clé de confirmation n'est pas correcte.

en: Please enter a confirmation key
fr: Veuillez entrer une clé de confirmation

en: Activate 2FA now
fr: Activez 2FA maintenant

en: 2FA method
fr: Méthode 2FA

en: Renew 2FA
fr: Renouveler 2FA

en: Remove 2FA
fr: Supprimer 2FA

en: An error has occurred, and the key could not be deleted.
fr: Une erreur s'est produite, et la clé n'a pas pu être supprimée.

en: Yes, I am sure
fr: Oui, j’en suis sûr

en: Are you sure you want to delete your 2FA key?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer votre clé 2FA ?

en: Do you want to remove/renew it?
fr: Voulez-vous le supprimer ou le renouveler ?

en: Currently activated two-factor authentication: %s
fr: Authentification à deux facteurs actuellement activée : %s

en: Not now
fr: Pas maintenant

en: Do you want to activate it now?
fr: Voulez-vous l'activer maintenant ?

en: Please activate it now.
fr: Veuillez l'activer maintenant.

en: You don't have two-factor authentication (2FA) activated.
fr: L'authentification à deux facteurs (2FA) n'est pas activée.

en: Two-factor authentication (2FA)
fr: Authentification à deux facteurs (2FA)

en: Available for surveys
fr: Disponible pour les enquêtes

en: If the user doesn't have global view/read global permission for themes, please select the themes he should be able to use for surveys.
fr: Si l'utilisateur n'a pas l'autorisation globale de voir/lire les thèmes, veuillez sélectionner les thèmes qu'il devrait pouvoir utiliser pour les enquêtes.

en: Mandatory during registration?
fr: Obligatoire lors de l'inscription ?

en: Off (unsafe)
fr: Arrêt (non sécurisé)

en: Error importing folder: %s
fr: Erreur d'importation du dossier : %s

en: Error details:
fr: Détails de l'erreur :

en: 2FA enabled
fr: 2FA activé

en: An error has happened, and the key could not be deleted.
fr: Une erreur s'est produite, et la clé n'a pas pu être supprimée.

en: You cannot modify your own permissions.
fr: Vous ne pouvez pas modifier vos propres permissions.

en: Participant - Email address
fr: Participant - Adresse e-mail

en: Participant - Access code
fr: Participant - Code d'accès

en: Survey administrator - Email address
fr: Administrateur de l'enquête - Adresse électronique

en: Survey administrator - Name
fr: Administrateur de l'enquête - Nom

en: Participant - Last name
fr: Participant - Nom de famille

en: Participant - First name
fr: Participant - Prénom

en: All question group texts meet consistency standards.
fr: Tous les textes des groupes de questions répondent aux normes de cohérence.

en: The following question group texts should be deleted:
fr: Les textes des groupes de questions suivants doivent être supprimés :

en: All question groups meet consistency standards.
fr: Tous les groupes de questions répondent aux normes de cohérence.

en: The following question groups should be deleted:
fr: Les groupes de questions suivants doivent être supprimés :

en: All question texts meet consistency standards.
fr: Tous les textes des questions répondent aux normes de cohérence.

en: The following question texts should be deleted:
fr: Les textes des questions suivantes doivent être supprimés :

en: All answers texts meet consistency standards.
fr: Tous les textes des réponses répondent aux normes de cohérence.

en: The following answer texts should be deleted:
fr: Les textes de réponse suivants doivent être supprimés :

en: Deleting question group not possible
fr: Suppression du groupe de questions impossible

en: Delete question group
fr: Supprimer le groupe de questions

en: You have exceeded the number of maximum access code validation attempts. Please wait %d minutes before trying again.
fr: Vous avez dépassé le nombre maximum de tentatives de validation du code d'accès. Veuillez attendre %d minutes avant de réessayer.

en: Missing %s closing left parentheses
fr: Absence de %s fermant la parenthèse gauche

en: No parent answer
fr: Pas de réponse des parents

en: No parent question
fr: Pas de question des parents

en: Deleting answer localizations: %u entries deleted
fr: Suppression des localisations de réponses : %u entrées supprimées

en: Deleting question texts: %u entries deleted
fr: Suppression des textes des questions : %u entrées supprimées

en: Unable to delete question text %s, code %s
fr: Impossible de supprimer la question texte %s, code %s

en: Deleting group texts: %u entries deleted
fr: Suppression des textes de groupe : %u entrées supprimées

en: Unable to delete groups text %s, code %s
fr: Impossible de supprimer les groupes texte %s, code %s

en: Drag to sort
fr: Glisser pour trier

en: Current user
fr: Utilisateur actuel

en: German (easy)
fr: Allemand (facile)

en: You can't delete the default survey group!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le groupe d'enquête par défaut !

en: You do not have permission to access this user.
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder à cet utilisateur.

en: You do not have permission to access this user group.
fr: Vous n'avez pas la permission d'accéder à ce groupe d'utilisateurs.

en: Upload & install
fr: Télécharger et installer

en: Display survey participant table after addition?
fr: Afficher la table des participants à l'enquête après l'ajout ?

en: Users assigned to this role
fr: Utilisateurs affectés à ce rôle

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, you will not be able to access and use your LimeSurvey application!
fr: Si le lien ne fonctionne pas et que vous activez HTTPS, vous ne pourrez pas accéder et utiliser votre application LimeSurvey !

en: Yakut
fr: Iakoutien

en: Romansh
fr: Romanche

en: Azerbaijani
fr: Azerbaijanais

en: This optional script field will be wrapped, so that the script is correctly executed after the question is on the screen. If you do not have the correct permissions, this will be ignored
fr: Ce champ de script facultatif sera encapsulé, pour que le script s'exécute correctement une fois que la question est à l'écran. Si vous ne disposez pas des autorisations appropriées, cela sera ignoré.

en: Set for all languages
fr: Défini pour toutes les langues

en: Copy question settings?
fr: Copier les paramètres de question?

en: {n} second to go|{n} seconds to go
fr: il reste {n} seconde | il reste {n} secondes

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s{n}%s second.|There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below, or wait %s{n}%s seconds.
fr: Il y a plus d'e-mails en attente qu'il n'est possible d'envoyer en un seul lot. Continuez à envoyer des e-mails en cliquant ci-dessous ou attendez %s {n} %s seconde. | Il y a plus d'e-mails en attente qu'il n'est possible d'envoyer en un seul lot. Continuez à envoyer des e-mails en cliquant ci-dessous ou attendez %s {n} %s secondes.

en: The default group is always public.
fr: Le groupe par défaut est toujours public.

en: When public mode is active, any user can see the survey group. This allows any user to put surveys in this group.
fr: Lorsque le mode public est actif, tout utilisateur peut voir le groupe d'enquêtes. Cela permet à tout utilisateur de placer des enquêtes dans ce groupe.

en: Admin email template:
fr: Modèle d'e-mail de l'administrateur:

en: Admin creation email template
fr: Création de modèle d'e-mail de d'administrateur

en: Available placeholders
fr: Espaces réservés disponibles

en: Admin creation email subject
fr: Création de l'objet de l'e-mail de l'administrateur

en: Send email to new user administrators:
fr: Envoyer un e-mail aux nouveaux administrateurs d'utilisateurs:

en: Number of seconds to wait until the next email batch is sent.
fr: Nombre de secondes restantes jusqu'à ce que le prochain lot d'e-mails soit envoyé.

en: Email sending rate:
fr: Fréquence d'envoi d'e-mails:

en: Add permissions:
fr: Ajouter des autorisations :

en: This survey group is shown for users with any permission on the survey group, user with any permission on one survey inside this group, or if this group was configured to be available.
fr: Ce groupe d'enquête est affiché pour les utilisateurs ayant une autorisation quelconque sur le groupe d'enquête, pour les utilisateurs ayant une autorisation quelconque sur une enquête de ce groupe, ou si ce groupe a été configuré pour être disponible.

en: Users listed here can see groups in lists, and view group descriptions & settings. This is the minimal permission - you have to use the delete action to remove this permission.
fr: Les utilisateurs répertoriés ici peuvent voir les groupes dans les listes, ainsi que les descriptions et les paramètres des groupes. Il s'agit de l'autorisation minimale - vous devez utiliser l'action de suppression pour retirer cette autorisation.

en: Set permission for user group: %s
fr: Définir la permission pour le groupe d'utilisateurs : %s

en: Set permission for user: %s
fr: Définir la permission pour l'utilisateur : %s

en: Are you sure you want to remove all permissions for this user?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les permissions pour cet utilisateur ?

en: Current permissions:
fr: Autorisations actuelles :

en: Set the permission for this user on this group.
fr: Définir l'autorisation de cet utilisateur sur ce groupe.

en: Set the permission for this user group on this group.
fr: Définir l'autorisation de ce groupe d'utilisateurs sur ce groupe.

en: Permission for group:
fr: Autorisation pour le groupe :

en: Permission to modify survey group security settings
fr: Permissions de sécurité du groupe de questionnaire

en: Survey group security
fr: Sécurité du groupe de questionnaire

en: Permission to update survey settings for this group
fr: Permission de mettre à jour les paramètres de l'enquête pour ce groupe

en: Available
fr: Disponible

en: Always available
fr: Toujours disponible

en: Permission to create survey groups (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete survey groups from other users.
fr: Autorisation de créer des groupes d'enquête (pour lesquels toutes les autorisations sont automatiquement données) et de visualiser, mettre à jour et supprimer des groupes d'enquête d'autres utilisateurs.

en: Allow slider reset
fr: Autoriser la réinitialisation de la barre à curseur

en: This setting is localized
fr: Ce paramètre est localisé

en: See help
fr: Consultez l'aide

en: Thank you
fr: Merci

en: If you have any questions regarding this email, please do not hesitate to contact the site administrator at
fr: Si vous avez des questions concernant cet e-mail, n'hésitez pas à contacter l'administrateur du site via

en: You can use now the following credentials to log in:
fr: Vous pouvez maintenant utiliser les informations d'identification suivantes pour vous connecter :

en: Hello
fr: Bonjour

en: Failed to update permissions for all users in this group.
fr: Échec de la mise à jour des permissions pour tous les utilisateurs de ce groupe.

en: Invalid parameters.
fr: Paramètres invalides.

en: Unknown action
fr: Action inconnue: %s

en: You can not set your own permission.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser votre propre permissions.

en: Found no label set with this id
fr: Aucun jeux d'étiquettes n'a été trouvé avec cet id

en: Could not update label set: Label set id is empty.
fr: Impossible de mettre à jour le jeux d'étiquettes : l'id du jeux d'étiquettes est vide.

en: Could not save label set: Found no answers.
fr: Impossible de sauvegarder le jeu d'étiquettes: aucune réponse n'a été trouvée.

en: Could not save label set: Label set name is empty.
fr: Impossible d'enregistrer le jeu d'étiquettes: le nom du jeu d'étiquettes est vide.

en: You do not have permission to update survey settings.
fr: Vous ne disposez pas de droits pour mettre à jour les paramètres de l'enquête.

en: You don't have rights on Survey group
fr: Vous ne disposez pas de droits sur le groupe de sondage

en: Forbidden call of method %s for plugin %s
fr: Appel interdit de la méthode %s pour le plugin %s

en: Invalid theme configuration for this group.
fr: Configuration de thème non valide pour ce groupe.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this
fr: Nous sommes désolés mais vous ne disposez pas des droits nécessaires pour faire cela

en: User group not found
fr: Groupe d'utilisateurs introuvable

en: You do not have permission to this user group.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à ce groupe d'utilisateurs.

en: Could not save answer option
fr: Impossible d'enregistrer l'option de réponse

en: Could not save copied question
fr: Impossible d'enregistrer la question copiée

en: Saved copied question
fr: Question copiée enregistrée

en: Duplicate question code
fr: Code de question dupliquée

en: Question does not exist.
fr: La question n'existe pas.

en: Access denied! You don't have permission to copy a question
fr: Accès refusé! Vous n’êtes pas autorisé à copier une question

en: An error happened:
fr: Une erreur s'est produite :

en: Question saved
fr: Question enregistrée

en: You have no permission to delete assessments
fr: Vous n'avez pas la permission de supprimer des évaluations

en: Unknown action for assessment.
fr: Action inconnue pour l'évaluation.

en: Assessment could not be activated.
fr: L'évaluation n'a pas pu être activée.

en: You do not have permission to activate assessment.
fr: Vous n'avez pas la permission d'activer l'évaluation.

en: Greenlandic
fr: Groenlandais

en: %s records with other errors
fr: %s enregistrements avec une autre erreur

en: This survey is not active and has no responses.
fr: Cette enquête n'est pas active et n'a pas de réponses.

en: And/or Date is <= :
fr: Et/ou La date est <= :

en: Date is >= :
fr: La date est >= :

en: Date equals:
fr: Date égale :

en: There are expressions with syntax errors.
fr: Il y a des expressions avec des erreurs de syntaxe.

en: There are expressions with syntax errors in this question.
fr: Il y a des expressions avec des erreurs de syntaxe dans cette question.

en: There are expressions with syntax errors in this group.
fr: Il y a des expressions avec des erreurs de syntaxe dans ce groupe.

en: There are expressions with syntax errors in this survey.
fr: Il y a des expressions avec des erreurs de syntaxe dans cette enquête.

en: Failed to update email templates. Message: %s
fr: Échec de la mise à jour des modèles d'e-mail. Message : %s

en: This group has at least 1 error.
fr: Ce groupe a au moins 1 erreur.

en: Security update available
fr: Mise à jour de sécurité disponible

en: Update available
fr: Mise à jour disponible

en: You cannot reload responses because the survey is not activated, yet.
fr: Vous ne pouvez pas recharger les réponses car le sondage n'est pas encore activée.

en: You are not allowed to enter this page
fr: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page

en: Are you sure you want to delete this plugin from the file system?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce plugin du système ?

en: No username selected.
fr: Aucun nom d'utilisateur n'a été sélectionné.

en: User already has permissions for this survey.
fr: L'utilisateur a déjà des autorisations pour cette enquête.

en: Plugin files successfully deleted.
fr: Les fichiers du plug-in ont bien été supprimés.

en: Could not remove plugin files.
fr: Impossible de supprimer les fichiers du plugin.

en: Plugin files cannot be deleted due to permissions problem.
fr: Les fichiers de plug-in ne peuvent pas être supprimés en raison d'un problème d'autorisations.

en: Plugin folder does not exist.
fr: Le dossier du plugin n'existe pas.

en: Name can not be empty.
fr: Le nom ne peut pas être vide.

en: Tigrinya
fr: Tigrigna

en: Groups in this survey
fr: Groupes dans ce questionnaire

en: Configuration file already exist
fr: Le fichier de configuration existe déjà

en: Responses will have the IP address logged.
fr: L'adresse IP sera enregistrée dans les réponses.

en: You cannot uninstall the default template.
fr: Vous ne pouvez pas désinstaller le thème par défaut.

en: This superadmin cannot be deleted.
fr: Ce super administrateur ne peut pas être supprimé.

en: You cannot delete yourself or a protected user.
fr: Vous ne pouvez pas vous supprimer ou supprimer un utilisateur protégé.

en: Responses will not have the IP address anonymized.
fr: L'adresse IP ne sera pas anonymisée dans les réponses.

en: Anonymize IP address:
fr: Anonymiser l'adresse IP :

en: Anonymize IP address
fr: Anonymiser l'adresse IP

en: Error:
fr: Erreur:

en: Sending successful
fr: Envoi réussi

en: Sending emails to users(sucess/errors):
fr: Envoi de messages aux utilisateurs (succès / erreurs):

en: No parent group
fr: Pas de groupe parent

en: Username : %s - Email : %s.
fr: Nom d'utilisateur: %s - Adresse de messagerie: %s.

en: You do not have permission to send emails to all users.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des messages électroniques à tous les utilisateurs.

en: Error: no email has been send.
fr: Erreur: Aucun message électronique n'a été envoyé.

en: Unknown user. You have to select a user.
fr: Utilisateur inconnu. Vous devez sélectionner un utilisateur.

en: User could not be added.
fr: L'utilisateur n'a pas pu être ajouté.

en: You don't have permission to edit a usergroup
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier un groupe d'utilisateurs

en: Failed to edit user group! Group already exists?
fr: Impossible de modifier le groupe d'utilisateurs! Le groupe existe déjà?

en: GroupId missing
fr: Identifiant du groupe manquant

en: Could not delete Box
fr: Impossible de supprimer la case

en: Survey theme options
fr: Options de thème du questionnaire

en: You are not a participant of this survey.
fr: Vous ne participez pas à ce questionnaire.

en: Edit theme options
fr: Modifier les options de thème

en: Uppercase only
fr: Majuscules uniquement

en: The new password can not be empty.
fr: Le nouveau mot de passe ne peut être vide.

en: Please note that if you delete an incomplete response during a running survey, the participant will not be able to complete it.
fr: Veuillez noter que si vous supprimez une réponse incomplète lors d‘un questionnaire en cours, le participant ne pourra pas la compléter.

en: Do you want to delete this response?
fr: Voulez-vous supprimer cette réponse ?

en: The data could not be saved because the response does not exist in the database.
fr: Les données n‘ont pas pu être enregistrées car la réponse n'existe pas dans la base de données.

en: Custom token
fr: Code personnalisé

en: Without ambiguous characters
fr: Sans caractères ambigus

en: Numeric tokens
fr: Code numérique

en: No custom function for this survey
fr: Aucune fonction personnalisée pour ce questionnaire

en: No user group selected.
fr: Aucun groupe d'utilisateurs n'est sélectionné.

en: Error! You do not have the permission to edit this user.
fr: Erreur ! Vous n'avez pas la permission de modifier cet utilisateur.

en: Error! Please change your password from your profile settings.
fr: Erreur ! Veuillez modifier votre mot de passe dans les paramètres de votre compte.

en: Please make sure that your CSV contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
fr: Assurez-vous que votre CSV contienne les champs '%s', '%s', '%s', '%s', et '%s'

en: Role was successfully imported.
fr: Le rôle a été importé avec succès.

en: Please visit %s to download the update.
fr: Veuillez vous rendre sur %s pour télécharger la mise à jour.

en: There are updates available for %s (type: %s).
fr: Il y a des mises à jour disponibles pour %s (tapez: %s).

en: There are security updates available for %s (type: %s).
fr: Il y a des mises à jour de sécurité disponibles pour %s (tapez: %s).

en: Wrong decryption key! Decryption key has changed since this data were last saved, so data can't be decrypted. Please consult our manual at %s.
fr: Mauvaise clé de déchiffrement ! La clé  de déchiffrement a changé depuis la dernière fois où cette donnée a été sauvegardée donc les données ne peuvent pas être déchiffrées. Veuillez consulter notre manuel à %s.

en: Error saving survey texts
fr: Erreur lors de la sauvegarde des textes du questionnaire

en: Survey texts were saved successfully.
fr: Les textes du questionnaires sont sauvegardés.

en: Unzipped file is too big.
fr: Le fichier décompressé est trop gros.

en: Temporary folder cannot be determined.
fr: Le dossier temporaire ne peut pas être déterminé.

en: Privacy policy label text:
fr: Texte du libellé de la politique de confidentialité: :

en: Privacy policy error text:
fr: Texte d’erreur de la politique de confidentialité:

en: Email address of the participant
fr: Adresse électronique du participant

en: Last name of the participant
fr: Nom de famille du participant

en: First name of the participant
fr: Prénom du participant

en: Privacy policy text:
fr: Texte de la politique de confidentialité: :

en: Your Privacy policy text is shown here.
fr: Le texte de votre politique de confidentialité est affiché ici.

en: Error saving privacy policy text
fr: Erreur lors de la sauvegarde du texte de la politique de confidentialité

en: Successfully saved privacy policy text
fr: Texte de la politique de confidentialité sauvegardé avec succès

en: Validate ExpressionScript
fr: Validation de la formule en ExpressionScript

en: Bulk export roles
fr: Exportation en masse des rôles

en: Label set successfully updated
fr: Jeu d'étiquettes mis à jour avec succès

en: Label set successfully saved.
fr: Jeu d’étiquettes sauvegardé avec succès.

en: Use ExpressionScript code:
fr: Utiliser la formule ExpressionScript :

en: At least %d special character.|At least %d special characters.
fr: Au moins %d caractères spéciaux.|Au moins %d caractères spéciaux.

en: At least %d number.|At least %d numbers.
fr: Au moins %d chiffres.|Au moins %d chiffres.

en: At least %d upper case letter.|At least %d upper case letters.
fr: Au moins %d caractères majuscules.|Au moins %d caractères majuscules.

en: At least %d lower case letter.|At least %d lower case letters.
fr: Au moins %d caractères minuscules.|Au moins %d caractères minuscules.

en: Between %d and %d characters long.
fr: Longueur entre %d et %d caractères.

en: Exactly %d character long.|Exactly %d characters long.
fr: Longueur exacte de %d caractères.|Longueur exacte de %d caractères.

en: At most %d character long.|At most %d characters long.
fr: Longueur d’au plus %d caractères.|Longueur d’au plus %d caractères.

en: At least %d character long.|At least %d characters long.
fr: Longueur d’au moins %d caractères|Longueur d’au moins %d caractères.

en: A password must meet the following requirements:
fr: Le mot de passe doit répondre aux exigences suivantes :

en: Note: This survey has a past expiration date configured and is currently not available to participants. Please remember to update/remove the expiration date in the survey settings after activation.
fr: Note : Ce questionnaire possède une date d'expiration qui est déjà passée et n’est donc pas disponible pour les participants. N’oubliez pas de mettre à jour ou supprimer la date d’expiration dans les paramètres du questionnaire après son activation.

en: Bulk convert conditions to ExpressionScript
fr: Regrouper les conditions en formule ExpressionScript

en: Preview conversion of conditions to ExpressionScript
fr: Prévisualiser la conversion des conditions en formule ExpressionScript

en: Unit test dynamic ExpressionScript processing
fr: Test unitaire dynamique de fonctionnement de la formule ExpressionScript

en: Expression Engine
fr: Moteur ExpressionScript

en: Failed to generate random string for token. Please check your configuration and ensure that the openssl or mcrypt extension is enabled.
fr: Échec lors de la génération de la chaîne aléatoire pour le code d’invitation. Veuillez vérifier votre configuration et vous assurer que l’extension openssl ou mcrypt est activée.

en: A condition can be used to add branching logic using ExpressionScript. Either edit it directly here or use the Condition designer.
fr: Une condition peut servir à ajouter des branches logiques grâce au langage d'expressions. Modifiez la directement ici ou utilisez l'outil de création de conditions.

en: Your database configuration needs to have innodb_file_format and innodb_file_format_max set to use the Barracuda format in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
fr: La configuration de la base de données doit avoir les paramètres innodb_file_format et innodb_file_format définis sur le format Barracuda  pour utiliser le moteur InnoDB dans LimeSurvey !

en: You need to enable large_file_prefix setting in your database configuration in order to use InnoDB engine for LimeSurvey!
fr: Vous devez activer le paramètre large_file_prefix dans la configuration de la base de données pour pouvoir utiliser le moteur InnoDB dans LimeSurvey !

en: The database engine type must be set for MySQL
fr: Le moteur de base de données doit être défini pour MySQL

en: Function must have at least %s argument|Function must have at least %s arguments
fr: La fonction doit posséder au mois %s arguments|La fonction doit posséder au mois %s arguments

en: Find updates
fr: Recherche de mises à jour

en: Minimum password length
fr: Longueur minimale du mot de passe

en: Require at least one digit
fr: Nécessite au moins un chiffre

en: The password does not reach the minimum length of %s characters
fr: Le mot de passe n'a pas la longueur minimale de %s caractères

en: The password does require at least one special character
fr: Le mot de passe nécessite au moins un caractère spécial

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click 'Continue'.
fr: Si vous avez reçu un code d'accès, veuillez le saisir dans la case ci-dessous et cliquez sur «Continuer».

en: Reset completed responses to the incomplete state
fr: Réinitialise les réponses actuelle au statut non complété

en: Configuration file %s could not be found or read.
fr: Le fichier de configuration %s est introuvable ou ne peut être lu.

en: Count the number of complete responses which are not empty
fr: Compter le nombre de réponses complètes qui ne sont pas vides

en: Count the number of complete responses  with a value equal to a specific value
fr: Compter le nombre de réponses complètes avec une valeur égale à une valeur spécifique

en: If you disable this option : user with XSS restriction still can add script. This allows user to add cross-site scripting javascript system.
fr: Si vous désactivez cette option : l'utilisateur avec une restriction XSS peut toujours ajouter un script. Ceci permet à l'utilisateur d'ajouter un système de cross-site scripting javascript.

en: Disable question script for XSS restricted user:
fr: Désactiver les scripts de question pour les utilisateur restreint en terme de XSS.

en: Invalid question code %s
fr: Code de question invalide %s

en: Warning! Using InnoDB instead of MyISAM will reduce the possible maximum number of questions in your surveys. Please read more about MyISAM vs InnoDB table column limitations in our manual before selecting InnoDB.
fr: Avertissement! L'utilisation d'InnoDB au lieu de MyISAM réduira le nombre maximal possible de questions dans vos questionnaires. Veuillez en savoir plus sur les limitations des colonnes de table entre MyISAM et InnoDB dans notre manuel avant de sélectionner InnoDB.

en: Question theme could not be converted to LimeSurvey 4 standard. Reason: No matching core theme with the name %s could be found
fr: Le thème de question ne peut être converti au format de LimeSurvey 4. Raison : pas de thème du cœur correspondant au nom %s n’a pu être trouvé.

en: In the printable version the condition is being replaced with this explanation text.
fr: Dans la version imprimée, les conditions seront indiquées par ce texte d’explication.

en: Repeat headers every n-th subquestions (Set to 0 to deactivate).
fr: Répéter les entêtes toutes les n sous-questions (0 pour désactiver).

en: Error! Some theme(s) inherit from this theme
fr: Erreur ! Certain(s) thème(s) hérite de ce thème.

en: Date format
fr: Format de date

en: Inherit
fr: Hérite

en: Tweet it
fr: Partager sur Twiter

en: Thanks for taking this survey!
fr: Merci d’avoir répondu à ce questionnaire !

en: Share on Twitter:
fr: Partager sur Twitter :

en: Enable
fr: Activé

en: Share on Facebook:
fr: Partager sur Facebook :

en: Generate QR-Code
fr: Générer le QR-CODE

en: Share QR-code:
fr: Partager le QR-CODE :

en: Share survey
fr: Partager le questionnaire

en: Open sharing panel
fr: Ouvrir le panneau de partage

en: Sharing panel:
fr: Panneau de partage :

en: Share your survey
fr: Partager votre questionnaire

en: Text elements:
fr: Éléments textuels :

en: Hints and warnings:
fr: Conseils et avertissements :

en: No info or no data found
fr: Pas d’info ou de donnée trouvées

en: Database usage
fr: Utilisation de la base de données

en: Answer question
fr: Répondez à la question

en: Continue without answering
fr: Continuer sans répondre

en: Say hello
fr: Dites bonjour

en: Show a HTML list with elements
fr: Afficher une liste html avec des éléments

en: Hello World From Global Settings!
fr: Bonjour le monde par les paramètres généraux.

en: Hello
fr: Bonjour

en: Hello World Admin Module
fr: Bonjour le monde par un module admin.

en: PHP Sodium library [data encryption]
fr: Librairie PHP Sodium [chiffrement de donnée]

en: If the button above is not working, please copy this link into the address line of your browser
fr: Si le bouton ci-dessous ne fonctionne pas, veuillez copier ce lien dans la barre d’adresse de votre navigateur

en: Your password:
fr: Votre mot de passe :

en: Your username:
fr: Votre nom d’utilisateur :

en: Last login
fr: Dernière connexion

en: Survey created
fr: Questionnaire créé

en: detail
fr: détail

en: Overwrite existing users
fr: Remplacer les utilisateurs existants

en: Import users
fr: Importer des utilisateurs

en: Select none
fr: Choisir aucun

en: Export as CSV
fr: Exporter en CSV

en: Select role(s):
fr: Sélectionner le(s) rôle(s)

en: Note: Adding role(s) to a user will overwrite any individual user permissions!
fr: L'ajout de rôle(s) à un utilisateur remplacera toutes les autorisations individuelles de l'utilisateur

en: Edit user roles
fr: Modifier les rôles de l'utilisateur

en: Random password (suggestion):
fr: Mot de passe aléatoire (suggestion) :

en: Password safety
fr: Robustesse du mot de passe

en: Set password now?
fr: Définir le mot de passe maintenant ?

en: Change password?
fr: Changer le mot de passe ?

en: Edit user
fr: Editer l’utilisateur

en: Email address to use
fr: Adresse électronique à utiliser

en: Prefix for the users (a random value will be appended)
fr: Préfixe pour les utilisateurs (une valeur aléatoire sera ajoutée)

en: The size of the randomly generated password (min. 8)
fr: La longueur du mot de passe généré aléatoirement (min. 8)

en: How many users should be created
fr: Combien d’utilisateurs doivent être créés ?

en: Adding anonymous users
fr: Ajout d’utilisateurs anonymes

en: Return to main view
fr: Revenir à la vue principale

en: Import (JSON)
fr: Importer (JSON)

en: Import survey administrators from Json
fr: Importer les administrateurs du questionnaire depuis JSON

en: Import (CSV)
fr: Importer (CSV)

en: Import survey administrators from CSV
fr: Importer les administrateurs du questionnaire depuis CSV

en: Add dummy user
fr: Ajouter un utilisateur factice

en: Add a new survey administrator with random values
fr: Ajouter un nouvel administrateur de questionnaire avec des valeurs aléatoires

en: Add to usergroup
fr: Ajouter au groupe d’utilisateurs

en: Are you sure you want to reset and resend selected users login data?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser et renvoyer les données de connexion des utilisateurs sélectionnés ?

en: Resend login data user
fr: Renvoyer les données de connexion de l'utilisateur

en: Resend login data
fr: Renvoyer les données de connexion

en: Are you sure you want to delete the selected user?
fr: Etes-vous certain de vouloir supprimer l’utilisateur sélectionné ?

en: Selected users(s)...
fr: Utilisateur(s) sélectionné(s) ...

en: Select user group to add users to
fr: Sélectionnez le groupe d'utilisateurs auquel ajouter des utilisateurs

en: User management panel
fr: Panneau de gestion des utilisateurs

en: Lock question organizer in sidebar by default:
fr: Verrouiller l'organisateur de questions dans la barre latérale par défaut:

en: Non-Numerical subquestions prefix:
fr: Préfixe des sous-questions non numérique:

en: Non-Numerical answer option prefix:
fr: Préfixe non numérique pour les codes de réponse

en: Directly show edit mode:
fr: Afficher directement le mode d'édition:

en: Show script field:
fr: Afficher le champ de script:

en: Preselected question type:
fr: Type de question présélectionné:

en: Sourcecode editor
fr: Éditeur de code source

en: We will soon add the functionality to create your own tutorials and download them from our store.
fr: Nous ajouterons bientôt la fonctionnalité vous permettant de créer vos propres tutoriels et de les télécharger depuis notre boutique.

en: Tutorial entries
fr: Liste des tutoriels

en: Edit permission
fr: Permission d'édition

en: Total with no unique participant access code
fr: Total sans code d'accès de participant unique

en: Update participant entry
fr: Mettre à jour l'entrée du participant

en: You can leave this blank, and automatically generate access codes using 'Generate access codes'
fr: Vous pouvez laisser ce champ vide et générer automatiquement des codes d'accès à l'aide de \ 'Générer des codes d'accès \'

en: Access code:
fr: Code d’accès :

en: Send reminder to participant ID(s):
fr: Envoyer un rappel aux participants ID(s):

en: Encrypted?
fr: Crypté?

en: Send invitation email to participant ID(s):
fr: Envoyer un message d'invitation aux participants ID(s):

en: Access code length
fr: Longueur du code d’accès

en: %s lines with invalid access codes skipped (access codes may only contain 0-9,a-z,A-Z,_).
fr: %s lignes rejetées pour cause de codes d'accès invalides (les codes d'accès ne doivent contenir que les caractères 0-9,a-z,A-Z,_).

en: Successfully created participant entries
fr: Entrées de participants créées avec succès

en: Failed to create participant entries
fr: Impossible de créer des entrées de participant

en: Add participant entry
fr: Ajouter une entrée de participant

en: Inherited value:
fr: Valeur héritée:

en: Visible inside the Question Selector
fr: Visible à l'intérieur du Sélecteur de Questions

en: Visibility
fr: Visibilité

en: User Theme
fr: Thème utilisateur

en: Core Theme
fr: Thème principal

en: Path
fr: Chemin

en: Broken question themes
fr: Thèmes de questions défectueux

en: Available question themes:
fr: Thèmes de questions disponibles:

en: inherited value:
fr: valeur héritée:

en: Are you sure you want to uninstall the selected themes?
fr: Etes-vous certain de vouloir désinstaller les thèmes sélectionné s ?

en: Uninstall themes
fr: Désinstaller les thèmes

en: Are you sure you want to delete the selected quotas?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les quotas sélectionnés ?

en: Selected theme(s)...
fr: Thème(s) sélectionné(s) ...

en: Select theme ZIP file:
fr: Sélectionnez le fichier ZIP du thème:

en: Upload theme file
fr: Téléverser un fichier de thème

en: All changes of survey group settings will have immediate effect on all related surveys that use inherited values.
fr: Toutes les modifications des paramètres du groupe de questionnaires auront un effet immédiat sur tous les questionnaires associés qui utilisent des valeurs héritées.

en: Survey settings for group:
fr: Paramètres de questionnaire pour le groupe:

en: Import responses from deactivated survey table
fr: Importer les réponses de la table du questionnaire désactivé

en: You can not import questions because the survey is currently active.
fr: Vous ne pouvez pas importer des questions car le questionnaire est actuellement activé.

en: Condition designer
fr: Concepteur de conditions

en: Save & add group
fr: Sauvegarder et ajouter un groupe

en: Export current group
fr: Exporter le groupe courant

en: You can not delete this question group because the survey is currently active.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer ce groupe de questions car le questionnaire est actuellement activé.

en: Delete current group
fr: Supprimer le groupe courant

en: Check logic for current group
fr: Vérifier la logique pour le groupe courant

en: You can not import groups because the survey is currently active.
fr: Vous ne pouvez pas importer de groupes car le questionnaire est actuellement activé.

en: Import group
fr: Importer un groupe

en: Preview current group
fr: Prévisualiser le groupe courant

en: Reset conditions?
fr: Réinitialiser les conditions ?

en: Use HTML format for participant emails:
fr: Utiliser le format HTML pour les courriels aux participants :

en: Enable participant-based response persistence:
fr: Activer la persistance des réponses basée sur les codes d’invitation :

en: Set access code length to:
fr: Définir la longueur du code d’accès à :

en: If you are using participants or notification emails you need to set an administrator email address.
fr: Si vous utilisez des courriels d'invitations ou de notifications, vous devez définir une adresse courriel administrateur.

en: New question group
fr: Nouveau groupe de questions

en: Resolve all issues
fr: Résoudre tous les problèmes

en: Jump to question after import?
fr: Aller à la question après l'importation?

en: Invalid question
fr: Question invalide

en: Collapse all question groups
fr: Réduire tous les groupes de questions

en: Unlock question organizer
fr: Débloquer le gestionnaire de question

en: Lock question organizer
fr: Verrouiller l'organisateur de questions

en: Maintenance mode is active!
fr: Le mode maintenance est actif!

en: Click here to change maintenance mode setting.
fr: Cliquez ici pour modifier le paramètre du mode de maintenance.

en: Create Tutorial
fr: Créer un tutoriel

en: See all Tutorial
fr: Voir tous les tutoriels

en: LimeSurvey Homepage
fr: Page d’accueil de LimeSurvey

en: Report bugs
fr: Rapporter un bogue

en: LimeSurvey Forums
fr: Forums de LimeSurvey

en: LimeSurvey Manual
fr: Manuel de LimeSurvey

en: Total with no unique access code
fr: Total sans code d’accès unique

en: Select plugin ZIP file:
fr: Sélectionner le fichier ZIP d’extension :

en: Warning: Only install plugins from sources you trust!
fr: Attention : N’installer des extensions que de sources sûres !

en: Please select a plugin to install!
fr: Veuillez sélectionner une extension à installer !

en: Install plugin ZIP file
fr: Installer le fichier ZIP d’extension

en: Error: Found no configuration for plugin. Please contact the plugin author.
fr: Erreur: aucune configuration n'a été trouvée pour l'extension. Veuillez contacter l'auteur de l'extension.

en: Abort
fr: Abandonner

en: The following plugin will be installed. Please click "Install" to install the plugin, or "Abort" to abort. Aborting will remove the files from the file system.
fr: L'extension suivante sera installée. Veuillez cliquer sur \ "Installer \" pour installer l'extension, ou sur \ "Abandonner \" pour abandonner. L'annulation supprimera les fichiers du système de fichiers.

en: The following plugin will be updated. Please click "Update" to update the plugin, or "Abort" to abort.
fr: L'extension suivante sera mise à jour. Veuillez cliquer sur \ "Mettre à jour \" pour mettre à jour l'extension, ou sur \ "Abandonner \" pour abandonner.

en: Confirm uploaded plugin
fr: Confirmer le plugin chargé

en: Delete this plugin from the file system
fr: Supprimer cette extension du système de fichiers

en: Load error. Please contact the plugin author.
fr: Erreur de chargement. Veuillez contacter l'auteur de l'extension.

en: Missing configuration file.
fr: Fichier de configuration manquant.

en: Plugin is not compatible with your LimeSurvey version.
fr: L'extension n'est pas compatible avec votre version de LimeSurvey.

en: Install this plugin
fr: Installer ce plugin

en: License:
fr: Licence:

en: Last updated:
fr: Dernière mise à jour:

en: Web page:
fr: Page Web:

en: Author:
fr: Auteur:

en: Scan files
fr: Analyser les fichiers

en: Scan files for available plugins
fr: Rechercher les extensions disponibles dans les fichiers

en: Install plugin by ZIP archive
fr: Installer l'extension à partir d'une archive ZIP

en: Plugin:
fr: Extension :

en: Saved successfully
fr: Sauvegardé avec succès

en: Permission role %s
fr: Rôle de permission %s

en: Import (XML)
fr: Importer (XML)

en: Import permission role from XML
fr: Importer le rôle de permission depuis XML

en: Add role
fr: Ajouter un rôle

en: Add a new permission role
fr: Ajouter un nouveau rôle de persmission

en: Select role-XML file
fr: Sélectionner le fichier XML de rôle

en: Import role
fr: Importer un rôle

en: Update permission role %s
fr: Mise à jour du rôle de permission %s

en: Create permission role
fr: Création d'un rôle de permission

en: Select role to apply to users
fr: Sélectionnez le rôle à appliquer aux utilisateurs

en: Careful: Applying a role to the user will overwrite any individual permissions given to the user!
fr: Attention: L'application d'un rôle à l'utilisateur écrasera toutes les autorisations individuelles accordées à l'utilisateur!

en: Apply role to user
fr: Appliquer le rôle à l'utilisateur

en: Are you sure you want to delete the selected role(s)?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le ou les rôles sélectionnés?

en: Delete roles
fr: Supprimer des rôles

en: Selected role(s)...
fr: Rôle(s) sélectionné(s) ...

en: Update permission roles %s
fr: Mise à jour des rôles de permission %s

en: Create permission roles
fr: Création de rôles de permission

en: Standard participant fields
fr: Champs de participant standard

en: Map your central participant attributes to existing survey participant attributes or create new ones
fr: Associez les attributs de votre base de participants centralisée aux attributs des participants de votre questionnaire, ou créez-en des nouveaux

en: All changes of global survey settings will immediately affect all related survey groups and surveys that use inherited values.
fr: Les modifications de paramètres globaux affecteront immédiatement tous les groupes et questionnaires qui utilisent des valeurs héritées.

en: Global survey settings
fr: Paramètres globaux des questionnaires

en: Overwrite files with the same name when uploaded, moved or copied through the editor/file-manager?
fr: Écraser les fichiers portant le même nom lorsqu'ils sont téléchargés, déplacés ou copiés via l'éditeur/gestionnaire de fichiers ?

en: Recalculates the storage used by all your files in the upload folders
fr: Recalcul de l'espace utilisé par l'ensemble de vos fichiers dans le répertoire d'envoi.

en: Enabling unstable updates will allow you to try alpha and beta versions of extensions. Talk to the extension author for more information.
fr: L'activation des mises à jour instables vous permettra d'essayer les versions alpha et bêta des extensions. Parlez à l'auteur de l'extension pour plus d'informations.

en: Allow unstable extension updates:
fr: Autoriser les mises à jour instables des extensions:

en: Full lock
fr: Verrouillage complet

en: Soft lock
fr: Verrouillage partiel

en: Maintenance mode:
fr: Mode maintenance :

en: Maintenance modes: 
    Off
    Soft lock - participants are able to finish started surveys, no new participants are allowed
    Full lock - none of participants are allowed to take survey, even if they already started to take it
fr: Modes de maintenance: 
     Désactivé
     Verrouillage partiel - les participants peuvent terminer les sondages commencés, aucun nouveau participant n'est autorisé
     Verrouillage complet - aucun des participants n'est autorisé à répondre au questionnaire, même s'il a déjà commencé à le faire

en: Choose participant fields:
fr: Choisissez les champs des participants:

en: Participant control
fr: Contrôle des participants

en: Reset answers and participants completed state
fr: Réinitialiser les réponses et l'état terminé des participants

en: Responses and participants have been re-opened.
fr: Les réponses et les tentatives sur invitations ont été rouvertes.

en: Participant fields
fr: Champs des participants

en: Wrong definition! Please make sure that your JSON arrays contains the fields '%s', '%s', '%s', '%s', and '%s'
fr: Mauvaise définition! Vérifiez que votre tableau JSON contient les champs '%s', '%s', '%s', '%s', et '%s'

en: Applied role
fr: Rôle appliqué

en: Usergroups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: Do you want to take ownerschip of this user?
fr: Voulez-vous devenir propriétaire de ce profil de cet utilisateur?

en: Template permissions
fr: Modèle de permissions

en: User role
fr: Rôle d'utilisateur

en: User details
fr: Détail de l’utilisateur

en: Password must include at least %d special character|Password must include at least %d special characters
fr: Le mot de passe doit inclure au moins %d caractère spécial | Le mot de passe doit inclure au moins %d caractères spéciaux

en: Password must include at least %d number|Password must include at least %d numbers
fr: Le mot de passe doit inclure au moins %d nombre | Le mot de passe doit inclure au moins %d nombres

en: Password must include at least %d uppercase letter|Password must include at least %d uppercase letters
fr: Le mot de passe doit inclure au moins %d majuscule | Le mot de passe doit inclure au moins %d majuscules

en: Password must include at least %d lowercase letter|Password must include at least %d lowercase letters
fr: Le mot de passe doit inclure au moins %d minuscule | Le mot de passe doit inclure au moins %d lettres minuscules

en: Password must be at most %d character long|Password must be at most %d characters long
fr: Le mot de passe doit contenir au plus %d caractère | Le mot de passe doit contenir au plus %d caractères

en: Password must be at least %d character long|Password must be at least %d characters long
fr: Le mot de passe doit comporter au moins %d caractère | Le mot de passe doit comporter au moins %d caractères

en: Last recorded login
fr: Dernière connexion enregistrée

en: Modified at
fr: Modifié à

en: One-time password
fr: Mot de passe à usage unique

en: Question selector mode
fr: Mode sélecteur de questions

en: Template editor mode
fr: Mode éditeur de modèle

en: Editor mode
fr: Mode de l’éditeur

en: Parent user
fr: Utilisateur parent

en: Content
fr: Contenu

en: Tutorial Entry Id
fr: Identifiant d'entrée du didacticiel

en: Launch the survey with this participant
fr: Lancer le questionnaire avec ce participant

en: Access code ID
fr: Identifiant du code d'accès

en: Core
fr: Noyau

en: Question Theme has been sucessfully converted to LimeSurvey 4
fr: Le thème de la question a été converti avec succès en LimeSurvey 4

en: Question theme is used in a Survey and cannot be uninstalled
fr: Le thème de la question est utilisé dans une enquête et ne peut être désinstallé

en: Question type is being extended and cannot be uninstalled
fr: Le type de question va être étendu et ne peut être désinstallé

en: Group ID (gid): “%s” already set with language ”%s”.
fr: Identifiant de groupe (gid): "%s" déjà en langue "%s".

en: You can add any regular expression based validation in here
fr: Vous pouvez ajouter n'importe quelle validation basée sur une expression régulière ici

en: Input validation
fr: Validation des entrées

en: Default attribute values for this question type will be cleared
fr: Les valeurs d'attributs pour ce type de question seront effacés

en: Clear default values
fr: Effacer les valeurs par défaut

en: All attribute values for this question type will be saved as default
fr: Toutes les valeurs d'attribut pour ce type de question seront enregistrées comme réglages par défaut

en: Save as default values
fr: Sauvegarder comme valeurs par défaut

en: Store the answers to this question encrypted
fr: Stocker les réponses à cette question cryptées

en: Makes this question mandatory in your survey. Option "Soft" gives a possibility to skip a question without giving any answer.
fr: Rend cette question obligatoire dans votre questionnaire. L'option \ "Facultatif \" donne la possibilité de sauter une question sans donner de réponse.

en: Activate the "other" option for your question
fr: Active l'option \ "autre \" pour votre question

en: If you want to change the question group this question is in.
fr: Si vous souhaitez modifier le groupe de questions dans lequel se trouve cette question.

en: Soft
fr: Non contraignant

en: The question code is mandatory.
fr: Le code de question est obligatoire.

en: Uninstall plugin
fr: Désinstaller l'extension

en: Are you sure you want to uninstall this plugin?
fr: Voulez-vous vraiment désinstaller cette extension?

en: Deactivate plugin
fr: Désactiver l'extension

en: Are you sure you want to deactivate this plugin?
fr: Voulez-vous vraiment désactiver cette extension?

en: Activate plugin
fr: Activer l'extension

en: Attempt plugin reload
fr: Essayer de recharger l'extension

en: Plugin load error
fr: Erreur de chargement de l'extension

en: Do you want to delete this role?
fr: Voulez-vous supprimer ce rôle?

en: Encryption is disabled because Sodium library isn't installed
fr: Le cryptage est désactivé car la bibliothèque Sodium n'est pas installée

en: Core attribute
fr: Attributs de base

en: This field is encrypted and can only be searched by exact match. Please enter the exact value you are looking for.
fr: Ce champ est crypté et ne peut être recherché que par correspondance exacte. Veuillez saisir la valeur exacte de votre recherche.

en: MySQL database engine type
fr: Type de moteur de base de données MySQL

en: Extension %s has no updater defined in config.xml
fr: L'extension %s n'a pas de mise à jour définie dans config.xml

en: Missing tag %s in %s in extension config.xml
fr: Balise %s manquante dans %s dans l'extension config.xml

en: Missing tag %s in extension config.xml
fr: Balise %s manquante dans l'extension config.xml

en: Email error message %s
fr: Message d'erreur Email %s

en: Condition:
fr: Condition :

en: Extension "%s" is already installed.
fr: L’extension "%s" est déjà installée.

en: Extension is not compatible with your LimeSurvey version.
fr: L’extension n’est pas compatible avec votre version de LimeSurvey.

en: Extension configuration file is not valid.
fr: Le fichier de configuration de l’extension n’est pas valide.

en: Missing stable tag in updater xml
fr: La balise stable est manquante dans le XML de mise à jour

en: Missing source tag in updater xml
fr: La balise source est manquante dans le XML de mise à jour

en: Missing type tag in updater xml
fr: La balise type est manquante dans le XML de mise à jour

en: Found no file
fr: Aucun fichier trouvé

en: Could not parse config.xml file.
fr: Impossible d'analyser le fichier config.xml.

en: Configuration file config.xml does not exist.
fr: Le fichier de configuration config.xml n’existe pas.

en: No temporary folder, cannot read configuration file.
fr: Pas de dossier temporaire, lecture impossible du fichier de configuration.

en: Temporary folder does not exist.
fr: Le dossier temporaire n’existe pas.

en: Survey template
fr: Thème de questionnaire

en: The latest available version is %s.
fr: La dernière version disponible est %s.

en: Label wrapping width
fr: Largeur du label

en: Condition replacement text for printable survey
fr: Texte de remplacement des conditions pour le questionnaire imprimable

en: Placeholder answer
fr: Aide à la saisie

en: A placeholder answer to a question. This will appear in the answer field and disappear when real answer text is entered.
fr: Aide à la saisie pour une question. Ceci apparaitra dans le champs de réponse et disparaitra quand un texte sera saisi.

en: Text input box size
fr: Taille de la zone de saisie de texte

en: Detailed admin notification could not be sent because of error: %s
fr: La notification détaillée à l'administrateur ne peut être envoyée à cause de l'erreur: %s

en: Basic admin notification could not be sent because of error: %s
fr: La notification simple à l'administrateur ne peut être envoyée à cause de l'erreur: %s

en: Condition [Validation] (Default value)
fr: Condition [Validation] (Valeur par défaut)

en: An error happened when trying to submit your response.
fr: Une erreur s’est produite lorsque vous essayez de soumettre votre réponse.

en: This response was already submitted.
fr: Cette réponse a déjà été soumise.

en: Skipped participant entry:
fr: Entrée de participant ignorée :

en: This is not a valid participant data XML file.
fr: Ce n'est pas un fichier XML de données de participant valide.

en: Error while saving group:
fr: Erreur lors de l'enregistrement du groupe:

en: Error while saving:
fr: Erreur en sauvegardant :

en: Add REFURL variable
fr: Ajouter la variable REFURL

en: Add IPADDR variable
fr: Ajouter la variable IPADDR

en: Add STARTLANGUAGE variable
fr: Ajouter la variable STARTLANGUAGE

en: Add LASTPAGE variable
fr: Ajouter la variable LASTPAGE

en: Add DATESTAMP variable
fr: Ajouter la variable DATESTAMP

en: Add STARTDATE variable
fr: Ajouter la variable STARTDATE

en: Add SUBMITDATE variable
fr: Ajouter la variable SUBMITDATE

en: Add SEED variable
fr: Ajouter la variable SEED

en: Errors happened during the update check. Please notify the extension authors for support.
fr: Des erreurs sont survenues pendant la vérification des mises à jour. Merci d'informer l'auteur de l'extension pour correction.

en: Updates available
fr: Mises à jour disponibles

en: Security updates available
fr: Mises à jour de sécurité disponibles

en: Check all extensions for available updates.
fr: Vérifiez toutes les extensions pour les mises à jour disponibles.

en: Require at least one special character
fr: Nécessite au moins un caractère spécial

en: Require at least one uppercase letter
fr: Exiger au moins une lettre majuscule

en: The password does require at least one uppercase character
fr: Le mot de passe nécessite un caractère majuscule

en: The password does require at least one digit
fr: Le mot de passe nécessite au moins un chiffre

en: If participant access codes are used, the public may register for this survey
fr: Si les codes d’accès participant sont utilisés, le public peut s’inscrire pour ce sondage

en: Strongly agree
fr: Tout à fait d'accord

en: Agree
fr: D'accord

en: Neither agree nor disagree
fr: Ni d'accord ni en désaccord

en: Disagree
fr: Désaccord

en: Strongly disagree
fr: Pas du tout d'accord

en: Click on the 'Add group' button
fr: Cliquez sur le bouton  'Ajouter un groupe'

en: Group list
fr: Liste de groupe

en: Access code mismatch
fr: Inadéquation du code d'accès

en: Import old participant table
fr: Importer l'ancienne table des participants

en: Participant table already exist for this survey.
fr: La table des participants existe déjà pour ce questionnaire.

en: {n} access code has been created.|{n} access codes have been created.
fr: {n} code d'accès a été créé.|{n} codes d'accès ont été créés.

en: Need {n} access code.|Need {n} access codes.
fr: Nécessite {n} code d'accès.|Nécessite {n} codes d'accès.

en: Only {n} access code has been created.|Only {n} access codes have been created.
fr: Seulement {n} code d'accès a été créé.|Seulement {n} codes d'accès ont été créés.

en: Create access codes
fr: Créer des codes d'accès

en: having an access code
fr: avoir un code d'accès

en: Error message: %s
fr: Messages d'erreur: %s

en: Delete participant attribute %s
fr: Supprimer l'attribut de participant %s

en: Mandatory attribute
fr: Attribut obligatoire

en: Try with a bigger access code length.
fr: Essayez un code d’accès plus long.

en: There is already an entry with that exact access code in the table.
                         The same access code cannot be used in multiple entries.
fr: Il y a déjà une entrée avec ce code d’accès dans la table.
    Un même code d’accès ne peut pas être utilisé dans plusieurs entrées.

en: This theme type (%s) is not allowed.
fr: Ce type de thème (%s) n'est pas autorisé.

en: The Question theme "%s" could not be installed
fr: Le thème de question "%s" n'a pas pu être installé

en: The Question theme "%s" has been sucessfully installed
fr: Le thème de question "%s" a été installé avec succès

en: Uninstalled
fr: Désinstallé

en: Has been reset
fr: A été réinitialisé

en: Template name
fr: Nom du modèle

en: Add group users
fr: Ajouter un groupe d'utilisateurs

en: End message
fr: Message de fin

en: URL description (link text)
fr: Description de l'URL (texte du lien)

en: Decimal mark
fr: Séparateur décimale

en: Access code
fr: Code d'accès

en: Question imported successfully
fr: Question importée avec succès

en: Question group successfully stored
fr: Groupe de questions sauvegardé avec succès

en: Encrypted
fr: Chiffré

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Question list
fr: Liste de questions

en: Invalid question group id
fr: Identifiant de groupe de questions non valide

en: An error occurred uploading your file.
                         This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
fr: Une erreur s’est produite à l’envoi de votre fichier.
    Cela peut se produire à cause de permissions incorrectes sur le dossier /tmp de l’application.

en: Could not store translation
fr: Impossible de sauvegarder la traduction

en: Could not store advanced options
fr: Impossible de sauvegarder les options avancées

en: Question update failed, input array malformed or invalid
fr: Echec de la mise à jour de la question, le tableau saisi est mal formé ou invalide

en: Question creation failed - input was malformed or invalid
fr: Échec de la création de la question - la saisie était mal formée ou invalide

en: Script
fr: Scénario

en: Editor
fr: Éditeur

en: Open editor
fr: Ouvrir éditeur

en: Create question
fr: Créer une question

en: Attribute values for central participants have been updated from the survey participants
fr: Les valeurs d’attributs des participants du sondage ont été mis à jours depuis la base centrale des participants.

en: Label set successfully saved
fr: Jeu d’étiquettes sauvegardé avec succès

en: Label could not be created.
fr: Le jeu d’étiquettes ne peut pas être créé.

en: Label set sucessfully created.
fr: Jeu d’étiquettes créé avec succès.

en: Unable to send email about your saved survey (Error: %s).
fr: Impossible d'envoyer le mail à propose du questionnaire sauvegardé (Erreur: %s).

en: Preserve response IDs
fr: Conserver les ID des réponses

en: This is an automated email notification that a user has been created for you on the website %s.
fr: Il s'agit d'une notification automatique par courriel indiquant qu'un utilisateur a été créé pour vous sur le site web %s.

en: Your login credentials have been reset
fr: Vos identifiants de connexion ont été réinitialisés

en: Here are your new credentials.
fr: Voici vos nouvelles informations d'identification.

en: This is an automated email to notify you that your login credentials for '%s' have been reset.
fr: Ceci est un mail automatique pour vous indiquer que les information de login pour %s ont été réinitialisés.

en: A user with this username already exists.
fr: Un utilisateur avec ce nom d'utilisateur existe déjà.

en: You do not have permission for this action.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: Users imported successfully.
fr: Les utilisateurs ont importé avec succès.

en: Role updated
fr: Role mis à jour

en: The superadmin role cannot be changed.
fr: Le rôle superadmin ne peut pas être modifié.

en: Usergroup updated
fr: Groupe d’utilisateurs mis à jour

en: User is already a member of the group.
fr: L’utilisateur fait déjà partie de ce groupe

en: Email successfully sent.
fr: Message envoyé avec succès

en: User successfully deleted.
fr: L'utilisateur a bien été supprimé.

en: You cannot delete yourself.
fr: Vous ne pouvez pas vous supprimer.

en: Username: %s - Email: %s
fr: Nom d'utilisateur: %s - Adresse de messagerie: %s.

en: Email to %s (%s) failed.
fr: Message à %s (%s) a échoué.

en: User successfully created
fr: L'utilisateur a été créé avec succès

en: User successfully updated
fr: Utilisateur mis à jour avec succès

en: Passwords does not fulfill minimum requirement:
fr: Les mots de passe ne remplissent pas les critères minimaux:

en: Plugin '%s' does already exist.
fr: L'extension '%s' existe déjà.

en: Installation aborted.
fr: Installation interrompue.

en: The plugin could not be installed or updated:
fr: Le plugin n'a pas pu être installé ou mis à jour:

en: The plugin was successfully installed. You need to activate it before you can use it.
fr: Le plugin a été installé avec succès. Vous devez l'activer avant de pouvoir l'utiliser.

en: The plugin was successfully updated. You might need to deactivate it and activate it again to apply changes.
fr: L'extension a été mise à jour avec succès. Vous devrez peut-être la désactiver et la réactiver pour appliquer les modifications.

en: The plugin is not compatible with your version of LimeSurvey.
fr: Le plugin n'est pas compatible avec votre version de LimeSurvey.

en: Could not read plugin configuration file.
fr: Impossible de lire le fichier de configuration du plugin.

en: Could not fetch files.
fr: Impossible de récupérer les fichiers.

en: Could not uninstall plugin.
fr: Impossible de désinstaller le plugin.

en: Plugin uninstalled.
fr: Plugin désinstallé.

en: Found no plugin with id %d.
fr: Aucune extension trouvée avec l'id %d.

en: Plugin was installed.
fr: L'extension a été installée.

en: Found no plugin with name %s
fr: Aucune extension trouvée nommée %s

en: Found no plugin with id %d
fr: Aucune extension trouvée avec l'id %d

en: Could not update plugin %d
fr: Impossible de mettre à jour l’extension %d

en: Reset load error for plugin %d
fr: Réinitialiser l'erreur de chargement de l'extension %d

en: Return to plugin list
fr: Retour à la liste des extensions

en: Found no configuration file for this plugin.
fr: Aucun fichier de configuration n'a été trouvé pour cette extension.

en: Could not load plugin
fr: Impossible de charger l’extension

en: Found no plugin, or plugin not active.
fr: Aucun extension trouvée ou extension désactivée.

en: Found no plugin, or plugin already active.
fr: Aucune extension trouvé ou extension déjà active.

en: Found %s plugins in file system
fr: %s extensions trouvés dans le système de fichiers

en: Roles successfully deleted
fr: Rôles supprimés avec succès

en: Error creating role
fr: Erreur lors de la création du rôle

en: This is not a .xml file.
fr: Ce n'est pas un fichier .xml.

en: Failed saving the role
fr: Échec de l'enregistrement du rôle

en: Role successfully saved
fr: Rôle enregistré avec succès

en: You have no access to the role management!
fr: Vous n'avez pas accès à la gestion des rôles!

en: You do not have permission to this user.
fr: Vous n'avez pas la permission de cet utilisateur.

en: File management
fr: Gestionnaire de fichiers

en: Participant attribute: %s
fr: Attribut de participant : %s

en: Lowercase characters and digits, starting with a character - length from 6 to 60 characters
fr: Caractères alphanumériques en minuscules, commençant par un caractère et dont la longueur est comprise entre 6 et 60 caractères

en: Packages to load
fr: Paquets à charger

en: Files Print CSS
fr: Fichiers Imprimer CSS

en: Files JS
fr: Fichiers JS

en: Somali
fr: Somalie

en: Kurdish (Kurmanji)
fr: Kurde (Kurmanji)

en: Error on response update
fr: Erreur lors de la mise à jour de la réponse

en: Select variation:
fr: Choisissez la variante

en: Select font:
fr: Choisissez la police

en: Bootswatch theme
fr: Thème Bootswatch

en: Bootstrap theme
fr: Thème Bootstrap

en: Get float value of a variable
fr: Obtenir la valeur flottante d'une variable

en: Open date/time selector
fr: Ouvrir le sélecteur de date/heure

en: Date format: %s
fr: Format de date : %s

en: Set Access-Control-Allow-Origin header:
fr: Définir l’entête Access-Control-Allow-Origin :

en: Resend access code
fr: Renvoyer le code d’accès

en: Spanish (Colombia)
fr: Espagnol (Colombie)

en: Usage of + with numeric value, see manual about usage of sum.
fr: Utilisation de + avec une valeur numérique, voir le manuel sur l’utilisation de sum.

en: This expression uses a possibly invalid comparison. Are you sure you didn't mean to do a numerical comparison? See manual for more information.
fr: Cette expression utilise une comparaison éventuellement non valide. Êtes-vous sûr de ne pas vouloir faire une comparaison numérique? Voir le manuel pour plus d'informations.

en: This question has at least {n} warning.|This question has at least {n} warnings.
fr: Cette question contient au moins {n} avertissement. | Cette question contient au moins {n} avertissements.

en: {n} question contains warnings that need to be verified.|{n} questions contain warnings that need to be verified.
fr: {n} question contient des avertissements qui doivent être vérifiés. | {n} questions contiennent des avertissements qui doivent être vérifiés.

en: Invalid language
fr: Langue invalide

en: Delete this entry and related response
fr: Supprimer cette entrée et la réponse associée

en: Edit response
fr: Modifier la réponse

en: Saved response deleted.
fr: Réponse sauvegardée supprimée.

en: Unable to delete saved response.
fr: Impossible de supprimer la réponse sauvegardée.

en: Saved response not found
fr: Réponse sauvegardée non trouvée

en: Show Policy
fr: Afficher la politique

en: End url
fr: URL de fin

en: Quotas exceeded
fr: Quotas dépassés

en: A fruity theme for a flexible use. This theme offers monochromes variations and many options for easy customizations.
fr: Un thème fruité pour une utilisation flexible. Ce thème propose des variations monochromes et de nombreuses options pour des personnalisations faciles.

en: LimeSurvey Fruity Theme
fr: Thème LimeSurvey Fruity

en: Miscellaneous files
fr: Fichiers divers

en: Export these responses as queXML PDF:
fr: Exporter ces réponses au format PDF queXML :

en: Survey could not be updated, please fix the following error:
fr: Le questionnaire n’a pas été mis à jour, veuillez corriger les erreurs suivantes :

en: Export these responses as PDF:
fr: Exporter ces réponses au format PDF :

en: Important: Quote all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections.
fr: Important : mettre entre guillemets tous les champs commençant par le signe égal pour prévenir les injections CSV.

en: Quote equations:
fr: Mettre les équations entre guillemets :

en: Show survey title in export PDFs:
fr: Afficher le titre du questionnaire dans les exports au format PDF :

en: Quote equations for CSV export
fr: Mettre en guillemets lors des exports au format CSV

en: Filipino
fr: Philippin

en: Warning: Please enforce SSL encrpytion in Global settings/Security after SSL is properly configured for your webserver.
fr: Attention : veuillez activer le chiffrement SSL dans les paramètres généraux/sécurité après avoir correctement configuré le SSL sur votre serveur.

en: SSL not enforced
fr: SSL n’est pas forcé

en: Invalid parameter %s (%s already set)
fr: Paramètre invalide %s (%s est déjà actif)

en: Warning: Quotes all content that starts with an equal sign to prevent CSV injections
fr: Attention : mettre entre guillemets tous le contenu qui commence par le signe égal pour prévenir les injections CSV.

en: Quote equations
fr: Mettre les équations entre guillemets

en: Sorry, unable to check extension of this file type %s.
fr: Désolé, impossible de valider l’extension pour le type de fichier %s.

en: Uyghur
fr: Ouïghour

en: Make sure all images on this screen are loaded before clicking on the button.
fr: Assurez-vous que toutes les images de cet écran sont chargées avant de cliquer sur le bouton.

en: An unknown error occured
fr: Une erreur inconnue s'est produite

en: The participant cannot upload a single file larger than this size. Server configuration allow a maximum file size of %s KB.
fr: Les participants ne pourront pas envoyer de fichier unique plus grand que cette taille. La configuration du serveur permet une taille maximum de %s Ko.

en: An unknown error happened when moving file %s to %s.
fr: Une erreur inconnue s'est produite lors du déplacement du fichier %s vers %s.

en: Sorry, file type %s (extension : %s) is not allowed!
fr: Désolé, les fichiers du type %s (extension %s) ne sont pas autorisés.

en: Sorry, there was an error uploading your file, error code : %s.
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de l’envoi de votre fichier, le code d’erreur est : %s.

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Quota out
fr: Quota atteint

en: Unable to delete condition %s
fr: Impossible de supprimer la condition %s

en: Unable to delete question attributes for question %s
fr: Impossible de supprimer les attributs de la question %s

en: Deleting orphaned default values: %u default values deleted.
fr: Suppression des valeurs par défaut orphelines : %u valeurs par défaut supprimées

en: Deleting orphaned quotas: %u quotas deleted
fr: Suppression des quotas orphelins : %u quotas supprimés

en: Deleting orphaned quota languages: %u quota languages deleted
fr: Suppression des langues de quotas orphelines : %u langues supprimées

en: Deleting orphaned quota members: %u quota members deleted
fr: Suppression des membres de quotas orphelins : %u langues supprimés

en: Unable to delete assessment %s
fr: Impossible de supprimer l‘évaluation %s

en: Unable to delete answer %s, code %s
fr: Impossible de supprimer la réponse %s, code %s

en: Unable to delete survey %s
fr: Impossible de supprimer le questionnaire %s

en: Unable to delete survey languagesettings %s
fr: Impossible de supprimer la langue du questionnaire %s

en: Unable to delete question %s
fr: Impossible de supprimer la question %s

en: Unable to delete question group %s
fr: Impossible de supprimer le groupe de questions %s

en: The access code field is always checked for duplicates.
fr: Le champ token est toujours contrôlé pour éviter les doublons

en: Bounce email address:
fr: Adresse de messagerie pour les message en erreur (bounced)

en: Administrator email address:
fr: Adresse de messagerie de l'administrateur :

en: Deleting these questions will also delete their corresponding answer options and subquestions. Are you sure you want to continue??
fr: Supprimer cette question va aussi supprimer les options de réponses et les sous-question correspondantes. Êtes vous sûr de continuer ?

en: Display my CPDB participants
fr: Afficher les participants BDCC

en: (Reason: Administrator email address empty)
fr: (Raison : l‘adresse de messagerie de l‘administrateur est vide)

en: Warning! Administrator email address was not saved because it was not valid.
fr: Attention ! L’adresse de messagerie de l’administrateur n’a pas été sauvegardée puisqu’elle est invalide.

en: Group / Question order
fr: Groupe / Ordre des questions

en: Icon name must be a simple class name (alphanumeric, space, minus and underscore).
fr: Le nom de l’icône doit être un nom simple (alphanumérique, espace, tiret et soulignement bas).

en: By continuing this survey you approve the data protection policy of the service provider.
fr: En continuant ce questionnaire vous acceptez la politique de confidentialité des données du gestionnaire.

en: Unable to delete label set %s.
fr: Impossible de supprimer le jeu d‘étiquette %s.

en: Label set “%s” was successfully deleted.
fr: Le jeu d’étiquette «%s» a était supprimé avec succès.

en: This is an anonymized survey. Participant attributes can only be used in non-anonymised surveys.
fr: Ce questionnaire est anonymisé. Vous ne pouvez utiliser les attributs de participants qu’avec des questionnaires non-anonymisés.

en: Error in default value : %s
fr: Erreur avec la valeur par défaut : %s

en: Group relevance:
fr: Filtre conditionnel du groupe :

en: Top 2, Middle, Bottom 2
fr: Haut 2, Milieu, En bas 2

en: Gross percentage
fr: Pourcentage brut

en: gross
fr: brut

en: Descriptive statistics
fr: Statistiques descriptives

en: valid
fr: valide

en: Slider start as this value. You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page. This setting has priority over slider starts at the middle position.
fr: Position de départ du curseur. Vous pouvez utiliser le gestionnaire d’expression, mais le résultat doit être un nombre avant d’afficher la page. Ce paramètre à la priorité sur la position centrale du curseur.

en: Return a list of retAttr from sgqa1...sgqaN which pass the criteria (cmpAttr op value)
fr: Retour à la liste de l'attribut de sgqa1 à sgqaN qui satisfait les conditions (valeur de cmpAttr )

en: This group is empty
fr: Ce groupe est vide

en: Invalid label set.
fr: Jeu d’étiquettes invalide.

en: Invalid datetime %s value for %s
fr: Valeur de date/heure %s invalide pour %s

en: Invalid numeric value for %s
fr: Valeur numérique invalide pour %s

en: Invalid ID
fr: Identifiant invalide

en: Variable not found: %s
fr: Variable non trouvée : %s

en: Unable to use %s in anonymized survey.
fr: Impossible d’utiliser %s dans un questionnaire anonymisé.

en: You can't delete a group because one or more groups depend on it as parent!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer un groupe car un ou plusieurs groupes dépendent de lui comme parent !

en: For expression
fr: Pour les expressions

en: Fix automatically numeric value
fr: Correction automatique des valeurs numériques

en: 'comment' suffix can not be used with multiple choice with comments.
fr: le suffixe 'comment' ne peut pas être utilisé dans les choix multiples avec commentaires.

en: LimeSurvey extension marketplace
fr: Boutique d'extensions LimeSurvey

en: Cross-hover in matrix questions
fr: Croisement dans les questions de type matrice

en: Zebra-striped questions
fr: Questions zébrées

en: Saving responses is disabled if survey is not activated.
fr: La sauvegarde des réponses est désactivée si le questionnaire n’est pas activé.

en: Your responses were not saved. Please contact the survey administrator.
fr: Vos réponses n’ont pas été sauvegardées. Veuillez contacter l’administrateur du questionnaire.

en: Tab
fr: Tabulation

en: File %s cannot be deleted for security reasons.
fr: Le fichier %s ne peut être supprimé pour raison de sécurité.

en: If you have a lot of items and use a filter you can disable this to improve browser speed.
fr: Si vous avez beaucoup d’éléments et utiliser les filtres de réponse, vous pouvez désactiver cette option pour améliorer la vitesse du navigateur.

en: Note: Automatically loading the end URL works only if the survey is activated.
fr: Remarque : le chargement automatique de l‘URL de fin ne fonctionne que si le questionnaire est activé.

en: Note: This link only works if the survey is activated.
fr: remarque : ce lien ne fonctionne que si le questionnaire est activé.

en: having at least one use left
fr: possède au minimum une utilisation restante

en: Folder: %s
fr: Répertoire : %s

en: File: %s (%s)
fr: Fichier : %s (%s)

en: File: %s
fr: Fichier : %s

en: If you want to specify a link to the survey data policy, set "Show survey policy text with mandatory checkbox" to "Collapsible text" and use the placeholders {STARTPOLICYLINK} and {ENDPOLICYLINK} in the "Survey data policy checkbox label" field to define the link that opens the policy popup. If there is no placeholder given, there will be an appendix.
fr: Si vous souhaitez spécifier un lien vers la politique de données de l'enquête, définissez l'option "Afficher le texte de la politique de l'enquête avec la case à cocher obligatoire" sur "Texte réductible" et utilisez les mots clés réservés {STARTPOLYLINK} et {ENDPOLICYLINK} dans le champ "Étiquette de la case à cocher politique de données de l'enquête". définir le lien qui ouvre la fenêtre contextuelle de la politique. S'il n'y a pas d'espace réservé donné, il y aura une annexe.

en: Code: '%s' is a reserved word.
fr: Le code : '%s' est un mot réservé.

en: Question id (qid) : '%s' is already in use.
fr: L‘identifiant de question (qid) : %s est déjà utilisé.

en: A timing record was not deleted.|{n} timing records were not deleted.
fr: Un enregistrement de chronométrage n‘à pas été supprimé.|{n} enregistrements de chronométrage n‘ont pas été supprimés.

en: Invalid action
fr: Action invalide

en: Change language
fr: Modifier la langue

en: Survey group:
fr: Groupe de questionnaires&nbsp;:

en: A response was not deleted.|{n} responses were not deleted.
fr: Une réponse n‘à pas été supprimée.|{n} réponses n‘ont pas été supprimées.

en: %s cannot be left empty.
fr: %s ne peut rester vide.

en: Delete all files of this response
fr: Supprimer tous les fichiers ce cette réponse

en: Change survey group
fr: Modifier le groupe du questionnaire

en: This will update the survey group for all selected surveys.
fr: Ceci modifiera le groupe de tous les questionnaires sélectionnées.

en: Theme
fr: Thème

en: You don't have sufficient permissions to upload images in this survey
fr: Vous n‘avez pas les droits suffisants pour envoyer des images dans ce questionnaire

en: This action need to be confirmed.
fr: Cette action nécessite une confirmation.

en: A child group can't be set as parent group
fr: Un groupe enfant ne peut pas être défini comme groupe parent

en: Millisecond
fr: Milliseconde

en: Second
fr: Seconde

en: Visual minute step interval
fr: Intervalle visuel des minutes

en: If the link should have any extra classes, please insert them here.
fr: Si le lien doit posséder des classes supplémentaires, veuillez les insérer ici.

en: This is the content of the menu link - leave blank to use the title.
fr: Ceci est le contenu du lien de menu  - laisser vide pour utiliser le titre.

en: The name must be unique for all menu entries throughout the software.
fr: Le nom doit être unique pour l’intégralité des entrées de menu du logiciel.

en: Add question ID to link
fr: Ajouter l’ID de la question au lien

en: Add question group ID to link
fr: Ajouter l’ID du groupe de questions au lien

en: Add survey group ID to link
fr: Ajouter l’ID du groupe de questionnaires au lien

en: Add SurveyId to link
fr: Ajouter l’ID du questionnaire au lien

en: Load with pjax
fr: Charger avec pjax

en: External Link
fr: Lien externe

en: Remove link
fr: Supprimer lien

en: If the external-option is not set, this will be appended to the current admin url.
fr: Si l'option externe n’est pas activée, cela sera ajouté à l’URL d’administration actuelle.

en: Use a fontawesome classname, or a link to the image.
fr: Utilisez un nom d’une classe fontawesome, ou un lien vers une image.

en: This will be shown when hovering over the menu.
fr: Cela sera affiché en survolant le menu.

en: Blacklisted?
fr: Liste noire ?

en: Owner?
fr: Propriétaire ?

en: Batch edit the participants
fr: Editer en lot les participants

en: Montenegrin
fr: Monténégrin

en: Strip HTML code:
fr: Supprimer le code HTML :

en: CSV field separator:
fr: Séparateur des champs CSV :

en: Apply and go to survey
fr: Appliquer et se rendre au questionnaire

en: If you want to apply original theme options, click here:
fr: Si vous voulez appliquer les options du thème original, cliquez ici :

en: Original value
fr: Valeur originale

en: Current value
fr: Valeur courante

en: Theme options differences
fr: Différences des options du thème

en: Current theme options are applied for this survey.
fr: Les options du thème actuel sont appliquées pour ce questionnaire.

en: Warning: There are some differences between current theme options and original theme options!
fr: Attention : Il y a quelques différences entre les options actuelles du thème et celles du thème original !

en: Warning: original survey theme doesn't exist!
fr: Attention : le thème de questionnaire original n’existe pas !

en: Themes:
fr: Thèmes :

en: Set survey theme
fr: Définir le thème de questionnaire

en: Survey theme
fr: Thème de questionnaire

en: This will update the survey theme for all selected active surveys.
fr: Cela mettra à  jour le thème pour tous les questionnaires actifs sélectionnés.

en: Survey theme:
fr: Thème de questionnaire :

en: Edit data policy settings
fr: Modifier la politique de confidentialité des données

en: Data policy settings
fr: Politique de confidentialité des données

en: Batch deletion
fr: Suppression par lot

en: Enter a list of response IDs that are to be deleted, separated by comma.
fr: Entrez la liste des identifiants des réponses à  supprimer, en les séparant par une virgule.

en: You do not have the permission to access this page.
fr: Vous n’avez pas la permission pour accéder à cette page.

en: The survey in which you are trying to participate does not seem to exist.
fr: Le questionnaire auquel vous essayez de participer ne semble pas exister.

en: The above error occurred when the Web server was processing your request.
fr: L’erreur suivante est survenue quand le serveur Web traitait votre requête.

en: Error %s
fr: Erreur %s

en: Please contact %s to report this problem.
fr: Veuillez contacter %s pour rapporter ce problème.

en: An internal error occurred while the Web server was processing your request.
fr: Une erreur interne est survenue quand le serveur Web traitait votre requête.

en: 500: Internal Server Error
fr: 500 : Erreur interne au serveur

en: If you entered the URL manually please check your spelling and try again.
fr: Si vous avez saisi manuellement l’URL, veuillez vérifier votre saisie et essayer à nouveau.

en: The requested URL was not found on this server.
fr: L’URL demandée n’a pas été trouvée sur ce serveur.

en: 404: Not Found
fr: 404 : Non trouvé

en: 403: Forbidden
fr: 403 : Interdit

en: You must be logged in to access to this page.
fr: Vous devez être connecté pour accéder à cette page.

en: 401: Unauthorized
fr: 401 : Non autorisé

en: Please do not repeat the request without modifications.
fr: Veuillez ne pas répéter la requête sans modification.

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
fr: La requête ne peut pas être interprétée par le serveur à cause d’une syntaxe mal formée.

en: 400: Bad Request
fr: 400 : Mauvaise requête

en: If you think this is a server error, please contact %s.
fr: Si vous pensez qu’il s’agit d’une erreur du serveur, veuillez contacter %s.

en: LimeSurvey 3.x or newer does not support Internet Explorer for the LimeSurvey administration, anymore. However most of the functionality should still work.
fr: LimeSurvey 3.x et plus récent ne prend plus en charge Internet Explorer pour l’administration de LimeSurvey. Cependant, la plupart des fonctionnalités devraient encore fonctionner.

en: Collapsible text
fr: Texte repliable

en: Inline text
fr: Texte en ligne

en: If you have any issues, please try using a modern browser first, before reporting it.
fr: Si vous rencontrez le moindre problème, veuillez d’abord essayer un navigateur plus moderne avant de le signaler.

en: You are using Microsoft Internet Explorer.
fr: Vous utilisez Microsoft Internet Explorer.

en: Show survey policy text with mandatory checkbox:
fr: Afficher la politique de confidentialité des données avec une case à cocher obligatoire :

en: On page
fr: Sur la page

en: Show popups
fr: Afficher des popups

en: Error message
fr: Message d’erreur

en: Broken survey themes:
fr: Thèmes de questionnaire défectueux :

en: Export type
fr: Type d‘export

en: Preview question type
fr: Aperçu du type de question

en: Renumber scenarios
fr: Renuméroter les scénarios

en: Every row is one subquestion. We recommend the usage of logical or numerical codes for subquestions. Your participants cannot see the subquestion code, only the subquestion text itself.
fr: Chaque ligne est une sous-question. Nous vous recommandons d’utiliser des codes logiques ou numériques pour les sous-questions. Les participants ne peuvent pas voir ces codes mais juste le texte de la sous-question.

en: Please remember that in order to have a valid code, it must contain only letters and numbers, also please check that it starts with a letter.
fr: Veuillez vous rappeler que pour qu’un code soit valide, il ne doit contenir que des lettres et des chiffres et assurez-vous qu’il débute par une lettre.

en: You can add some additional help text to your question. If you decide not to offer any additional question hints, then no help text will be displayed to your respondents.
fr: Vous pouvez ajouter un texte supplémentaire d’aide pour la question. Si vous choisissiez de ne pas afficher de conseil supplémentaire, alors aucun texte d’aide ne sera affiché à vos participants.

en: The title of the question group is visible to your survey participants (this setting can be changed later and it cannot be empty). Question groups are important because they allow the survey administrators to logically group the questions. By default, each question group (including its questions) is shown on its own page (this setting can be changed later).
fr: Le titre du groupe de questions est visible par vos participants (ce réglage peut être modifié par la suite et le titre ne peut pas être vide). Les groupes de questions sont importants car ils permettent aux administrateurs de questionnaires de regrouper logiquement des questions. Par défaut, chaque groupe de questions et ses questions est affiché sur sa propre page (ce réglage peut être modifié par la suite).

en: This bar will change as you move through the functionalities. The current bar corresponds to the "overview" tab. It contains the most important LimeSurvey functionalities such as preview and activate survey.
fr: Cette barre évoluera quand vous vous déplacerez dans les fonctionnalités. La barre actuelle correspond à l'onglet "Vue d’ensemble". Il contient les fonctionnalités les plus importantes de LimeSurvey comme l’aperçu et l’activation d’un questionnaire.

en: If you click on this tab, the survey settings menu will be displayed. The most important settings of your survey are accessible from this menu.
fr: Si vous cliquez sur cet onglet, le menu des paramètres du questionnaire apparaîtra. Les paramètres les plus importants pour votre questionnaire sont accessibles depuis ce menu.

en: The most important settings of your survey can be reached from this sidebar: the survey settings menu and the survey structure menu. You may resize it to fit your screen to easily navigate through the available options. If the size of the sidebar is too small, the options get collapsed and the quick-menu is displayed. If you wish to work from the quick-menu, either click on the arrow button or drag it to the left.
fr: Les principaux paramètres de votre questionnaire sont accessibles depuis cette barre d‘outil : le menu des paramètres du questionnaire et le menu de structure du questionnaire. Vous pouvez la redimensionner pour naviguer plus facilement dans les différentes options. Si la largeur est trop petite, les options seront repliées et un menu réduit sera affiché. Si vous souhaitez travailler depuis le menu réduit, cliquer sur le bouton avec la flèche ou glisser le sur la gauche.

en: Disabled by configuration. Set 'showpopups' option in config.php file to enable this option.
fr: Désactivé  dans la configuration. Réglez l’option 'showpopups' dans le fichier config.php pour activer cette option.

en: Not a broken theme!
fr: Ce n’est pas un thème défectueux !

en: Theme '%s' was successfully deleted.
fr: Le thème '%s' a été  supprimé avec succès.

en: It also makes it easy to do bulk editing of your survey, such as find-replace, bulk-reordering, looping (repeating groups), and testing (such as temporarily disabling mandatory or validation criteria).
fr: Il facilite également la modification en bloc de votre enquête, telle que la recherche, le remplacement, la réorganisation de bloc, la création de boucles (groupes répétés) et les tests (tels que la désactivation temporaire de critères de validation ou obligatoires).

en: A survey which uses a custom theme will import fine, but the template it refers to will not exist on the new server. In that case the system will use the global default theme.
fr: Un questionnaire qui utilise un thème personnalisé  s’importera bien, mais le modèle sur lequel il se base ne sera pas présent sur le nouveau serveur. Dans ce cas, le système utilisera le thème par défaut global.

en: This export will dump all the groups, questions, answers and conditions for your survey into a .LSS file (which is basically an XML file). This dump file can be used with the 'Import survey' feature when creating a new survey.
fr: Cette exportation contiendra tous les groupes, questions, réponses et conditions de votre questionnaire dans un fichier .LSS (qui est simplement un fichier XML).  Ce fichier pourra être utilisé avec la fonctionnalité  'Importer un questionnaire' lors de la création d’un nouveau questionnaire.

en: To find out more about queXML check out this page:
fr: Pour en savoir plus sur queXML veuillez consulter cette page :

en: Survey archive - only available for active surveys
fr: Archive de questionnaire ‑ seulement pour les questionnaires activés

en: Survey participant data (if available)
fr: Données des participants au questionnaire (si disponibles)

en: Response data (Attention: Doesn't include files uploaded in a file upload question. These have to be exported separately.)
fr: Donnée de réponse (Attention : cela n’inclut pas les fichiers envoyés pour une question de type envoi de fichiers. ceux-ci devront être exportés séparément)

en: All necessary styles will be loaded, to print it just press Ctrl/Cmd+p or select print from your browser menu.
fr: Tous les styles nécessaires seront chargés, pour l’imprimer pressez simplement Ctrl/Cmd+p ou sélectionnez imprimer dans le menu de votre navigateur.

en: It will not contain any logic or EM-functionality, you'll have to take that into account yourself.
fr: Il ne contient pas de contrôle du système de logique ou de correction des expression automatique, vous devrez vous même les prendre en compte.

en: Dim answered array rows
fr: Assombrir les lignes du tableau avec une réponse

en: Hide privacy info
fr: Masquer les informations de confidentialité

en: Sticky array headers
fr: Entêtes de tableau permanents

en: This will open the survey in %s as a printable page in new window.
fr: Cela ouvrira le questionnaire en tant que page imprimable dans une nouvelle fenêtre de %s.

en: This will open the survey as a printable page in new window.
fr: Cela ouvrira la version imprimable du questionnaire dans une nouvelle fenêtre.

en: It will also contain the necessary stylesheets to put it up on any HTML-ready devices or browsers.
fr: Cela contiendra aussi toutes les feuilles de styles pour l'afficher sur n’importe quel appareil ou navigateur compatible avec le HTML.

en: This will download a .zip file containing the survey in all languages.
fr: Cela téléchargera un fichier zip contenant le questionnaire dans toutes les langues.

en: Check out the dedicated documentation for this format.
fr: Vérifiez la documentation dédiée à  ce format.

en: It completely eliminates the dependence upon SGQA codes.
fr: Ceci élimine toutes informations concernant les codes SGQA.

en: This feature is designed to make it easy to use Excel to author and edit surveys.
fr: Cette fonctionnalité  est prévue pour simplifier la création et l’édition de questionnaires en utilisant Excel.

en: On the following page you will be able to create a pdf that can be printed filled out and scanned again.
fr: Sur la page suivante vous pourrez créer un pdf qui pourra ensuite être imprimé  puis rempli puis numérisé.

en: To get to know more about queXML check this page:
fr: Pour en savoir plus à propos de queXML, consultez cette page :

en: Exporting a questionnaire to queXML allows you to create PDF documents that can be printed, filled then scanned and processed using queXF software.
fr: L’exportation d’un questionnaire en queXML vous permet de créer des documents PDF qui pourront être imprimés puis remplis pour être ensuite numérisés puis traités en utilisant le logiciel queXF.

en: It is not suitable for backing up a LimeSurvey survey as it cannot export conditions, and isn't able to export all question types.
fr: Ce n’est pas adapté pour sauvegarder une questionnaire LimeSurvey car cela ne peut pas exporter ni les conditions, ni tous les types de questions.

en: queXML is an XML description of a questionnaire.
fr: queXML est une description XML d’un questionnaire.

en: Timings (if activated)
fr: Chronomètres (si activés)

en: Survey structure
fr: Structure du questionnaire

en: It will include the following data in a ZIP file ending with '.lsa'.
fr: Cela inclura les données suivantes dans un fichier ZIP se terminant par '.lsa'.

en: This export is intended to create a complete backup of an active survey for archival purposes.
fr: Cette exportation est pensée pour créer une sauvegarde complète d’un questionnaire actif à  des fins d’archivage.

en: Please note: This file does not contain any collected responses.
fr: Veuillez noter : ce fichier ne contient aucune réponse collectée.

en: Reset now
fr: Réinitialiser maintenant

en: Fields marked with an asterisk are mandatory.
fr: Les champs marqués d’un astérisque sont obligatoires.

en: You may register for this survey but you have to wait for the {{sStartDate}} before starting the survey.
fr: Vous pouvez vous enregistrer pour ce questionnaire mais vous devrez attendre le {{sStartDate}} avant de pouvoir le remplir.

en: Inherit everything
fr: Tout hériter

en: default
fr: défaut

en: Survey data policy
fr: Politique de confidentialité des données du questionnaire

en: Preview image
fr: Prévisualiser l’image

en: You can't reorder in an active survey
fr: Vous ne pouvez pas réordonner dans un questionnaire actif

en: Import failed because of page reload.
fr: L‘importation à échouée, vous avez rechargé la page.

en: Survey data policy:
fr: Politique de protection des données du questionnaire :

en: Survey data policy message:
fr: Message concernant la protection des données du questionnaire :

en: Copy default answers?
fr: Copier les réponses par défaut ?

en: Survey data policy label:
fr: texte pour le label pour la politique de protection des données :

en: Survey data policy error:
fr: Texte de l‘erreur concernant la politique de protection des données :

en: Survey data policy notice:
fr: Texte de la politique de confidentialité des données du questionnaire :

en: This survey does not contain any question groups.
fr: Ce questionnaire ne contient aucun groupe de questions.

en: We are sorry but you can't proceed without first agreeing to our survey data policy.
fr: Nous sommes désolé, vous ne pouvez pas continuer sans accepter la politique de protection des données.

en: Can't render layout %s. Please check that the view exists or contact your admin.
fr: Impossible d‘afficher la page avec l‘agencement %s. Veuillez vérifie que cette vue existe ou contacter l‘administrateur.

en: The condition could not be updated! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
fr: Impossible de mettre la condition à jour ! Elle ne possède pas de questions et/ou de réponses sur lequel la condition va se baser. Veuillez vérifier que vous avec sélectionné une question et une réponse.

en: Date %s is invalid, please review your answer.
fr: La date %s est invalide, veuillez corriger votre réponse.

en: Survey data policy error message:
fr: Message d‘erreur de la politique de confidentialité des données du questionnaire :

en: Survey data policy checkbox label:
fr: Étiquette de la case à cocher de la politique du questionnaire :

en: Unkown
fr: Inconnu

en: Summary for %s
fr: Résumé pour %s

en: The theme '%s' has been reset.
fr: Le thème '%s' a été réinitialisé.

en: Reset this theme
fr: Réinitialiser ce thème

en: This will reload the configuration file of this theme.
fr: Cela rechargera le fichier de configuration de ce thème.

en: Existing survey participant attributes
fr: Attributs de participants existants

en: Survey participant attributes to create
fr: Attributs de participants à créer

en: Map survey participant attributes
fr: Correspondance des attributs des participants

en: Unmapped survey participant attributes
fr: Attributs des participants sans correspondance

en: This list cannot accept survey participant attributes.
fr: Cette liste ne peut pas accepter d’attribut de participants.

en: Deprecated survey themes:
fr: Thèmes de questionnaire dépréciés :

en: The following user group assignments should be deleted:
fr: Les affectations de groupe d’utilisateurs suivantes devraient être supprimées :

en: There is no matching user %s in group %s.
fr: Il n’y a pas d’utilisateur correspondant à %s dans le groupe %s.

en: Deleting orphaned user group assignments: %u assignments deleted
fr: Suppression des affectations de groupe d’utilisateurs orphelines : %u affectations supprimées

en: Theme '%s' does not exist.
fr: Le thème '%s' n'existe pas.

en: Open imported theme
fr: Ouvrir le thème importé

en: Import theme result:
fr: Résultat de l'importation du thème :

en: Theme editor:
fr: Éditeur de thème :

en: Rename this theme to:
fr: Renommer ce thème en :

en: The theme upload directory doesn't exist or is not writable.
fr: Le dossier de destination du thème n'existe pas ou n'est pas inscriptible.

en:  Please select a file to import!
fr: Veuillez sélectionner un fichier à importer !

en: Type in the new name to extend %s
fr: Donnez un nouveau nom pour prolonger %s

en: Please type in the new theme name above.
fr: Veuillez donner un nom au nouveau thème ci-dessus.

en: Usage of processString without a string in your template
fr: Utilisation de processString sans chaîne de caractères dans votre modèle

en: Can not import a theme that already exists!
fr: Ne peut pas importer un thème qui existe déjà !

en: Current password:
fr: Mot de passe actuel :

en: Logo file
fr: Fichier du logo

en: There is 1 question in this survey.
fr: Il y a 1 question dans ce questionnaire.

en: Accept
fr: Accepter

en: Thank you for registering. You will receive an email shortly.
fr: Merci pour votre enregistrement. Vous allez prochainement recevoir un courriel.

en: Fruity variations
fr: Variations de Fruity

en: Fruity fonts
fr: Polices pour Fruity

en: Radio button animation
fr: Animation des boutons radio

en: Animate radio buttons
fr: Animer les boutons radio

en: Animate checkbox
fr: Animer les cases à cocher

en: Alert animation
fr: Animation des alertes

en: Animate alert
fr: Animer les alertes

en: Question animation
fr: Animation des questions

en: Animate question
fr: Animer les questions

en: Duration
fr: Durée

en: Body animation
fr: Animation de la page

en: Animate body
fr: Animer la page

en: Brandlogo file
fr: Fichier du logo de la marque

en: Brandlogo
fr: Logo de la marque

en: Background image file
fr: Fichier de l’image d’arrière-plan

en: Background image
fr: Image d’arrière-plan

en: Check icon
fr: Icône des cases à cocher

en: Question background color
fr: Couleur d’arrière-plan de la question

en: Font color
fr: Couleur de la police

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Question shadow
fr: Ombre des questions

en: Question borders
fr: Bordures des questions

en: Survey container
fr: Conteneur du questionnaire

en: Inherit:
fr: Hériter

en: Local Server
fr: Serveur local

en: No issues with question group order found.
fr: Aucun problème trouvé avec l’ordre des groupes de questions.

en: The following surveys have an errorneous question group order. Please go to each survey respectively, check the group order and save it.
fr: Les questionnaires suivants ont un ordre de groupes de questions erroné. Veuillez vérifier chaque groupe de question du questionnaire, son ordre et le sauvegarder.

en: No issues with question order found.
fr: Aucun problème trouvé avec l’ordre des questions.

en: To continue please first accept our survey data policy.
fr: Pour continuer, veuillez d’abord accepter la politique de notre questionnaire.

en: Don't show
fr: Ne pas afficher

en: Export images
fr: Exporter les images

en: Show policy
fr: Afficher la politique

en: Show less
fr: Afficher moins

en: Show more
fr: Afficher plus

en: Myanmar (Burmese)
fr: Myanmar (Birman)

en: You have already been removed from this survey.
fr: Vous avez déjà été désinscrit(e) de ce questionnaire.

en: Create survey menu entries
fr: Créer les entrées du menu du questionnaire

en: Manage menu entries
fr: Gérer les entrées du menu

en: List menu entries
fr: Lister les entrées du menu

en: Password warning
fr: Mot de passe

en: Further settings for application administrator
fr: Paramètres supplémentaires pour l’administrateur de l’application

en: Administrator settings
fr: Paramètres de l’administrateur

en: Export responses as:
fr: Exporter les réponses en tant que :

en: Export questions as:
fr: Exporter les questions en tant que :

en: This invitation has no uses left.
fr: Cette invitation n’a plus aucune utilité.

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Group cant be deleted, because of depending conditions
fr: Le groupe ne peut pas être supprimé car des conditions en dépendent

en: Question group description
fr: Description du groupe de questions

en: Question group name
fr: Nom du groupe de questions

en: Current group is disabled
fr: Le groupe courant est désactivé

en: This group has an error
fr: Ce groupe a une erreur

en: This group is unanswered
fr: Ce groupe est sans réponse

en: A group without step status styling
fr: Un groupe sans mise en forme

en: Modified
fr: Modifié

en: You can't change password if demo mode is active.
fr: Vous ne pouvez pas changer le mot de passe si le mode démo est activé.

en: Reminder %s skipped, already sent.
fr: Rappel %s ignoré, déjà envoyé.

en: Invitation %s skipped, already sent.
fr: Invitation %s ignorée, déjà envoyée.

en: Clear now
fr: Effacer maintenant

en: Clear assets cache:
fr: Effacer le cache des ressources :

en: Support this project - Donate to %s!
fr: Supportez ce projet - Faites un don à %s !

en: Database driver version
fr: Version du connecteur de base de données

en: We are sorry but this information is only available to superadministrators.
fr: Nous sommes désolés mais cette information n’est seulement disponible que pour les supers administrateurs.

en: Your system configuration:
fr: Votre configuration système :

en: System information
fr: Informations système

en: Get system information
fr: Récupérer les informations système

en: Database server version
fr: Version du serveur de base de données

en: Database server info
fr: Information sur le serveur de base de données

en: Database driver
fr: Pilote de la base de données

en: Web server info
fr: Information sur le serveur web

en: Web server software
fr: Logiciel du serveur web

en: Web server name
fr: Nom du serveur web

en: Operating system
fr: Système d’exploitation

en: LimeSurvey build
fr: Version de LimeSurvey

en: Unknown action or no permission.
fr: Action inconnue ou pas de permission.

en: No attributes found.
fr: Aucun attribut trouvé.

en: Please fix the following input errors:
fr: Veuillez corriger les erreurs suivantes :

en: The CAPTCHA settings won't have any effect because you don't have the required GD library activated in your PHP configuration.
fr: Les paramètres de CAPTCHA n’auront aucun effet car la bibliothèque GD requise n’est pas activée dans votre configuration de PHP.

en: Add/edit resources (files/images) for this survey
fr: Ajouter / modifier des ressources (fichiers / images) pour ce questionnaire

en: Notifications & data
fr: Notifications & données

en: Open the general survey overview
fr: Ouvrir la vue d’ensemble générale du questionnaire

en: Enter your hostname and port, e.g.: %s
fr: Entrez votre nom d’hôte et votre port, par exemple : %s

en: Beginner tour
fr: Tour pour débutant

en: Quick menu
fr: Menu rapide

en: Main survey menu
fr: Menu principal du questionnaire

en: Edit simple plugin settings
fr: Modifier les paramètres simples de l’extension

en: Simple plugins
fr: Extensions simples

en: Define panel integrations for your survey
fr: Définir les intégrations de panel pour votre enquête

en: Edit survey panel integration
fr: Modifier l'intégration du panel d'enquête

en: Edit the templates for invitation, reminder and registration emails
fr: Modifier les modèles pour les courriels d’invitation, de rappel et d’inscription

en: Edit settings for notification and data management
fr: Modifier les paramètres pour les notifications et la gestion des données

en: Notification and data management settings
fr: Paramètres de notification et de gestion des données

en: Edit and look at the assessements for this survey.
fr: Modifiez et consultez les évaluations pour ce questionnaire.

en: Edit quotas for this survey.
fr: Éditez les quotas pour ce questionnaire.

en: Edit quotas
fr: Editer les quotas

en: Set additional options for survey participants
fr: Définir des options supplémentaires pour les participants

en: Survey participant settings
fr: Paramètre de participation au questionnaire

en: Edit permissions for this survey
fr: Editer les permissions pour ce questionnaire

en: Edit settings for publication and access control
fr: Modifier les paramètres de publication et de contrôle d’accès

en: Publication & access
fr: Publication et accès

en: Publication & access control settings
fr: Paramètres de publication et de contrôle d’accès

en: Edit presentation and navigation settings
fr: Modifier les paramètres de présentation et de navigation

en: Presentation & navigation settings
fr: Paramètres de présentation et de navigation

en: Go to survey participant and token settings
fr: Accéder aux paramètres de participants et de codes d’invitation du questionnaire

en: Edit theme options for this survey
fr: Modifier les options de thème pour ce questionnaire

en: Open general survey settings
fr: Ouvrir les paramètres généraux du questionnaire

en: Survey overview
fr: Vue d’ensemble du questionnaire

en: Survey activation error
fr: Erreur d’activation du questionnaire

en: File %s, line %s.
fr: Fichier %s, ligne %s.

en: Cancel automatic sending
fr: Annuler l’envoi automatique

en: Delete this user group
fr: Effacer ce groupe d’utilisateurs

en: Successfully deleted user group.
fr: Groupe d’utilisateurs supprimé avec succès.

en: Activate survey participants table
fr: Activer la table des participants

en: Let's have a look at your first survey.
fr: Jetons un œil à votre premier questionnaire.

en:  global level
fr: Niveau global

en: Question themes:
fr: Thèmes de questions :

en: Error! You cannot uninstall the default template.
fr: Vous ne pouvez pas désinstaller le thème par défaut.

en: Export %s participants to CSV
fr: Exporter %s participants en CSV

en: Non-existing survey participants table
fr: Table de participants inexistante

en: The following old survey participants tables could be restored:
fr: Les anciennes tables de participants suivantes peuvent être restaurées :

en: This survey allows public registration. A survey participants table must also be created.
fr: Ce questionnaire autorise l’enregistrement public. Une table de participants doit alors être créée.

en: Select question type
fr: Sélectionner le type de question

en: Export all participants
fr: Exporter tous les participants

en: Search for something...
fr: Chercher quelque chose...

en: You have to pair it with one attribute of the survey participants table
fr: Vous devez l’appairer avec un attribut de la table des participants

en: Deactivated survey participants tables
fr: Tables de participants désactivées

en: Active survey participants tables
fr: Tables de participants actives

en: All old survey participants tables meet consistency standards.
fr: Toutes les anciennes tables de participants sont cohérentes.

en: Default survey theme %s is not installed. Now %s is the new default survey theme
fr: Le thème de questionnaire par défaut %s n’est pas installé. %s est maintenant le nouveau thème de questionnaire par défaut

en: Permission to view/update the survey settings including survey participants table creation
fr: La permission de voir/mettre à jour les paramètres d’un questionnaire inclut la création de table de participants

en: Unable to create survey participants table
fr: Impossible de créer la table des participants

en: No survey participants table.
fr: Aucune table de participants.

en: %s participants have been copied to the survey survey participants table
fr: %s participants ont été copiés dans la table de participants

en: From survey participants table
fr: De la table des participants

en: Deleting orphan survey participants table: %s
fr: Suppression des tables de participants orphelines : %s

en: No old survey or survey participants table selected.
fr: Aucun ancien questionnaire ou ancienne table de participants sélectionnés.

en: Deleting survey participants table: %s
fr: Suppression de la table de participants : %s

en: Tutorials
fr: Tutoriels

en: JS-Debug mode [Frontend]:
fr: Mode de débogage JS [Frontal] :

en: JS-Debug mode [Backend]:
fr: Mode de débogage JS [Arrière-plan] :

en: Now, activate your survey.
fr: Maintenant, activez votre questionnaire.

en: They represent an easy way to get back to any previous setting, and provide a general overview of where you are.
fr: Ils représentent un moyen facile de revenir à n’importe quel paramètre précédent et fournissent une vue générale de l’endroit où vous êtes.

en: You can see the "breadcrumbs" In the top bar of the admin interface.
fr: Vous pouvez voir le "fil d’Ariane" dans la barre supérieure de l’interface d’administration.

en: Click on 'Save and close' or 'Next' to proceed.
fr: Cliquez sur 'Sauvegarder et fermer' ou 'Suivant' pour continuer.

en: Remember the plus button
fr: Se souvenir du bouton "plus"

en: As you can see, editing answer options is quite similar to editing subquestions.
fr: Comme vous pouvez le voir, l’édition des options de réponse est assez similaire à l’édition des sous-questions.

en: Save and close now and let's edit the answer options.
fr: Sauvegardez et fermez maintenant et éditons les options de réponse.

en: You should add some subquestions for your question here.
fr: Vous devriez ajouter quelques sous-questions pour votre question ici.

en: The availability of options is related to the type of question you previously chose.
fr: La disponibilité de certaines options dépend du type de question choisi précédemment.

en: The most important question-related options are displayed here.
fr: Les plus importantes options relatives aux questions sont affichées ici.

en: This is the question bar.
fr: Ceci est la barre de question.

en: This type of question allows you to add multiple subquestions and a set of answers.
fr: Ce type de question vous permet d’ajouter plusieurs sous-questions et un ensemble de réponses.

en: As you can see, the preselected question type is the 'Long free text' one. We will use in this example the 'Array' question type.
fr: Comme vous pouvez le voir, le type de question présélectionné est le type 'Texte libre long'. Nous allons utiliser dans cet exemple le type de question 'Tableau'.

en: You do not need to add a description to your question group, but sometimes it makes sense to add a little extra information for your participants.
fr: Il n’est pas obligatoire d’ajouter une description du groupe de questions mais cela peut permettre de donner des indications supplémentaires à vos participants.

en: This description is also visible to your participants.
fr: Cette description est aussi visible pour les participants.

en: Let's add a question group
fr: Ajoutons un groupe de questions

en: If you want to know more about them, check our manual.
fr: Si vous voulez en savoir plus à leur sujet, consultez notre manuel.

en: We will be creating a question group and a question in this tutorial. There is need to automatically create them.
fr: Nous allons créer un groupe de questions et une question dans ce tutoriel. Il est nécessaire de les créer automatiquement.

en: Describe your survey, but do not ask any question yet.
fr: Décrivez votre questionnaire mais ne posez pas encore de question.

en: The text inserted here will be displayed on the welcome screen, which is the first thing that your respondents will see when they access your survey..
fr: Le texte inséré ici sera affiché sur l’écran de bienvenue qui est la première chose que les répondants verront quand ils accéderont à votre questionnaire.

en: In this field you may type a short description of your survey.
fr: Dans ce champ, vous pouvez saisir une courte description de votre questionnaire.

en: There are %s questions in this survey.
fr: Il y a %s questions dans ce questionnaire.

en: General survey settings
fr: Paramètres généraux du questionnaire

en: Text elements
fr: Éléments de texte

en: Choose file
fr: Choisir un fichier

en: Extracted files not found - maybe a permission problem?
fr: Fichiers extraits non trouvés. Peut-être un problème de permissions ?

en: Can't render layout %s for template %s. Please try to re-install the template.
fr: Impossible d’afficher la mise en page %s pour le modèle %s. Veuillez essayer de réinstaller le modèle.

en: Can't render layout %s for template %s. Template version in database is %s, but in config.xml it's %s. Please re-install the template.
fr: Impossible d’afficher la mise en page %s pour le modèle %s. La version du modèle en base de données est %s mais c’est la version %s dans config.xml. Veuillez réinstaller le modèle.

en: Permission level?
fr: Niveau de permission ?

en: Modified by
fr: Modifié par

en: Modified on
fr: Modifié le

en: Permission level
fr: Niveau de permission

en: All themes
fr: Tous les thèmes

en: Theme name
fr: Nom du thème

en: Repeat new password:
fr: Ressaisir le nouveau mot de passe :

en: New password:
fr: Nouveau mot de passe :

en: Extend theme
fr: Copier le thème

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Core admin theme
fr: Thème de base de l’administration

en: Available admin themes:
fr: Thèmes de l’administration disponibles :

en: Question themes
fr: Thèmes de questions

en: Admin themes
fr: Thèmes de l’administration

en: Survey themes
fr: Thèmes de questionnaire

en: Reorder
fr: Réordonner

en: New
fr: Nouveau

en: Listed publicly:
fr: Listé publiquement :

en: Edit publication and access settings
fr: Editer les paramètres de publication et d’accès

en: Publication and access settings
fr: Paramètres de publication et d’accès

en: Error: Theme "%s" is not installed.
fr: Erreur : Le thème "%s" n’est pas installé.

en: Theme:
fr: Thème :

en: Survey general settings
fr: Paramètres généraux du questionnaire

en: Select your theme:
fr: Sélectionnez votre thème :

en: Themes
fr: Thèmes

en: Themes storage
fr: Stockage de thèmes

en: Administration theme:
fr: Thème de l’administration :

en: Default theme:
fr: Thème par défaut :

en: Add new assessment rule
fr: Ajouter une nouvelle règle d’évaluation

en: Do you really want to delete this asessment rule?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette règle d’évaluation ?

en: Theme options
fr: Options de thème

en: Theme editor
fr: Éditeur de thème

en: User theme
fr: Thème utilisateur

en: Core theme
fr: Thème de base

en: GET data method
fr: Méthode de données GET

en: Data
fr: Données

en: Menu link
fr: Lien du menu

en: Menu class
fr: Classe du menu

en: Menu icon type
fr: Type d’icône du menu

en: Menu icon
fr: Icône du menu

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Menu title
fr: Titre du menu

en: Delete this assessment rule
fr: Supprimer cette règle d’évaluation

en: Edit this assessment rule
fr: Modifier cette règle d’évaluation

en: Note: Print will not include items on this page
fr: Remarque : L’impression ne contiendra pas les éléments de cette page

en: Save as PDF
fr: Sauvegarder en PDF

en: Question theme
fr: Thème de question

en: Invalid theme name
fr: Nom de thème invalide

en: Theme options saved.
fr: Options du thème sauvegardées.

en: Uninstall this theme
fr: Désinstaller ce thème

en: Don't touch the values below unless you know what you're doing.
fr: Ne touchez pas aux valeurs ci-dessous sans savoir ce que vous faites.

en: All fields below (except CSS framework name) must be either a valid JSON array or the string "inherit".
fr: Tous les champs ci-dessous (sauf le nom du framework CSS) doivent être soit un tableau JSON valide, soit la chaîne "inherit".

en: There are no simple options in this survey theme.
fr: Il n’y a pas d’options simples dans ce thème de questionnaire.

en: XML themes
fr: Thèmes XML

en: Available survey themes:
fr: Thèmes de questionnaire disponibles :

en: Installed survey themes:
fr: Thèmes de questionnaire installés :

en: Error: Malformed JSON - field %s must be either a JSON array or the string "inherit". Found "null".
fr: Erreur : JSON malformé - le champ %s doit être soit un tableau JSON, soit la chaîne "inherit". Trouvé "null".

en: Responses and statistics
fr: Réponses et statistiques

en: This will reset all the specific configurations of this theme.
fr: Cela supprimera toutes les configurations spécifiques à ce thème.

en: You can't import the theme '%s' because '%s'  is not installed.
fr: Vous ne pouvez pas importer le thème '%s' car '%s' n’est pas installé.

en: Theme '%s' has been uninstalled because it's not compatible with this LimeSurvey version.
fr: Le thème '%s' a été désinstallé car il n’est pas compatible avec cette version de LimeSurvey.

en: My account
fr: Mon compte

en: Open printable view
fr: Ouvrir la vue imprimable

en: Survey ID (SID)
fr: ID du questionnaire (SID)

en: Survey logic view
fr: Vue de la logique du questionnaire

en: Notice: Field '%s' was left empty, even though it is a mandatory attribute.
fr: Remarque : Le champ '%s' a été laissé vide alors qu’il s’agit d’un attribut obligatoire.

en: Print answers
fr: Imprimer les réponses

en: Load
fr: Chargement

en: Clear all
fr: Effacer tout

en: My personal menus
fr: Mes menus personnels

en: My profile
fr: Mon profil

en: Unable to import survey.
fr: Impossible d’importer le questionnaire.

en: There was an error when saving your personal settings.
fr: Une erreur s’est produite en sauvegardant vos paramètres personnels.

en: Click on the 'Create survey' box - or 'Next' in this tutorial
fr: Cliquez sur la case 'Créer un questionnaire' - ou sur 'Suivant' dans ce tutoriel

en: This tour will help you to easily get a basic understanding of LimeSurvey.
fr: Ce tour vous permettra d’avoir une compréhension de base de LimeSurvey.

en: Now click on 'Save and add question'.
fr: Maintenant cliquez sur 'Sauvegarder et ajouter une question'.

en: For now it's best to leave these additional settings as they are. If you want to know more about randomization and relevance settings, have a look at our manual.
fr: Pour l’instant, il est préférable de laisser ces paramètres supplémentaires tels qu’ils sont. Si vous voulez en savoir plus sur les paramètres de randomisation et de pertinence, consultez notre manuel.

en: Enter a title for your first question group
fr: Entrez un titre pour votre premier groupe de questions

en: End tour
fr: Terminer le tour

en: You may play around with more settings, but let's save and start adding questions to your survey now. Just click on 'Save'.
fr: Vous pourriez jouer avec plus de paramètres mais sauvegardons et démarrons maintenant l’ajout de questions à votre questionnaire. Cliquez simplement sur 'Sauvegarder'.

en: This message is shown directly below the survey description on the welcome page. You may leave this blank for now but it is a good way to introduce your participants to the survey.
fr: Ce message est affiché directement en dessous de la description du questionnaire sur l’écran de bienvenue. Vous pouvez le laisser vide pour le moment mais cela peut être utile pour présenter votre questionnaire aux participants.

en: You are editing an entry of the main menu!
fr: Vous éditez une entrée du menu principal !

en: Please be very careful.
fr: Soyez très prudent.

en: You are editing the main menu!
fr: Vous éditez le menu principal !

en: Pro tip: The subquestion may even contain HTML code.
fr: Astuce Pro: La sous-question peut même contenir du code HTML.

en: Welcome to the theme editor of LimeSurvey. To get an overview of new functionality and possibilities, please visit the %s LimeSurvey manual %s. For further questions and information, feel free to post your questions on the %s LimeSurvey forums %s.
fr: Bienvenue dans le nouvel éditeur de thèmes de LimeSurvey 3.0. Pour avoir un aperçu des nouvelles fonctionnalités et possibilités, veuillez consulter %s le manuel de LimeSurvey %s. Pour d’autres questions ou informations, n’hésitez pas à poster vos questions sur les %s forums de LimeSurvey %s.

en: This file is not a supported image - please only upload JPG,PNG,GIF or SVG type images.
fr: Ce fichier n’est pas un format d'image supporté. Veuillez n’envoyer que des images de type JPG, PNG ou GIF.

en: The answer options will be shown for each subquestion.
fr: Les options de réponse seront affichées pour chaque sous-question.

en: What good would your survey be without questions?
fr: Que serait votre questionnaire sans la moindre question ?

en: This message is shown at the end of your survey to every participant. It's a great way to say thank you or give some links or hints where to go next.
fr: Ce message est affiché en fin de questionnaire à chaque participant. C’est une excellente façon de dire merci ou de donner quelques liens ou astuces pour aller plus loin.

en: Thank you for taking the tour!
fr: Merci beaucoup d’avoir fait le tour !

en: Just share this link with some of your friends and of course, test it yourself.
fr: Partagez simplement ce lien avec quelques uns de vos amis et, bien sûr, testez vous-même.

en: Click on 'No, thanks'
fr: Cliquez sur 'Non, merci'

en: For more information please consult our manual or our forum.
fr: Pour plus d’information veuillez consulter le manuel ou notre forum.

en: The closed access mode needs a participant list, which you may create by clicking on the menu entry 'Participants'.
fr: Le mode 'Accès restreint' nécessite une liste de participants que vous pouvez créer en cliquant sur l’entrée de menu intitulée 'Participants'.

en: For our simple survey it is better to start in open access mode.
fr: Pour notre questionnaire simple il est préférable de le lancer en mode « Accès public ».

en: Here you can select to start your survey in closed access mode.
fr: Ici vous pouvez choisir de lancer votre questionnaire en mode « Accès restreint » .

en: Now click on "Save & activate survey"
fr: Cliquez maintenant sur "Sauvegarder & activer le questionnaire"

en: For more information consult our manual, or our forums.
fr: Pour plus d’information, consultez notre manuel ou nos forums.

en: For this simple survey the default settings are ok, but read the disclaimer carefully when you activate your own surveys.
fr: Pour ce questionnaire simple, les paramètres par défaut sont corrects, mais lisez attentivement la clause de non-responsabilité lorsque vous activez vos propres questionnaires.

en: These settings cannot be changed once the survey is online.
fr: Ces paramètres ne peuvent plus être modifiés une fois le questionnaire en ligne.

en: Click on 'Activate this survey'
fr: Cliquez sur 'Activer ce questionnaire'

en: You can create as many surveys as you like.
fr: Vous pouvez créer autant de questionnaire que vous le souhaitez.

en: Click on the name of your survey to get back to the survey settings overview.
fr: Cliquez sur le nom du questionnaire pour retourner à l’aperçu de ses paramètres.

en: Click on 'Preview survey' and return to this window when you are done testing.
fr: Cliquez sur 'Prévisualiser ce questionnaire' et revenez sur cette fenêtre quand vous aurez fini de tester.

en: Please be aware that your answers will not be saved, because the survey isn't active yet.
fr: Veuillez bien noter que vos réponses ne seront pas sauvegardées car le questionnaire n’est pas encore activé.

en: Just click on this button and a new window will open, where you can test run your survey.
fr: Cliquez simplement sur ce bouton et une nouvelle fenêtre apparaîtra, dans laquelle vous pourrez tester votre questionnaire.

en: Please add at least two answer options to proceed.
fr: Veuillez ajouter au moins deux options de réponse pour continuer.

en: Click on the 'Edit answer options' button.
fr: Cliquez sur le bouton 'Modifier les options de réponse'.

en: Now that we've got some subquestions, we have to add answer options as well.
fr: Maintenant que nous avons des sous-questions, nous devons également ajouter des options de réponse.

en: You may save empty subquestions, but that would be pointless.
fr: Vous pouvez enregistrer des sous-questions vides, mais cela serait inutile.

en: Please add at least two subquestions
fr: Veuillez ajouter au moins deux sous-questions

en: Click on the plus sign %s to add another subquestion to your question.
fr: Cliquez sur le symbole plus %s pour ajouter une autre sous-question à votre question.

en: Click on the 'Edit subquestions' button.
fr: Cliquez sur le bouton 'Modifier les sous-questions'.

en: Let's start with subquestions.
fr: Commençons avec les sous-questions.

en: To fully use it, you have to add subquestions as well as answer options.
fr: Pour l’utiliser pleinement, vous devez ajouter des sous-questions ainsi que des options de réponse.

en: The array question is a type that creates a matrix for the participant.
fr: La question de type tableau est un type qui crée une matrice pour le participant.

en: Next, we will create subquestions and answer options.
fr: Ensuite, nous allons créer des sous-questions et des options de réponse.

en: Please select the 'Array'-type.
fr: Veuillez sélectionner le type 'Tableau'.

en: LimeSurvey offers you a lot of different question types.
fr: LimeSurvey vous propose un grand nombre de types de questions.

en: This will directly add a question to the current question group.
fr: Cela ajoutera directement une question au groupe de questions courant.

en: Now when you are finished click on 'Save and add question'.
fr: Maintenant, quand vous aurez terminé, cliquer sur « Sauvegarder et ajouter une question ».

en: In LimeSurvey a survey is organized in groups and questions. To begin creating questions, we first need a question group.
fr: Dans LimeSurvey, un questionnaire est composé de groupes de questions et de questions. Avant de commencer la création de questions, nous avons d’abord besoin d'un premier groupe de questions.

en: This is the top bar.
fr: Ceci est la barre supérieure.

en: All important settings can be reached in this sidebar.
fr: Tous les paramètres importants peuvent être trouvés dans cette barre latérale.

en: This is the sidebar.
fr: Ceci est la barre latérale.

en: You have to put in at least a title for the survey to be saved.
fr: Vous devez au moins renseigner un titre pour pouvoir sauvegarder votre questionnaire.

en: Your participants will see this title in the browser's title bar and on the welcome screen.
fr: Vos participants verront ce titre dans la barre de titre de leur navigateur et sur l’écran d’accueil.

en: This is the title of your survey.
fr: C’est le titre de votre questionnaire.

en: From left to right it should be 'Create survey', 'List surveys' and 'Global settings'. Best we start by creating a survey.
fr: De gauche à droite, il devrait s’agir de «Créer un questionnaire», «Liste des questionnaires» et «Paramètres généraux». Le mieux est de commencer par créer un questionnaire.

en: The three top boxes are the most basic functions of LimeSurvey.
fr: Les trois cases supérieures sont les fonctionnalités les plus basiques de LimeSurvey.

en: We would like to help you with a quick tour of the most essential functions and features.
fr: Nous aimerions vous aider en vous proposant un tour rapide des fonctions et caractéristiques les plus essentielles.

en: Map height in pixel
fr: Hauteur de la carte en pixel

en: Map width in pixel
fr: Largeur de la carte en pixel

en: When using slider initial value set this value at survey start.
fr: Lorsque vous utilisez la valeur initiale du curseur, définissez cette valeur au démarrage du questionnaire.

en: Please type in a code that consists only of letters and numbers, and doesn't start with a number.
fr: Veuillez saisir le code composé uniquement de lettres et de chiffres mais sans commencer par un chiffre.

en: This code is also the name of the variable that will be exported to SPSS or Excel.
fr: Ce code est aussi le nom de la variable qui sera exportée vers SPSS ou Excel.

en: This code is normally not shown to your participants, still it is necessary and has to be unique for the survey.
fr: Ce code n’est normalement pas affiché pour vos participants, il reste cependant nécessaire et doit être unique pour le questionnaire.

en: Please be careful - if you delete default entries you may not be able access some parts of the application.
fr: Soyez très prudent - si vous supprimez les entrées par défaut vous risquez de ne plus pouvoir accéder à certaines parties de l'application.

en: The survey group '%s' was deleted.
fr: Le groupe de questionnaires '%s' a été supprimé.

en: If you want to modify it %s you can extend it%s.
fr: Si vous voulez le modifier,%s vous pouvez le copier%s.

en: Create example question group and question?
fr: Créer un exemple de groupe de questions et de question ?

en: (This question is mandatory)
fr: (Cette question est obligatoire)

en: Please confirm you want to clear your response?
fr: Veuillez confirmer que vous souhaitez effacer vos réponses ?

en: My personal menu entries
fr: Entrées de mon menu personnel

en: Copy to local theme and save changes
fr: Copier vers le modèle en cours et sauvegarder les changements

en: inherited
fr: hérité

en: Viewing file '%s'
fr: Visualisation du fichier '%s'

en: We can not guarantee optimum operation. It would be preferable to no longer use it or to make it compatible with the version %s of the LimeSurvey API.
fr: Nous ne pouvons garantir des opérations optimales. Il serait préférable de ne plus l’utiliser ou de le rendre compatible avec la version %s de l’API de LimeSurvey.

en: This theme is out of date.
fr: Ce thème est obsolète.

en: Extend
fr: Copier

en: extends_
fr: copie_

en: Start survey
fr: Démarrer le questionnaire

en: Four
fr: Quatre

en: Upload an image (maximum size: %d MB):
fr: Envoyer une image (taille maximum : %d MB) :

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Simple options
fr: Options de base

en: Folder
fr: Dossier

en: Extends
fr: Copie

en: Surveys in this group:
fr: Questionnaires dans ce groupe :

en: Themes options for this survey group
fr: Options des thèmes pour ce groupe de questionnaires

en: Settings for this survey group
fr: Paramètres pour ce groupe de questionnaires

en: Surveys in this group
fr: Questionnaires dans ce groupe

en: Update survey group:
fr: Mise à jour du groupe de questionnaires :

en: Survey groups:
fr: Groupes de questionnaires :

en: Create survey group
fr: Créer un groupe d'enquête

en: Language?
fr: Langue ?

en: Permission?
fr: Permission ?

en: Menu class?
fr: Classe du menu ?

en: Menu ID?
fr: ID du menu ?

en: Selected menu entry/entries...
fr: Entrée(s) de menu sélectionnée(s)...

en: Are you sure you want to delete the selected menu entries?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer les entrées de menu sélectionnées ?

en: Delete menu entries
fr: Supprimer des entrées de menu

en: Please do a backup of the menu (menu entries) you want to keep.
fr: Veuillez faire une sauvegarde du menu (des entrées de menu) que vous souhaitez conserver.

en: Menu entries
fr: Entrées du menu

en: Toggle advanced options
fr: Afficher les options avancées

en: Edit survey menu entry
fr: Editer l'entrée du menu de questionnaire

en: Create new survey menu entry
fr: Créer une nouvelle entrée dans le menu de questionnaire

en: Survey menu
fr: Menu de questionnaire

en: Survey menu entry ID
fr: ID de l’entrée du menu

en: User?
fr: Utilisateur ?

en: Survey?
fr: Questionnaire ?

en: Parent menu?
fr: Menu parent ?

en: Keep old value
fr: Conserver l’ancienne valeur

en: Position?
fr: Position ?

en: Selected menu(s)...
fr: Menu(s) sélectionné(s)...

en: Batch edit the menus
fr: Edition en lots des menus

en: Batch edit
fr: Edition en lots

en: Are you sure you want to delete the selected menus and all related submenus and entries?
fr: Etes-vous certain de supprimer les menus sélectionnés ainsi que tous leurs sous-menus et entrées ?

en: Delete menus
fr: Supprimer des menus

en: All custom menus will be lost.
fr: Tous les menus personnalisés seront perdus.

en: All menu entries of this menu will also be deleted.
fr: Toutes entrées de ce menu seront aussi supprimées.

en: No customizable entries found.
fr: Aucune entrée personnalisable trouvée.

en: Survey Menu
fr: Menu Enquête

en: Fields with %s are required.
fr: Les champs marqués avec %s sont obligatoires.

en: Edit survey menu
fr: Editer un menu de questionnaire

en: Create new survey menu
fr: Créer un nouveau menu de questionnaire

en: Save and new
fr: Sauvegarder et ajouter

en: Save & add new group
fr: Sauvegarder et ajouter un nouveau groupe

en: Save & add question
fr: Sauvegarder et ajouter une question

en: Open theme editor in new window
fr: Ouvrir l’éditeur de modèles dans une nouvelle fenêtre

en: Finish & save
fr: Finir & Sauvegarder

en: Participant settings
fr: Paramètres de participation

en: Yes, delete
fr: Oui, supprimer

en: No, cancel
fr: Non, annuler

en: Subquestion ID
fr: ID de sous-question

en: Question id
fr: ID de question

en: Survey id
fr: ID de questionnaire

en: Survey groups
fr: Groupes de questionnaires

en: Survey group
fr: Groupe de questionnaire

en: Expand/Collapse
fr: Développer / Réduire

en: Start the tour
fr: Commencer le tour

en: Or, try out our interactive tutorial tour
fr: Ou, testez notre petit tour de démonstration interactif

en: Limesurvey online manual
fr: Manuel en ligne de LimeSurvey

en: Export responses to SPSS
fr: Exporter les réponses vers SPSS

en: Export responses
fr: Exporter les réponses

en: View response as queXML PDF
fr: Voir la réponse au format PDF queXML

en: Set equation value
fr: Définir la valeur de l’équation

en: Centered
fr: Centré

en: Right to left
fr: Droite à gauche

en: Left to right
fr: Gauche à droite

en: Box orientation:
fr: Orientation de la boîte :

en: Wrap container around boxes
fr: Habiller le conteneur autour des boîtes

en: Start database upgrade
fr: Démarrer la mise à  niveau de la base de données

en: Please first update to Version 2.6.4 or any later 2.x version before you update to Version 3.x.
fr: Veuillez d’abord mettre à jour vers la version 2.6.4 ou tout autre version 2.x plus récente avant de faire la mise à jour vers la version 3.x.

en: You will not be able to update because your previous LimeSurvey version is too old.
fr: Vous ne pourrez pas faire la mise à jour car votre version précédente de LimeSurvey est trop ancienne.

en: Search (3 characters minimum)
fr: Recherche (3 caractères minimum)

en: New menu entry
fr: Nouvelle entrée de menu

en: New menu
fr: Nouveau menu

en: Error:
fr: Erreur :

en: Share this link
fr: Partager ce lien

en: Activation settings
fr: Paramètres d’activation

en: Finally, activate your survey
fr: Enfin, activer votre questionnaire

en: Easy navigation with the "breadcrumbs"
fr: Navigation facile avec le "fil d’Ariane"

en: Now save the answer options
fr: Maintenant, enregistrez les options de réponse

en: Add some answer options to your question
fr: Ajoutez des options de réponse à votre question

en: Now save the subquestions
fr: Maintenant, sauvegardez les sous-questions

en: Add subquestion row
fr: Ajouter une ligne de sous-question

en: Add some subquestions to your question
fr: Ajouter des sous-questions à votre question

en: The question bar
fr: La barre de question

en: Now save the created question
fr: Maintenant, sauvegardez la question créée

en: Set your question type.
fr: Définissez votre type de question.

en: An additional help text for your question
fr: Une aide supplémentaire pour votre question

en: The content of this box is the actual question text shown to your participants. It may be empty, but that is not recommended. You may use all the power of our WYSIWYG editor to make your question shine.
fr: Le contenu de cette zone est le texte de la question qui sera affiché pour vos participants. Il peut être vide mais ce n’est pas recommandé. Vous pouvez utiliser toute la puissance de notre éditeur WYSIWYG pour rendre votre question étincelante.

en: The actual question text
fr: Le véritable texte de la question

en: The title of your question
fr: Le titre de votre question

en: Save and add a new question
fr: Sauvegardez et ajoutez une nouvelle question

en: A description for your question group
fr: Une description pour votre groupe de questions

en: This is the structure view of your survey. Here you can see all your groups and questions.
fr: Ceci est la vue structurée de votre questionnaire. Ici, vous pouvez voir tous les vos groupes de questions et toutes vos questions.

en: The survey structure
fr: Structure du questionnaire

en: The top bar
fr: La barre supérieure

en: The settings tab with the survey menu
fr: L'onglet paramètres avec le menu du questionnaire

en: The sidebar
fr: La barre latérale

en: Now save your survey
fr: Maintenant, sauvegardez votre questionnaire

en: The end message
fr: Le message de fin

en: The welcome message
fr: Le message d’accueil

en: Create a sample question and question group
fr: Créer un exemple de question et un groupe de questions

en: The survey description
fr: La description du questionnaire

en: The survey title
fr: Le titre du questionnaire

en: The basic functions
fr: Les fonctions basiques

en: Welcome to LimeSurvey!
fr: Bienvenue dans LimeSurvey !

en: Install
fr: Installer

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: No preview available
fr: Aucun aperçu disponible

en: Delete survey group
fr: Supprimer le groupe de questionnaires

en: Edit survey group
fr: Editer le groupe de questionnaires

en: Order
fr: Ordre

en: Parent group
fr: Groupe parent

en: Survey group ID
fr: ID du groupe de questionnaires

en: Edit this survey menu entry
fr: Editer cette entrée du menu de questionnaire

en: Delete this survey menu entry
fr: Supprimer cette entrée du menu de questionnaire

en: Fontawesome icon
fr: Icône de Font Awesome

en: Partial:
fr: Partiel :

en: Template:
fr: Modèle :

en: Action:
fr: Action :

en: Delete this survey menu
fr: Supprimer ce menu de questionnaire

en: Edit this survey menu
fr: Editer ce menu de questionnaire

en: Created at
fr: Créé le

en: Created on
fr: Créé le

en: Changed by
fr: Changé par

en: Changed on
fr: Changé le

en: Level
fr: Niveau

en: Bottom bar
fr: Barre inférieure

en: Top bar
fr: Barre supérieure

en: Collapsed menu
fr: Menu réduit

en: Sidemenu
fr: Menu latéral

en: All surveys
fr: Tous les questionnaires

en: No parent menu
fr: Pas de menu parent

en: Read
fr: Lecture

en: Entity
fr: Entité

en: Config file is malformed or null.
fr: Le fichier de configuration est mal-formé ou vide.

en: Plugin error
fr: Erreur de l’extension

en: Question template
fr: Thème de question

en: Use a customized question theme for this question
fr: Utiliser un thème de question personnalisé pour cette question

en: Choice column width
fr: Largeur de la colonne de choix

en: Relative width of checkbox wrapper element
fr: Largeur relative de l'élément "case à cocher"

en: Text input box width
fr: Largeur de la zone de texte

en: Relative width of the text input wrapper element
fr: Largeur relative de l'élément "entrée de texte"

en: Reverse the slider direction
fr: Inverser la direction du curseur

en: Reverses the slider direction and repositions the min/max text accordingly.
fr: Inverse la direction du curseur et repositionne le texte min / max en conséquence.

en: Slider initial value set at start
fr: Valeur initiale du curseur définie au démarrage

en: Set the size of the input or textarea. The input will be displayed approximately this size in width.
fr: Définissez la taille de la saisie ou de la zone de texte. La saisie s'affichera approximativement dans cette taille en largeur.

en: Add additional CSS class(es) for this question. Use a space between multiple CSS class names. You may use expressions - remember this part is static.
fr: Ajoutez des classes CSS additionnelles pour cette question. Utilisez des espaces entre les noms des différentes classes. Vous pouvez utiliser des expressions mais rappelez-vous que cette partie est statique.

en: Answers column width
fr: Largeur de la colonne des réponses

en: Set the percentage width of the answers column (1-100)
fr: Définir le pourcentage de la largeur de la colonne des réponses (1-100)

en: This question only accept 30 digits including 10 decimals.
fr: Cette question n’accepte que 30 chiffres dont 10 décimales.

en: %s is an invalid value for this question
fr: %s est une valeur non valide pour cette question

en: Your have to answer the security question - please try again.
fr: Vous devez répondre à la question de sécurité - Veuillez recommencer.

en: %s not found!
fr: %s non trouvé !

en: LimeSurvey theme editor
fr: Éditeur de thèmes de LimeSurvey 3.0

en: This is an error message example
fr: Ceci est un exemple de message d’erreur

en: You got {TOTAL} points out of 3 possible points.
fr: Vous avez {TOTAL} points sur un total de 3 possibles.

en: Welcome to the Assessment
fr: Bienvenue dans l’évaluation

en: You can't delete template '%s' because one or more templates inherit from it.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer le modèle '%s' car au moins un autre en dépend.

en: Template '%s' could not be found.
fr: Le modèle '%s' ne peut pas être trouvé.

en: Demo mode: Uploading plugins is disabled.
fr: Mode démonstration : l’envoi d’images est désactivé.

en: You can't uninstall template '%s' because some templates inherit from it.
fr: Vous ne pouvez pas désinstaller le modèle '%s' car d’autres en dépendent.

en: This function cannot be executed because demo mode is active.
fr: Cette fonction ne peut être exécutée car le mode démo est actif.

en: This feature is only available for MySQL databases. Your database type is %s.
fr: Cette fonctionnalité n’est disponible qu'avec les bases MySQL. Votre type de base de données est %s.

en: Activate assessements
fr: Activer les évaluations

en: If you want to activate it, click here:
fr: Si vous voulez l'activer, cliquez ici :

en: Assessment mode for this survey is not activated.
fr: Le mode évaluation pour ce questionnaire n’est pas activé.

en: You can't delete a group if it's not empty!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer un groupe s’il n'est pas vide !

en: Something went wrong! Are the survey menus properly restored?
fr: Quelque chose s’est mal passé ! Les menus de questionnaires ont-ils été correctement restaurés ?

en: Default survey menu entries restored.
fr: Menu de questionnaire par défaut restauré.

en: You don't have the right to restore the settings to default
fr: Vous n’avez pas l’autorisation de restaurer les paramètres à leurs valeurs par défaut

en: Something went wrong!
fr: Quelque chose s’est mal passé !

en: Default survey menus restored.
fr: Menus de questionnaire remis à leur valeur par défaut.

en: Could not save theme %s: %s
fr: Impossible de sauvegarder le thème %s : %s

en: Can't bind to the LDAP directory. Error message: %s
fr: Impossible d’établir la liaison avec l’annuaire LDAP. Message d'erreur : %s

en: Hidden:
fr: Caché :

en: Visible:
fr: Visible :

en: Exported
fr: Exporté

en: Error when saving %s for plugin %s
fr: Erreur lors de la sauvegarde de %s pour l’extension %s

en: Plugin settings:
fr: Paramètres de l’extension :

en: View response details as queXML PDF
fr: Voir les détails de la réponses sous le format PDF queXML

en: Plugin %s didn't exist, settings not imported
fr: L'extension %s n'existe pas, les paramètres ne sont pas importés

en: Selected answers
fr: Réponses sélectionnées

en: Selection
fr: Sélection

en: Delete survey files
fr: Supprimer les fichiers du questionnaire

en: Error: Cannot purge files for a survey that is not deleted. Please delete the survey normally in the survey view.
fr: Erreur : Impossible de purger les fichiers pour un questionnaire qui n’est pas supprimé. Veuillez supprimer le questionnaire normalement dans la liste des questionnaires.

en: Error: Could not delete survey files.
fr: Erreur : impossible de supprimer les fichiers du questionnaire.

en: Survey files deleted.
fr: Fichiers du questionnaire supprimés.

en: The permissions of this superadmin cannot be updated!
fr: Les permissions de ce super administrateur ne peuvent pas être mises à jour !

en: Batch-edit participants
fr: Édition des participants par lot

en: No participant table found for this survey!
fr: Aucune table de participant trouvée pour ce questionnaire !

en: %d file deleted.|%d files deleted.
fr: %d fichier supprimé.|%d fichiers supprimés.

en: Modify
fr: Modifier

en: Are you sure you want to delete all uploaded files from the selected responses?
fr: Êtes-vous sur de vouloir supprimer tous les fichiers attachés aux réponses sélectionnées ?

en: Delete attachments
fr: Supprimer les pièces jointes

en: Survey storage
fr: Stockage de questionnaire

en: Label set storage
fr: Stockage de jeux d’étiquettes

en: Total storage
fr: Stockage total

en: Depending on the number of uploaded files, this might take some time.
fr: Selon le nombre de fichiers envoyés, cela peut prendre du temps.

en: Calculate storage
fr: Calcul du stockage

en: Storage
fr: Stockage

en: deleted
fr: supprimé

en: Nothing to update
fr: Aucune mise à jour disponible

en: Error: Could not delete some files:
fr: Erreur : impossible de supprimer certains fichiers :

en: Found no response with ID %d
fr: Aucune réponse trouvée avec l’identifiant %d

en: Response(s) deleted.
fr: Réponse(s) supprimée(s).

en: Your new password was not saved because the old password was wrong.
fr: Votre nouveau mot de passe n’a pas été sauvegardé car votre ancien mot de passe n’était pas correct.

en: Your new password was not saved because it matches the old password.
fr: Votre nouveau mot de passe n’a pas été sauvegardé car c’est le même que l’ancien.

en: Response data file (*.csv,*.vv,*.txt) (maximum size: %d MB):
fr: Fichier de données des réponses (*.csv,*.vv,*.txt) (Taille maximale : %d MB) :

en: I confirm
fr: Je confirme

en: After confirmation you won't receive any invitations or reminders for this survey anymore.
fr: Après la confirmation, vous ne recevrez plus d'invitations ou de rappels pour ce questionnaire.

en: Please confirm that you want to opt out of this survey by clicking the button below.
fr: Veuillez confirmer que vous ne souhaitez plus participer à ce questionnaire en cliquant sur le bouton ci-dessous.

en: Answer codes must be unique by question.
fr: Les codes de réponses doivent être uniques pour chaque question.

en: An unknown error occurred
fr: Une erreur inconnue est survenue

en: unknown
fr: Inconnu

en: Error : %s
fr: Erreur : %s

en: Survey display mode is set to %s:
fr: Le mode d'affichage du questionnaire est défini sur %s :

en: Survey description
fr: Description du questionnaire

en: Invalid notification id
fr: Identifiant de notification invalide

en: Notification %s not found
fr: Notification %s introuvable

en: PHP imap library
fr: Librairie imap PHP

en: PHP zip library
fr: Librairie zip PHP

en: PHP LDAP library
fr: Librairie LDAP PHP

en: PHP GD library
fr: Librairie GD PHP

en: PHP zlib library
fr: Librairie zlib PHP

en: Edit theme permissions for user %s
fr: Éditer les permissions sur les thèmes pour l'utilisateur %s

en: Please solve the following equation:
fr: Veuillez résoudre l'équation suivante :

en: Survey not found
fr: Questionnaire introuvable

en: Group not found
fr: Groupe introuvable

en: Invalid group id
fr: Id de groupe invalide

en: Question not found
fr: Question introuvable

en: Invalid question id
fr: Id de question invalide

en: Reset response start ID?
fr: Remise à zéro de l'ID de démarrage des réponses ?

en: Set expiry date
fr: Choisir une date d'expiration

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr: Afficher de _START_ à _END_ sur _TOTAL_ entrées

en: No answers have been set for this quota.
fr: Aucune réponses n’ont été définies pour ce quota.

en: Allow user to modify his last answers before terminate survey.
fr: Autoriser l’utilisateur à modifier ses dernières réponses avant de terminer le questionnaire.

en: Assigning a new value to a variable.
fr: Assigner une nouvelle valeur à une variable.

en: Check if the content of a variable is a valid integer value
fr: Vérifier si le contenu d’une variable est une valeur entière valide

en: You are not allowed to print answers.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à imprimer les réponses.

en: Click to adjust.
fr: Cliquer pour ajuster.

en: This will export a printable version of your survey.
fr: Ceci va créer une version imprimable de votre questionnaire.

en: Printable survey
fr: Questionnaire imprimable

en: Survey structure (*.lss)
fr: Structure de questionnaire (*.lss)

en: Survey archive (*.lsa)
fr: Structure de questionnaire (*.lsa)

en: Start: %s
fr: Démarré : %s

en: Expired: %s
fr: Expiré : %s

en: End: %s
fr: Fin : %s

en: Quota members
fr: Quota de membres

en: No quotas
fr: Pas de quotas

en: Are you sure you want to delete all selected quotas?
fr: Êtes-vous sur de vouloir supprimer tous les quotas sélectionnés ?

en: Delete quotas
fr: Supprimer les quotas

en: Change settings
fr: Changer les paramètres

en: Change texts
fr: Changer les textes

en: Are you sure you want to deactivate all selected quotas?
fr: Êtes-vous sur de vouloir désactiver tous les quotas sélectionnés ?

en: Deactivate quotas
fr: Désactiver les quotas

en: Are you sure you want to activate all selected quotas?
fr: Êtes-vous sur de vouloir activer tous les quotas sélectionnés ?

en: Activate quotas
fr: Activer les quotas

en: Selected quota(s)...
fr: Quota(s) sélectionné(s)...

en: URL must be set if autoload URL is turned on!
fr: L’URL doit être définie si le chargement automatique d’URL est activé !

en: Export printable survey
fr: Exporter un questionnaire imprimable

en: Printable survey (*.html)
fr: Questionnaire imprimable (*.html)

en: Valid username but not authorized by group restriction
fr: Nom d’utilisateur valide mais non autorisé par les restrictions du groupe

en: Quota saved
fr: Quota sauvegardé

en: OK!
fr: OK !

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: Groups to which I belong
fr: Les groupes dont je fais partie

en: My user groups
fr: Mes groupes d’utilisateurs

en: Please be patient until you are forwarded to the final URL.
fr: Veuillez patientez jusqu’à que vous soyez dirigé vers l’URL de fin.

en: View policy
fr: Voir la politique

en: Manage your key
fr: Gérer votre clé

en: Google Analytics Tracking ID:
fr: Code de suivi de Google Analytics :

en: Export this question to PDF.
fr: Exporter cette question au format PDF.

en: Error message returned by IMAP:
fr: Message d’erreur retourné par IMAP :

en: Please %s check your settings %s.
fr: Veuillez %s vérifier vos paramètres %s.

en: Failed to open the inbox of the bounce email account.
fr: Échec d’ouverture de la boîte de réception du compte pour le courriel non délivré.

en: You can now close this modal box.
fr: Vous pouvez maintenant fermer cette fenêtre modale.

en: You can not add a group if survey is active.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter un groupe si le questionnaire est actif.

en: Add condition to this scenario
fr: Ajouter une condition à ce scénario

en: Quick-add conditions
fr: Ajout rapide de conditions

en: Add multiple conditions without a page reload
fr: Ajouter des conditions multiples sans recharger la page

en: All conditions for this question have been deleted.
fr: Toutes les conditions pour cette question ont été supprimées.

en: Change scenario number
fr: Changer le numéro de scénario

en: Delete all conditions in this scenario
fr: Supprimer toutes les conditions pour ce scenario

en: if:
fr: si :

en: Are you sure you want to delete all conditions for this question?
fr: Êtes-vous sur(e) de vouloir supprimer toutes les conditions pour cette question ?

en: Condition updated.
fr: Condition mise à jour.

en: Could not update condition.
fr: N’a pas pu mettre à jour la condition.

en: Condition added.
fr: Condition ajoutée.

en: Could not insert all conditions.
fr: N’a pas pu insérer toutes les conditions.

en: Either admin login name, password or email is empty
fr: Le nom, le mot de passe ou le courriel de connexion de l’admin est vide

en: Active filters:
fr: Activer les filtres :

en: Delete this attribute
fr: Supprimer cet attribut

en: Edit this attribute
fr: Éditer cet attribut

en: No shared participants found
fr: Aucun participant partagé trouvé

en: If you want to export blacklisted participants, set "Hide blacklisted participants" to "No" in CPDB settings.
fr: Si vous souhaitez exporter les participants mis en liste noire, paramétrez "Non" au paramètre "Masquer les participants mis en liste noire" dans les paramètres de la BDCP.

en: Export participants
fr: Exporter les participants

en: Display CPDB participants
fr: Afficher les contacts de la BDCC

en: Select month
fr: Choisir le mois

en: Close the picker
fr: Fermez le sélecteur

en: Go to today
fr: Aller à aujourd’hui

en: Add to blacklist?
fr: Ajouter à la liste noire ?

en: Remove from blacklist?
fr: Retirer de la liste noire ?

en: This participant is not active in any survey
fr: Ce participant n’est actif dans aucun questionnaire

en: Displaying {count} survey(s).
fr: Afficher {nombre} questionnaire(s)

en: Other users may edit this participant
fr: Les autres utilisateurs peuvent modifier ce participant

en: Share with all users
fr: Partager avec tous les utilisateurs

en: Share participant(s)
fr: Partager le(s) participant(s)

en: Owner:
fr: Propriétaire :

en: Blacklist user:
fr: Mettre l’utilisateur sur liste noire :

en: E-mail:
fr: Courriel :

en: Basic attributes
fr: Attributs basiques

en: Edit participant
fr: Modifier le participant

en: Add a new language
fr: Ajouter une nouvelle langue

en: Dropdown fields
fr: Champs déroulants

en: Add dropdown field
fr: Ajouter un champ déroulant

en: Should this attribute be visible on the panel?
fr: Rendre cet attribut visible sur le panneau ?

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Delete participant
fr: Supprimer le participant

en: Add the selected participant to survey.|Add the {n} selected participants to survey.
fr: Ajouter le participant sélectionné au questionnaire.|Ajouter les {n} participants sélectionnés au questionnaire.

en: Add participant to survey|Add participants to survey
fr: Ajouter un participant au questionnaire|Ajouter des participants au questionnaire

en: Selected participant share(s)...
fr: Partage(s) des participants sélectionnés…

en: Selected attribute(s)...
fr: Attribut(s) sélectionné(s) ...

en: Delete from central panel, associated surveys and all associated responses
fr: Supprimer depuis le panneau central, les questionnaires associés et tous les réponses associées

en: Delete from the central panel and associated surveys
fr: Supprimer depuis le panneau central et les questionnaires associés

en: Delete only from the central panel
fr: Supprimer uniquement du panneau central

en: No participants found.
fr: Aucun participant trouvé.

en: is lesser than
fr: est inférieur à

en: is not like
fr: est différent de

en: is like
fr: est égal à

en: Remove filters
fr: Supprimer les filtres

en: Central participant management
fr: Gestion centralisée des participants

en: Add new attribute
fr: Ajouter un nouvel attribut

en: You've been logged out due to inactivity. Please log in again.
fr: Vous avez été déconnecté(e) suite à une période d’inactivité. Veuillez vous reconnecter.

en: Attribute
fr: Attribut

en: Active survey ID
fr: Identifiant (ID) du questionnaire actif

en: List active surveys
fr: Liste des questionnaires actifs

en: Share this participant
fr: Partager ce participant

en: Delete this participant
fr: Supprimer ce participant

en: Edit this participant
fr: Modifier ce participant

en: %s participant share was deleted|%s participant shares were deleted
fr: %s participant partagé a été supprimé|%s participants partagés ont été supprimés

en: No participant shares were deleted
fr: Aucun participant partagé n’a été supprimé

en: Participant share deleted
fr: Participant partagé supprimé

en: Found no participant share
fr: Aucun participant à partager trouvé

en: Participant removed from sharing
fr: Participant supprimé du partage

en: Participant shared.
fr: Participant partagé.

en: Error. Deleted %s attribute(s). Error message: %s
fr: Erreur. %s attribut(s) supprimé(s). Message d’erreur : %s

en: %s attribute deleted|%s attributes deleted
fr: %s attribut supprimé|%s attributs supprimés

en: Attribute successfully deleted
fr: Suppression d’attribut réussie

en: There has to be at least one language.
fr: Il faut sélectionner au moins une langue.

en: Language successfully deleted
fr: Suppression de langue réussie

en: Attribute successfully updated
fr: Mise à jour d’attribut réussie

en: Select language to add
fr: Sélectionnez la langue à ajouter

en: Blacklist settings were saved.
fr: Les paramètres de la liste noire ont été sauvegardés.

en: Participant successfully added
fr: Ajout de participant réussi

en: Participant successfully updated
fr: Mise à jour de participant réussie

en: Participant deleted
fr: Participant supprimé

en: No participants deleted
fr: Aucun participant n’a été supprimé

en: Successful login
fr: Connexion réussie

en: Show search box on survey list:
fr: Afficher la barre de recherche dans la liste des questionnaires :

en: We are sorry but the survey is expired and no longer available.
fr: Nous sommes désolés, mais le questionnaire a expiré et n’est plus disponible.

en: Your new survey was created.
fr: Votre nouveau questionnaire a été créé.

en: Your browser screen size is too small to use the administration properly. The minimum size required is 1280*1024 px.
fr: La taille d’écran de votre navigateur est trop petite pour utiliser le panneau d’administration correctement. La taille minimale requise est de 1280*1024 px.

en: Active and running
fr: Actif et en cours

en: Buy a new key
fr: Acheter une nouvelle clé

en: Please buy a new one!
fr: Veuillez en acquérir une nouvelle !

en: Seed
fr: Tête de série

en: Active but not yet started
fr: Actif mais pas encore démarré

en: Active but expired
fr: Actif mais expiré

en: (Any)
fr: (Tous)

en: Status:
fr: Statut :

en: Same origin
fr: Même origine

en: Allow
fr: Permettre

en: IFrame embedding allowed:
fr: Intégration d’IFrame autorisée :

en: 'time' is a reserved word and can not be used for a subquestion.
fr: "temps" est un mot réservé et ne peux pas être utilisé dans une sous-question.

en: %s must not be case-insensitive equal to %s
fr: %s ne doit pas être insensible à la casse et égal à %s

en: %s must be case-insensitive equal to %s
fr: %s doit être insensible à la casse et égal à %s

en: Export:
fr: Exportation :

en: Survey ID:
fr: ID du questionnaire :

en: Fields marked with an asterisk (%s) are mandatory.
fr: Les champs marqués d’une astérisque (%s) sont obligatoires.

en: Automatically rename question code if already exists?
fr: Renommer automatiquement le code de la question si celui-ci existe déjà ?

en: Show survey list:
fr: Afficher la liste des questionnaires :

en: This is a question help text.
fr: Ceci est une texte d’aide pour la question.

en: A first example question. Please answer this question:
fr: Une première question comme exemple. Veuillez répondre à cette question :

en: Group quick actions
fr: Actions rapides de groupe

en: Your new survey was created. 
                    We also created a first question group and an example question for you.
fr: Votre nouvelle enquête a été créée
                    Nous avons également créé un premier groupe de questions et une question d'exemple pour vous.

en: My first question group
fr: Mon premier groupe de question

en: Do you want to delete this user?
fr: Voulez-vous supprimer cet utilisateur ?

en: Actions:
fr: Actions :

en: The password will be generated and sent by email.
fr: Le mot de passe sera généré et envoyé par message électronique.

en: Central database
fr: Base de données principale

en: Add a new survey administrator
fr: Ajouter un nouvel administrateur du questionnaire

en: This survey is already active.
fr: Le questionnaire est déjà actif.

en: Your answer to the security question was not correct - please try again.
fr: Votre réponse à la question de sécurité était incorrecte - veuillez réessayer.

en: To participate in this restricted survey, you need a valid access code.
fr: Pour participer à ce questionnaire restreint, vous avez besoin d’une invitation valide.

en: The database has been updated from version %s to version %s.
fr: La base de données a été mise à jour de la version %s vers la version %s.

en: Delete all notifications
fr: Supprimer toutes les notifications

en: No notifications found
fr: Aucune notification trouvée

en: Database update
fr: Mise à jour de la base de données

en: Before you start, please prove you are human.
fr: Avant de commencer, veuillez prouver que vous êtes un humain.

en: Reload image
fr: Recharger l’image

en: Last name:
fr: Nom :

en: First name:
fr: Prénom :

en: Reload captcha
fr: Recharger le captcha

en: The user name cannot be changed.
fr: Le nom d’utilisateur ne peut pas être modifié.

en: Your new password was not saved because the passwords did not match.
fr: Votre nouveau mot de passe n’a pas pu être sauvegardé car les mots de passe ne correspondent pas.

en: This setting cannot be changed because demo mode is active.
fr: Ce paramètre ne peut pas être modifié car le mode démonstration est actif.

en: Google Analytics settings:
fr: Paramètres Google Analytics :

en: Target database version:
fr: Version cible de la base de données :

en: Current database version:
fr: Version actuelle de la base de données :

en: Table prefix:
fr: Préfixe de table :

en: Database name:
fr: Nom de la base de données :

en: Database type:
fr: Type de base de données :

en: Display mode:
fr: Mode d’affichage :

en: Random order:
fr: Ordre aléatoire :

en: Display chart:
fr: Charte graphique :

en: Show in public statistics:
fr: Afficher dans les statistiques publiques :

en: Set question group for those question
fr: Déterminer le groupe de question pour ces questions

en: CSS class(es):
fr: Classe(s) CSS :

en: Set "Other" state
fr: Déterminer l’état "Autre"

en: only apply to certain question types
fr: s’applique uniquement à certains types de questions

en: Set statistics options
fr: Déterminer les options statistiques

en: Set CSS class
fr: Déterminer la classe CSS

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Set "Mandatory" state
fr: Déterminer l’état "Obligatoire"

en: Set question group
fr: Déterminer le groupe de question

en: Set question group and position
fr: Déterminer le groupe de question et sa position

en: Delete question(s)
fr: Supprimer la ou les question(s)

en: Selected question(s)...
fr: Question(s) sélectionnée(s)...

en: Question title
fr: Titre de la question

en: Are you sure you want to delete the selected responses?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer les réponses sélectionnées ?

en: Delete responses
fr: Réponses supprimées

en: Selected response(s)...
fr: Réponse(s) sélectionnée(s)...

en: completed
fr: complété

en: Extended
fr: Étendu

en: Not relevant for this question type
fr: Non pertinent pour ce type de question

en: Please select at least one item
fr: Veuillez sélectionner au moins un élément

en: Bounce processing
fr: Traitement des messages de retours des serveurs de messageries (bounce)

en: No answer:
fr: Aucune réponse :

en: Unknown error while reading the file, no survey created.
fr: Un erreur inconnue est apparue durant la lecture du fichier, aucun questionnaire n’a été créé.

en: Timing statistics
fr: Statistiques de chronométrage

en: Maximum columns for answers
fr: Nombre de colonnes maximal pour les réponses

en: Limit the number of possible answers fixed by number of columns in database
fr: Limiter le nombre de réponses possibles en déterminant le nombre colonnes dans la base de données

en: This is some helpful text.
fr: Ceci est du texte destiné à vous aider.

en: You do not have the required ZIP library installed in PHP.
fr: Vous ne disposez pas de la bibliothèque ZIP nécessaire installée dans PHP.

en: You do not have permission to access this page.
fr: Vous n’avez pas la permission d’accéder à cette page.

en: Each answer may only be a number.
fr: Chaque réponse ne peut être qu’un nombre.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the column header and relate the particular row header.
fr: Un tableau de sous-questions dans chaque cellule. Les textes des sous-questions sont dans les entêtes de colonnes et sont en relation avec l’entête de ligne.

en: After the answer options a cell does give some information.
fr: Après les options de réponses, une cellule donne des informations.

en: A table with a subquestion on each row. The answer options are contained in the table header.
fr: Un tableau avec une sous-*question dans chaque ligne. Les options de réponses sont contenues dans les entêtes de colonnes.

en: Please select an answer for each combination.
fr: Veuillez sélectionner une réponse pour chaque combinaison.

en: Please enter only numbers.
fr: Veuillez entrer uniquement des chiffres.

en: Please check the matching combinations.
fr: Veuillez vérifier les combinaisons correspondantes.

en: A table of subquestions on each cell. The subquestion texts are in the colum header and concern the row header.
fr: Un tableau de sous-questions dans chaque cellule. Les textes de sous-question sont dans l’en-tête de colonne et concernent l’en-tête de ligne.

en: A security update is available.
fr: Une mise à jour de sécurité est disponible.

en: Security update!
fr: Mise à jour de sécurité !

en: Please select from %s to %s answers.
fr: Veuillez sélectionner de %s à %s réponses.

en: Please fill in from %s to %s answers.
fr: Veuillez compléter les réponses de %s à %s.

en: Not enough response data
fr: Pas assez de données pour les réponses

en: Upload a file (maximum size: %d MB):
fr: Envoyer un fichier (taille maximale : %d MB) :

en: Skipped files:
fr: Fichiers ignorés :

en: Imported files:
fr: Fichiers importés :

en: Files skipped:
fr: Fichiers ignorés :

en: Files imported:
fr: Fichiers importés :

en: Select survey structure file (*.lss, *.txt) or survey archive (*.lsa) (maximum file size: %01.2f MB)
fr: Sélectionnez le fichier de structure du questionnaire (*.lss, *.txt) ou l’archive du questionnaire (*.lsa) (taille maximale du fichier : %01.2f MB)

en: Destination question group:
fr: Destination du groupe de question :

en: Select question file (*.lsq):
fr: Sélectionnez le fichier de la question (*lsq) :

en: (Maximum file size: %01.2f MB)
fr: (Taille maximale du fichier : %01.2f MB)

en: Edit this survey participant
fr: Éditer ce participant au questionnaire

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %01.2f MB are allowed.
fr: Désolé, ce fichier est trop volumineux. Seuls les fichiers d’une taille maximale de %01.2f MB sont autorisés.

en: Are you sure you want to delete the selected participants?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les participants sélectionnés ?

en: Delete survey participants
fr: Supprimer des participants

en: Delete table
fr: Supprimer la table

en: Additional attributes
fr: Attributs supplémentaires

en: Custom attributes
fr: Attributs personnalisés

en: You can use operators in the search filters (eg: >, <, >=, <=, = )
fr: Vous pouvez utiliser les opérateurs dans les filtres de recherche (ex : >, <, >=, <=, = )

en: Convert resource links and expression fields?
fr: Convertir les liens de ressource et les champs d’expression ?

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Your ranking
fr: Votre classement

en: Your choices
fr: Vos choix

en: Slider with emoticon
fr: Curseur avec émoticône

en: Stars
fr: Étoiles

en: Rows & columns
fr: Lignes & colonnes

en: Do you want to create a survey participant table for this survey?
fr: Voulez-vous créer une table des participants pour ce questionnaire ?

en: Add survey participant
fr: Ajouter un participant au questionnaire

en: Delete participants table
fr: Supprimer la base des participants

en: View in CPDB
fr: Voir dans la BDCC

en: Manage attributes
fr: Gérer les attributs

en: Import participants from:
fr: Importer les participants depuis :

en: Create...
fr: Créer...

en: There is {n} user attribute field in this survey participants table.|There are {n} user attribute fields in this survey participants table.
fr: Il y a {n} champ d’attributs d’utilisateur dans cette table de participants.|Il y a {n} champs d’attributs d’utilisateur dans cette table de participants.

en: Add/delete survey participant attributes
fr: Ajouter/supprimer les attributs des participants

en: Manage attribute fields
fr: Gérer les champs d'attribut

en: Import survey participants from LDAP
fr: Importer les participants depuis LDAP

en: Delete exported participants:
fr: Supprimer les participants exportés :

en: Survey participant export options
fr: Options d'exportation des participants

en: Email address:
fr: Courriel :

en: Number of participants:
fr: Nombre de participants :

en: Create dummy participants
fr: Créer des participants factices

en: Import survey participants from CSV file
fr: Importer les participants au sondage depuis un fichier CSV

en: No survey participants found.
fr: Aucun participant au questionnaire n'a été trouvé.

en: Add new survey participant
fr: Ajouter un nouveau participant au questionnaire

en: Add another participant
fr: Ajouter une nouveau participant

en: Browse survey participants
fr: Consultez les participants

en: New entry was added.
fr: Une nouvelle entrée a été créée.

en: Adding survey participant entry...
fr: Ajout d'un participant au questionnaire...

en: Initialise participant table
fr: Initialiser la table des invitations

en: Total records
fr: Nombre total d'enregistrements

en: Survey participant summary
fr: Résumé des participants

en: Survey participants have not been initialised for this survey.
fr: Les participants n’ont pas été initialisés pour ce questionnaire.

en: Delete survey participants table
fr: Supprimer la table des participants

en: New dummy participants were added.
fr: Des participants factices ont été ajoutés.

en: Browse participants
fr: Visualiser les participants

en: The survey participant was successfully updated.
fr: Le participant au questionnaire a été correctement mis à jour.

en: Edit survey participant
fr: Éditer le participant au questionnaire

en: Delete survey participant
fr: Supprimer le participant au questionnaire

en: A survey participant entry for the saved survey has been created too.
fr: Une nouveau participant à ce questionnaire sauvegardé a été créé également.

en: Are you sure you want to delete this 2FA key?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette clé 2FA ?

en: Selected participant(s)...
fr: Participant(s) sélectionné(s)...

en: Some directories are not writable. Please change the folder permissions for /tmp and /upload/themes in order to enable this option.
fr: Certains dossiers ne sont pas inscriptibles. Veuillez changer les permissions pour les dossiers /tmp et /upload/templates afin d’activer cette option.

en: You cannot upload themes because you do not have the required ZIP library installed in PHP.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer des modèles car la bibliothèque ZIP requise n’est pas mise en place dans votre installation PHP.

en: Back to survey home
fr: Retour à la page d’accueil du questionnaire

en: Select columns:
fr: Sélectionner les colonnes :

en: Export format:
fr: Format d’exportation :

en: This will export the survey structure (.lss) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
fr: Ceci exportera la structure de questionnaire (.lss) pour tous les questionnaires actifs sélectionnés. Le résultat sera obtenu sous la forme d’un simple fichier ZIP.

en: This will export the survey archive (.lsa) for all selected active surveys. They will be provided in a single ZIP archive.
fr: Ceci exportera le questionnaire archivé (.lsa) pour tous les questionnaires actifs sélectionnés. Le résultat sera obtenu sous la forme d’un simple fichier ZIP.

en: Download archive
fr: Télécharger l’archive

en: Export as...
fr: Exporter en tant que...

en: Selected survey(s)...
fr: Questionnaire(s) sélectionné(s)...

en: You have an error inside your local installation of LimeSurvey. See:
fr: Il y  a une erreur au sein de votre installation de LimeSurvey. Voir :

en: Survey title
fr: Titre du questionnaire

en: Export survey structure
fr: Exporter la structure du questionnaire

en: Export survey archive
fr: Exporter l’archive du questionnaire

en: Not active.
fr: Non actif.

en: Note:
fr: Note :

en: Delete surveys
fr: Supprimer les questionnaires

en: SMTP encryption:
fr: Chiffrement SMTP :

en: Both
fr: Tout ensemble

en: Question text
fr: Question texte

en: Graph labels:
fr: Étiquettes de graphique :

en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes :

en: Incomplete only
fr: Incomplet uniquement

en: Complete only
fr: Complet uniquement

en: (Automatic)
fr: (Automatique)

en: Download CSV file
fr: Télécharger le fichier CSV

en: HTML source
fr: Source HTML

en: Show on-screen keyboard:
fr: Afficher le clavier à l’écran :

en: Allow backward navigation:
fr: Autoriser le retour arrière dans la navigation :

en: Survey-SID/Group
fr: Questionnaire - SID/Groupe

en: Google Analytics style:
fr: Style Google Analytics :

en: Closed group
fr: Groupe fermé

en: Finish
fr: Fin

en: Preview survey
fr: Prévisualiser le questionnaire

en: However it is very important that you clear your browser cache now. After that please click the button below.
fr: Cependant, il est très important de nettoyer le cache de votre navigateur maintenant. Après cela, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous.

en: If necessary the database will be updated in a final step.
fr: Si nécessaire, la base de données sera mise à jour en dernière étape.

en: Expiration date/time:
fr: Date / heure d’expiration :

en: Expand all
fr: Développer tout

en: Collapse all
fr: Réduire tout

en: You can't delete a question if the survey is active.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer une question si le questionnaire est actif.

en: Questions in group:
fr: Questions dans le groupe :

en: Unknown view!
fr: Vue inconnue !

en: No group found!
fr: Aucun groupe trouvé !

en: Theme %s does not exist.
fr: Le thème %s n’existe pas.

en: Send reminders
fr: Envoyer les rappels

en: Send invitations
fr: Envoyer les invitations

en: You can add your custom themes in upload/admintheme
fr: Vous pouvez ajouter vos thèmes personnalisés dans upload/admintheme

en: You can't remove the default language.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la langue par défaut.

en: Relative width of the labels
fr: Largeur relative des étiquettes

en: Central participant database
fr: Base de données centralisée des contacts

en: Activate survey
fr: Activer le questionnaire

en: Sorry, this response was not found.
fr: Désolé, cette réponse n’a pas été trouvée.

en: Reorder questions/question groups
fr: Réordonner les questions / groupes de questions

en: Tip: How to embed a picture in your theme?
fr: Conseil : comment intégrer une image dans votre thème ?

en: CSS files:
fr: Fichiers CSS :

en: JavaScript files:
fr: Fichiers JavaScript :

en: Screen part files:
fr: Fichiers des différents écrans :

en: Hint when response is not valid
fr: Astuce lorsque la réponse est non valide

en: Hint when response is valid
fr: Astuce lorsque la réponse est valide

en: To use a picture in a .twig file:
fr: Pour utiliser une image dans un fichier .twig :

en: Tip: How to display a picture in your theme?
fr: Astuce : Comment afficher une image dans votre thème ?

en: Full name:
fr: Nom complet :

en: Select additional languages
fr: Sélectionnez les langages additionnels

en: Always open
fr: Toujours ouvert

en: Adaptive
fr: Adaptatif

en: Always closed
fr: Toujours fermé

en: Side-menu behaviour:
fr: Comportement du menu latéral :

en: Survey participant attributes
fr: Attributs des participants

en: Not found!
fr: Introuvable !

en: MYSQL version is only %s
fr: La version de MySQL n’est que %s

en: MYSQL version required:
fr: Version de MYSQL requise :

en: Please have patience and retry in 30 minutes. Thank you for your understanding.
fr: Veuillez patienter et réessayer dans 30 minutes.Merci pour votre compréhension.

en: The ComfortUpdate service is currently undergoing maintenance.
fr: Le service de mise à jour de confort est actuellement en maintenance.

en: Maintenance!
fr: Maintenance !

en: ComfortUpdate is disabled in your LimeSurvey configuration. Please contact your administrator for more information.
fr: La mise à jour de confort est désactivée pour votre configuration de LimeSurvey. Veuillez contacter votre administrateur pour plus d’informations.

en: URL description (%s)
fr: Description de l’URL (%s)

en: Quota message (%s)
fr: Message de quota (%s)

en: Quota name (%s)
fr: Nom du quota (%s)

en: Select time
fr: Sélectionner l’heure

en: Next century
fr: Siècle suivant

en: Previous century
fr: Siècle précédent

en: Next decade
fr: Décennie suivante

en: Previous decade
fr: Décennie précédente

en: Select decade
fr: Déterminer la décennie

en: Next year
fr: Année suivante

en: Previous year
fr: Année précédente

en: Select year
fr: Sélectionner l’année

en: Next month
fr: Mois suivant

en: Clear selection
fr: Effacer la sélection

en: Previous month
fr: Mois précédent

en: Until:
fr: Jusqu’à :

en: Execute survey
fr: Lancer le questionnaire

en: Character set for file import/export:
fr: Jeu de caractères pour l’importation/exportation de fichier :

en: Delete condition
fr: Condition de suppression

en: Language:
fr: Langue :

en: Output format
fr: Format de sortie

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
fr: Ce fichier n’est pas un fichier ZIP d’archive valide. L’import a échoué.

en: Click to expand
fr: Cliquez pour agrandir

en: An error occurred.
fr: Une erreur est survenue.

en: Confirm
fr: Confimer

en: Quota with ID %s was deleted
fr: Le quota avec l'identifiant (id)  %s a été supprimé

en: New quota saved
fr: Nouveau quota enregistré

en: Are you sure?
fr: Êtes-vous sûr ?

en: You may not use slashes or ampersands in your name or password.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser de slash ( / ) ou d'esperluette ( & ) dans votre nom ou votre mot de passe.

en: Group:
fr: Groupe :

en: Quota message:
fr: Message de quota :

en: Upload file|Upload files
fr: Charger un fichier|Charger des fichiers

en: Total:
fr: Total :

en: Please check these settings now:
fr: Veuillez vérifier ces paramètres maintenant :

en: Warning: Please read this carefully before proceeding!
fr: Avertissement : veuillez lire ceci attentivement avant de continuer !

en: No label sets found.
fr: Aucun jeu d'étiquettes n'a été trouvé.

en: Usually this is caused by having too many (sub-)questions in your survey. Please try removing questions from your survey.
fr: Habituellement, ceci est causé par le fait d'avoir trop de (sous-) questions dans le questionnaire. Veuillez essayer de retirer des questions de votre questionnaire.

en: The survey response table could not be created.
fr: La table des réponses au questionnaire n'a pas pu être créée.

en: Insert/edit placeholder field
fr: Insérez/modifiez un mot clé

en: Placeholder fields
fr: Champs texte réservés

en: running
fr: actuel

en: The response record %s was updated.
fr: L'enregistrement des réponses %s a été mis à jour.

en: Add gray background to questions in PDF:
fr: Ajouter un fond gris aux questions dans le PDF :

en: Move all fields to create column
fr: Organiser les champs pour créer une colonne

en: Borders around responses in PDF:
fr: Bordures autour des réponses dans le PDF :

en: Borders around questions in PDF:
fr: Bordures autour des questions dans le PDF :

en: PDF questions in bold:
fr: Les questions en gras dans le PDF :

en: Please confirm
fr: Veuillez confirmer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Attribute was saved.
fr: L'attribut a été sauvegardé.

en: Question type
fr: Type de question

en: Map participant attributes
fr: Représenter les attributs des participants

en: Fields with %s*%s are required.
fr: Les champs avec %s*%s sont obligatoires.

en: No simple graph for this question type
fr: Pas de graphique simple pour ce type de question

en: No file selected
fr: Aucun fichier n'est selectionné

en: Only show question
fr: Afficher uniquement la question

en: The folder %s doesn't exist and can't be created.
fr: Le répertoire %s n'existe pas et ne peut pas être créé.

en: No user groups found.
fr: Aucun groupe d'utilisateurs n'a été trouvé.

en: Used bounce settings:
fr: Paramètres de retour d'erreur actuels :

en: Survey bounce email address:
fr: Courriel de retour en erreur du questionnaire :

en: No surveys found.
fr: Aucun questionnaire trouvé.

en: No question groups found.
fr: Aucun groupe de questions trouvé.

en: No questions found.
fr: Aucune question trouvée.

en: Maximum:
fr: Maximum :

en: Minimum:
fr: Minimum :

en: Scope:
fr: Possibilité :

en: Filter by email address:
fr: Filtre par courriel :

en: Filter by language:
fr: Filtre par langue :

en: Survey status:
fr: État du questionnaire :

en: Search by group name:
fr: Chercher par nom de groupe :

en: Database exists
fr: La base de données existe

en: Use CAPTCHA for save and load:
fr: Utiliser un CAPTCHA pour sauvegarder et charger :

en: Use CAPTCHA for registration:
fr: Utiliser un CAPTCHA pour l'enregistrement :

en: Use CAPTCHA for survey access:
fr: Utiliser un CAPTCHA pour l'accès au questionnaire :

en: If the username and email address is valid and you are allowed to use the internal database authentication a new password has been sent to you.
fr: Si le nom et le courriel sont valides, et que vous êtes autorisés à utiliser la base de données interne d’authentification, vous avez reçu un nouveau mot de passe.

en: You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click %shere%s.
fr: Vous allez être redirigé vers la mise à jour de la base de données ou ( si votre base de données est déjà à jour ) vers la console d'authentification dans 5 secondes. Si non, veuillez cliquer %sici%s.

en: The database exists and contains LimeSurvey tables.
fr: La base de données existe et contient les tables de LimeSurvey.

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Select which fields to import as attributes with your {n} participant.|Select which fields to import as attributes with your {n} participants.
fr: Veuillez sélectionner les champs à importer en tant qu’attributs avec votre participant.|Veuillez sélectionner les champs à importer en tant qu’attributs avec vos participants.

en: {n} question contains errors that need to be corrected.|{n} questions contain errors that need to be corrected.
fr: {n} question comporte des erreurs qui doivent être corrigées.|{n} questions comportent des erreurs qui doivent être corrigées.

en: This question has at least {n} error.|This question has at least {n} errors.
fr: Cette question comporte au moins {n} erreur.|Cette question comporte au moins {n} erreurs.

en: Quota language settings:
fr: Paramètres linguistiques des quotas :

en: Quota members:
fr: Quota de membres :

en: New box
fr: Nouveau bloc

en: Select icon
fr: Sélectionner l'icône

en: Display this box to:
fr: Afficher ce bloc à :

en: Icon:
fr: Icône :

en: Destination URL:
fr: URL de destination :

en: Can't find user group!
fr: Impossible de trouver le groupe d'utilisateurs !

en: Only Superadmin
fr: Superadmin uniquement

en: Some automatic fixes were already applied.
fr: Des correctifs automatiques ont été appliqués.

en: Members
fr: Membres

en: User group ID
fr: Identifiant (ID) du groupe d’utilisateurs

en: User group list
fr: Liste des groupes d’utilisateurs

en: At the end of the process the database will be updated.
fr: A la fin du processus, la base de données sera mise à jour.

en: Position:
fr: Position :

en: Reset to default boxes
fr: Réinitialiser les blocs

en: This will delete all current boxes to restore the default ones. Are you sure you want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer tous les blocs actuels pour restaurer les blocs par défaut. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Create a new box
fr: Créer un nouveau bloc

en: Add a group
fr: Ajouter un groupe

en: Label set ID
fr: Identifiant (ID) du jeu d’étiquettes

en: Label sets list
fr: Liste des jeux d’étiquettes

en: Boxes
fr: Blocs

en: Box settings updated!
fr: Les paramètres des blocs ont été mis à jour !

en: Boxes by row:
fr: Blocs par ligne :

en: Show last visited survey and question:
fr: Afficher le dernier questionnaire et la dernière question consultés :

en: Display logo:
fr: Afficher le logo :

en: Chosen icon:
fr: Icône choisie :

en: Icon
fr: Icône

en: Show "There are X questions in this survey":
fr: Afficher "Il y a X questions dans ce questionnaire" :

en: Are you sure you want to delete this user group?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce groupe d’utilisateurs ?

en: Delete user group
fr: Supprimer le groupe d’utilisateurs

en: Email user group
fr: Envoyer un courriel au groupe d’utilisateurs

en: Edit user group
fr: Éditer le groupe d’utilisateurs

en: View users
fr: Visualiser les utilisateurs

en: Are you sure you want to delete this label set?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce jeu d’étiquettes ?

en: Export label set
fr: Exporter le jeu d'étiquettes

en: View labels
fr: Voir les étiquettes

en: Are you sure you want to delete this box ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce bloc ?

en: Nobody
fr: Personne

en: Everybody
fr: Tout le monde

en: Only admin
fr: Administrateur uniquement

en: Name of the page where the box should be shown
fr: Nom de la page dans laquelle le bloc sera visible

en: You are not authorized to delete label sets.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer les jeux d'étiquettes.

en: Box deleted
fr: Bloc supprimé

en: Could not update box
fr: Impossible de mettre à jour le bloc

en: Box updated
fr: Bloc mis à jour

en: Could not create new box
fr: Impossible de créer un nouveau bloc

en: New box created
fr: Nouveau bloc créé

en: Update box
fr: Mise à jour du bloc

en: Send confirmation emails:
fr: Envoyer des courriels de confirmation :

en: Allow public registration:
fr: Permettre l’enregistrement public :

en: Allow multiple responses or update responses with one access code:
fr: Permettre plusieurs réponses ou des mises à  jour multiples avec une seule invitation.

en: Anonymized responses:
fr: Réponses anonymisées :

en: Automatically load end URL when survey complete:
fr: Charger automatiquement l’URL de fin quand le questionnaire est terminé :

en: Public statistics:
fr: Statistiques publiques :

en: Participants may print answers:
fr: Les participants peuvent imprimer les réponses :

en: Show progress bar:
fr: Afficher la barre de progression :

en: Show question index / allow jumping:
fr: Afficher l’index des questions / autoriser les sauts :

en: Show welcome screen:
fr: Afficher le message d’accueil :

en: Participant may save and resume later:
fr: Les participants peuvent sauvegarder et reprendre plus tard :

en: Enable assessment mode:
fr: Activer le mode Évaluation :

en: Save timings:
fr: Sauvegarder les chronométrages :

en: Save referrer URL:
fr: Sauvegarder l’URL de provenance :

en: Save IP address:
fr: Sauvegarder l’adresse IP :

en: Date stamp:
fr: Horodatage des réponses :

en: Survey owner:
fr: Propriétaire du questionnaire :

en: Custom handle Unicode code
fr: Support personnalisé du code Unicode

en: Circle
fr: Cercle

en: Accepts Font Awesome Unicode characters.
fr: Accepte les caractères Unicode de la police Font Awesome

en: Handle shape
fr: Forme du support

en: Set the handle shape. 'Custom' is defined in CSS using the Font Awesome font.
fr: Définissez la forme du support. "Personnalisé" est défini dans la CSS en utilisant la police Font Awesome.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Square
fr: Carré

en: Set the orientation.
fr: Définir l’orientation.

en: Created
fr: Créé

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Question ID
fr: Numéro de question

en: Group:
fr: Groupe :

en: Search:
fr: Chercher :

en: Active:
fr: Actif :

en: Group order
fr: Ordre du groupe

en: Group ID
fr: Numéro du groupe

en: Question by question mode not yet supported.
fr: Le mode question par question n'est pas encore supporté.

en: Use button group or radio list
fr: Utiliser le bouton de groupe ou la liste radio

en: Radio list
fr: Liste radio

en: Button group
fr: Bouton de groupe

en: User administration
fr: Administration d’utilisateur

en: Select languages
fr: Choisir les langues :

en: General options
fr: Options générales

en: As defined in question settings
fr: Comme défini dans les paramètres de la question

en: Select language...
fr: Choisir la langue ...

en: Click this button to log out.
fr: Cliquez sur ce bouton pour vous déconnecter.

en: Invitations & reminders
fr: Invitations & rappels

en: LDAP query
fr: Requête LDAP

en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: The plugin settings were saved.
fr: Les paramètres de l'extension ont été sauvegardés.

en: The plugin was not found.
fr: L'extension n'a pas été trouvée.

en: This is the LimeSurvey admin interface. Start to build your survey from here.
fr: Ceci est l’interface d’administration de LimeSurvey. Commencez la création de votre questionnaire à partir d’ici.

en: Display attribute warnings:
fr: Afficher les avertissements :

en: Missing columns
fr: Colonnes manquantes

en: Ignored columns
fr: Colonnes ignorées

en: The template upload directory doesn't exist or is not writable.
fr: Le répertoire de téléchargement n'existe pas ou n'est pas accessible en écriture.

en: Group by group
fr: Groupe par groupe

en: Question by question
fr: Question par question

en: The ZIP library is not activated in your PHP configuration thus importing ZIP files is currently disabled.
fr: La libraire ZIP n'est pas activée dans votre configuration PHP ce qui fait que l'importation de fichiers ZIP est actuellement désactivée.

en: Set below if your questions are shown one at a time, group by group or all on one page.
fr: Indiquer ici si vos questions sont visibles une par une, groupe par groupe ou toutes sur une seule page.

en: Before you can add questions you must add a question group first.
fr: Avant de pouvoir ajouter des questions, vous devez d'abord créer un groupe de questions.

en: Some description text
fr: Texte de description

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
fr: Supprimer cette question supprimera également toutes options ainsi que toutes les sous-questions s'y référant. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: (Any group)
fr: (n'importe quel groupe)

en: There are no questions in this group.
fr: Il n'y a aucune question dans ce groupe.

en: Backup entire database
fr: Sauvegarder l'intégralité de la base de données

en: Group description:
fr: Description du groupe :

en: You disabled ComfortUpdate in your configuration file.
fr: Vous avez désactivé la mise à jour de confort dans votre fichier de configuration.

en: Regular update
fr: Mise à jour régulière

en: Security update
fr: Mise à jour de sécurité

en: unstable
fr: instable

en: Update type
fr: Type de mise à jour

en: Branch
fr: Branche

en: LimeSurvey version
fr: Version de LimeSurvey

en: Bypass date control before sending email:
fr: Contourner le contrôle de la date avant d'envoyer un courriel :

en: Warning: Deleted participants entries cannot be recovered.
fr: Attention : Les participants effacés ne peuvent être récupérés.

en: %s missing attributes
fr: %s attributs manquants

en: %s invalid attributes
fr: %s attributs invalides

en: Rename
fr: Renommer

en: General settings & texts
fr: Paramètres généraux & textes

en: Import a group
fr: Importer un groupe

en: Survey summary
fr: Résumé du questionnaire

en: Edit text elements and general settings
fr: Editer le texte et les paramètres généraux

en: You must first create a question group.
fr: Vous devez d'abord créer un groupe de questions.

en: Add new question
fr: Ajouter une nouvelle question

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: While the survey is activated, you can't add or remove a group or question.
fr: Lorsque le questionnaire est activé,  vous ne pouvez pas ajouter ou supprimer un groupe ou une question.

en: Survey quick actions
fr: Action rapides du questionnaire

en: Selected!
fr: Sélectionné !

en: Select
fr: Sélectionner

en: You didn't save your changes!
fr: Vous n'avez pas sauvegardé vos changements !

en: Survey list
fr: Liste des questionnaires

en: Question groups in this survey
fr: Groupes de questions dans ce questionnaire

en: Move to question:
fr: Passer à la question :

en: Edit default answers
fr: Editer les réponses par défaut

en: Set conditions
fr: Fixer les conditions

en: Export
fr: Exporter

en: Check logic
fr: Vérification de la logique

en: Preview
fr: Aperçu

en: Question quick actions
fr: Question à actions rapides

en: %s rows per page
fr: %s lignes par page

en: Displaying {start}-{end} of {count} result(s).
fr: Affichage de {start}-{end} sur {count} résultat(s).

en: Questions in this survey
fr: Questions dans ce questionnaire

en: Import a question
fr: Importer une question

en: Copy options
fr: Options de copie

en: Last visited question:
fr: Dernière question consultée :

en: Last visited survey:
fr: Dernier questionnaire consulté :

en: Create a new survey clicking on the %s icon.
fr: Créer un nouveau questionnaire en cliquant sur l'icône %s.

en: Stay safe and up to date
fr: Soyez en sécurité et à jour

en: ComfortUpdate
fr: Mise à jour de confort

en: Edit global settings
fr: Éditer les paramètres généraux

en: List available surveys
fr: Liste des questionnaires disponibles

en: Create survey
fr: Créer un questionnaire

en: Return to survey list
fr: Retour à la liste des questionnaires

en: List questions
fr: Liste des questions

en: Create a new survey
fr: Créer un nouveau questionnaire

en: List surveys
fr: Liste des questionnaires

en: No question group in this survey
fr: Pas de question de groupe dans ce questionnaire

en: Add a question to this group
fr: Ajouter une question à ce groupe

en: Question explorer
fr: Explorateur de questions

en: Advanced
fr: Avancé

en: Show survey logic file
fr: Afficher le fichier logique du questionnaire

en: Test navigation
fr: Test de navigation

en: Unit tests of expressions within strings
fr: Tests unitaires d'expressions dans les chaines de caractères

en: Available functions
fr: Fonctions disponibles

en: Expression Engine descriptions
fr: Descriptions d'Expression Engine

en: ComfortUpdate key
fr: Clé de mise à jour de confort

en: Simple mode
fr: Mode simple

en: Expert mode
fr: Mode expert

en: Attributes
fr: Attributs

en: Settings
fr: Paramètres

en: All participants
fr: Tous les participants

en: No label sets available
fr: Aucun jeu d'étiquettes disponible

en: Please select filters and click on the "View statistics" button to generate the statistics.
fr: Veuillez sélectionner les filtres  et cliquez sur le bouton "Voir les statistiques" pour générer les statistiques.

en: Chart type:
fr: Type de graphique :

en: Using the chart type selector you can force the graph type for all selected questions.
fr: En utilisant le sélecteur de graphique, vous pouvez définir le type de graphique pour chaque question.

en: Each question has its own graph type defined in its advanced settings.
fr: Chaque question possède son propre type de graphique, défini dans ses paramètres avancés.

en: Doughnut chart
fr: Graphique beignet

en: Polar chart
fr: Graphique polaire

en: Line chart
fr: Graphique ligne

en: Radar chart
fr: Graphique radar

en: to:
fr: à :

en: From:
fr: De :

en: Remove attachment
fr: Supprimez le fichier joint

en: Check data integrity
fr: Vérifier l'intégrité des données

en: Log in
fr: Se connecter

en: Edit assessments
fr: Editer les évaluations

en: Group summary
fr: Résumé du groupe

en: Edit group
fr: Editer le groupe

en: Can't delete question group when the survey is active
fr: Impossible de supprimer un groupe de question tant que le questionnaire est activé

en: Question summary
fr: Résumé de la question

en: Question preview
fr: Aperçu de la question

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: CSS class(es)
fr: Classe(s) CSS

en: Doughnut
fr: Beignet

en: PolarArea
fr: Aire polaire

en: Line
fr: Ligne

en: Unknown box ID!
fr: Identifiant de zone inconnu !

en: Activated
fr: Activé

en: No permission
fr: Pas de permission

en: Invalid survey id
fr: Id de questionnaire invalide

en: Saved
fr: Sauvegardé

en: Only export entries which contain this string in the email address.
fr: Exportez uniquement les entrées qui contiennent cette chaîne de caractères dans l'adresse de courriel.

en: Some emails were not sent because the server did not accept the email(s) or some other error occured.
fr: Certains courriels n'ont pas été envoyés  car le serveur n'a pas accepté les courriels ou une autre erreur est apparue.

en: Some entries had a validity date set which was not yet valid or not valid anymore.
fr: Certaines entrées ont une date de validité qui n’est pas ou plus valide.

en: Not all emails were sent:
fr: Tous les courriels n’ont pas été envoyés :

en: Invalid screen name
fr: Nom d’écran invalide

en: Could not write file
fr: Impossible d’écrire le fichier

en: Could not open file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier

en: New survey
fr: Nouveau questionnaire

en: You can't add questions while the survey is active.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de questions tant que le questionnaire est actif.

en: This plugin has no settings.
fr: Cette extension n’a aucun paramètre.

en: Plugin was deactivated.
fr: L’extension a été désactivée.

en: Plugin was activated.
fr: L’extension a été activée.

en: Too many labels, can't generate chart
fr: Trop d’étiquettes, impossible de générer le graphique

en: LDAP authentication failed: LDAP PHP module is not available.
fr: L’authentification LDAP a échoué : Le module PHP LDAP n’est pas disponible.

en: Maximum date, valide date in any English textual datetime description (YYYY-MM-DD for example). Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format) value. For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
fr: Date maximum, une date valide au format anglais (YYYY-MM-JJ par exemple). Le gestionnaire d’expression peut être utilisé (uniquement avec le format YYYY-MM-JJ). Pour les menus déroulant : seule l’année sera restreinte, et uniquement si elle est fixe dans la page.

en: Minimum date, valide date in YYYY-MM-DD format or any English textual datetime description. Expression Managed can be used (only with YYYY-MM-DD format). For dropdown : only the year is restricted if date use variable not in same page.
fr: Date minimum, une date valide au format YYYY-MM-JJ ou un autre texte anglais. Le gestionnaire d'expression peut être utilisé (uniquement avec le format YYYY-MM-JJ). Pour les menus déroulant : seule l'année sera restreinte, et uniquement si les variables ne sont pas dans la même page.

en: Note: Because you are updating from a stable to an unstable version or vice versa a change log might not be available or incomplete.
fr: Remarque : Dû au fait que vous effectuez la mise à jour d’une version stable vers une version instable ou inversement, la liste des changements risque de ne pas être disponible ou incomplète.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: ComfortUpdate could not find the update info data.
fr: La mise à jour de confort n’a pas pu trouver les informations concernant la mise à jour.

en: An error occured while creating a backup of your files. Check your local system (permission, available space, etc.)
fr: Une erreur est apparue durant la création de la sauvegarde de vos fichiers. Veuillez vérifier votre installation locale (permission, espace disponible, etc...)

en: It seems that ComfortUpdate doesn't know the version you're trying to update to. Please restart the process.
fr: Il semble que le module de la mise à jour de confort ne reconnait pas la version vers laquelle vous souhaitez évoluer. Veuillez redémarrer le processus.

en: Unknown destination build!
fr: Version de destination inconnue !

en: Is your ComfortUpdate up to date?
fr: Votre module de mise à jour de confort est-il à jour ?

en: The server tried to call an unknown view!
fr: Le serveur a essayé d’afficher une vue inconnue !

en: Key can't be null!
fr: La clé ne peut être nulle !

en: Your key is unknown by the update server.
fr: Votre clé est inconnue par le serveur de mise à jour.

en: Unknown update key!
fr: Clé de mise à jour inconnue !

en: Your update key has expired!
fr: Votre clé de mise à jour a expiré !

en: Your update key has exceeded the maximum number updates!
fr: Votre clé de mise à jour a dépassé le nombre maximal de mises à jour !

en: ComfortUpdate could not download the update!
fr: La mise à jour de confort n’a pas pu télécharger la mise à jour !

en: ComfortUpdate could not zip the files for your backup
fr: La mise à jour de confort n’a pas pu compresser les fichiers pour votre sauvegarde

en: ComfortUpdate couldn't find the update file on your local system (or the updater update file)
fr: La mise à jour de confort n’a pas trouvé le fichier de mise à jour sur votre système (ou le fichier pour mettre le module à jour)

en: ComfortUpdate couldn't unzip the update file (or the updater update file)
fr: La mise à jour de confort n’a pas pu décompresser le fichier de mise à jour (ou le fichier pour mettre le module à jour)

en: ComfortUpdate encountered an error while trying to get data from your database.
fr: La mise à jour de confort a rencontré une erreur en essayant d’interroger votre base de données.

en: We couldn't reach the server or the server didn't provide any answer. Please try again in few minutes.
fr: Nous n’avons pas réussi à joindre le serveur ou le serveur n’a donné aucune réponse. Veuillez réessayer dans quelques minutes.

en: If some participants have a 'valid from' date set which is in the future, they will not be able to access the survey before that 'valid from' date.
fr: Si certains participants ont une date de début de validité fixée dans le futur, ils ne pourront pas accéder à l'enquête avant cette date de début de validité.

en: Line %s : %s
fr: Ligne %s : %s

en: Line %s : %s %s (%s) - token : %s
fr: Ligne %s : %s %s (%s) - Code : %s

en: Line %s : %s %s
fr: Ligne %s : %s %s

en: Line %s : %s %s (%s)
fr: Ligne %s : %s %s (%s)

en: Line %s
fr: Ligne %s

en: Validate expressions in email: %s
fr: Valider les expressions dans l'email : %s

en: Invalid type.
fr: Type invalide.

en: Detailed admin notification body
fr: Corps de la notification détaillée à l'administrateur

en: Detailed admin notification subject
fr: Objet de la notification détaillée à l'administrateur

en: Basic admin notification body
fr: Corps de la notification simple à l'administrateur

en: Basic admin notification subject
fr: Objet de la notification simple à l'administrateur

en: Registration email body
fr: Corps du courriel d'enregistrement

en: Confirmation email body
fr: Corps du courriel de confirmation

en: Reminder email body
fr: Corps du courriel de rappel

en: Invitation email body
fr: Corps du courriel d'invitation

en: Validate quota
fr: Validez le quota

en: Restrict search to map extent
fr: Restreindre la recherche à l'étendue de la carte

en: Longitude:
fr: Longitude :

en: Latitude:
fr: Latitude :

en: It will not affect your update key.
fr: Cela n'aura aucun effet sur votre clé de mise à jour.

en: This is an update to an unstable version
fr: Ceci est une mise à jour vers une version instable

en: You don't need an update key.
fr: Vous n’avez pas besoin d'une nouvelle clé.

en: New UNSTABLE update available:
fr: Nouvelle version INSTABLE disponible :

en: Download this file
fr: Téléchargez ce fichier

en: Remaining updates:
fr: Mises à jour restantes :

en: Valid until:
fr: Valide jusqu’à :

en: Welcome to the LimeSurvey ComfortUpdate!
fr: Bienvenue dans la mise à jour de confort de LimeSurvey !

en: Enter your update key:
fr: Veuillez entrer votre clé de mise à jour :

en: If you don't have an account on limesurvey.org, please %sregister first%s.
fr: Si vous ne disposez pas d’un compte sur limesurvey.org, veuillez d’abord %svous inscrire%s.

en: You can get a free trial update key from %syour account on the limesurvey.org website%s.
fr: Vous pouvez obtenir gratuitement une clé d'essai en consultant %svotre compte sur le site web limesurvey.org%s.

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is a great feature to easily update to the latest version of LimeSurvey. To use it you will need an update key.
fr: La mise à jour de confort de LimeSurvey  est une fonctionnalité remarquable afin d'effectuer facilement une mise à jour de LimeSurvey. Pour l'utiliser, vous aurez besoin d'une clé actualisée.

en: Subscribe to ComfortUpdate!
fr: Souscrivez à la mise à jour de confort !

en: These files will be backed up and then replaced by the update procedure.
fr: Ces fichiers seront sauvegardés puis remplacés par la procédure de mise à jour.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is unusual and may result from an earlier update attempt.
fr: Les fichiers suivants devaient être ajoutés par la mise à jour mais ils existent déjà. Ceci est inhabituel et peut résulter d'une tentative de mise à jour ultérieure.

en: Required PHP modules:
fr: Modules PHP obligatoires :

en: Note : In some hosting, like shared hosting, it can happen that the available free space is not correctly evaluated. If you checked manually that you have enough free space to update, please, just ignore this error.
fr: A noter : dans certains cas d'hébergement de site, notamment en cas d'hébergement mutualisé, il peut arriver que la quantité d'espace disponible ne soit pas correctement mesurée. Si vous avez vérifié manuellement que vous disposez d'assez d'espace libre pour effectuer la mise à jour, veuillez simplement ignorer cette erreur.

en: Available space in directory:
fr: Espace disponible dans le répertoire :

en: Click here to use ComfortUpdate or to download it.
fr: Veuillez cliquer ici pour utiliser l'utilitaire de mise à jour de confort ou pour le télécharger.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Credentials are valid but we failed to create a user
fr: Les informations d’identification sont valides mais la création de l’utilisateur a échoué

en: Error code:
fr: Code d’erreur :

en: An unknown error occured.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Unknown error!
fr: Erreur inconnue !

en: It seems you're using a version coming from the LimeSurvey GitHub repository. You can't use ComfortUpdate.
fr: Il semble que vous utilisez une version issue du dépôt GitHub de LimeSurvey. Vous ne pouvez pas utiliser la mise à jour de confort.

en: No build version found!
fr: Pas de nouvelle version disponible !

en: Your version is not updatable via ComfortUpdate. Please update manually.
fr: Votre version ne peut pas être mise à jour via la mise à jour de confort. Veuillez l’effectuer manuellement.

en: Not updatable!
fr: Impossible d’effectuer une mise à jour !

en: Your version is up to date!
fr: Votre version est à jour !

en: No update available for your version.
fr: Pas de mise à jour pour votre version.

en: Up to date!
fr: À jour !

en: It seems that the ComfortUpdate server is not responding. Please try again in few minutes or contact the LimeSurvey team.
fr: Il semble que le serveur de la mise à jour de confort n’est pas disponible actuellement. Veuillez réessayer dans quelques minutes ou contactez l’équipe de LimeSurvey.

en: No server answer
fr: Pas de réponse du serveur

en: It seems that your server doesn't support PHP CURL Library. Please install it before proceeding to ComfortUpdate.
fr: Il semble que votre serveur ne comporte pas la librairie PHP CURL. Veuillez l’installer avant d’effectuer une mise à jour de confort.

en: PHP_CURL library not loaded
fr: La librairie PHP_CURL n’est pas chargée

en: Unable to backup your database for unknown reason.
fr: Impossible d’effectuer la sauvegarde de la base de données pour une raison inconnue.

en: We could not zip your database!
fr: Nous ne pouvons pas compresser en zip votre base de données !

en: Your database type is not MySQL!
fr: Le type de la base de données n’est pas MySQL !

en: This update will not change the database. No database backup is required.
fr: Cette mise à jour ne nécessite pas de modification de la base de données. La sauvegarder n’est pas nécessaire.

en: Before proceeding please back up your database using a backup tool!
fr: Avant de lancer la mise à jour de la base de données, veuillez utiliser un système de sauvegarde externe !

en: Your database is too big to be saved!
fr: La base de données est trop importante pour être sauvegardée !

en: Key update
fr: Clé de mise à jour

en: New update available:
fr: Nouvelle mise à jour disponible :

en: ComfortUpdate key information
fr: Information sur la clé de mise à jour confort

en: All files in local directories are writable.
fr: Tous les fichiers dans les répertoires locaux sont accessibles en écriture.

en: No (but optional)
fr: Non (mais optionnel)

en: PHP version is only %s
fr: La version de PHP est %s seulement

en: PHP version required:
fr: Version de PHP requise :

en: Please wait, loading data...
fr: Veuillez patienter, chargement des données ...

en: An error occured while creating your update package file.
fr: Une erreur s’est produite durant la création de votre pack de mise à jour.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more directories that were deleted with the update.
fr: La mise à jour confort n’a pas pu supprimer certains répertoires qui devrait être supprimés lors de la mise à jour.

en: ComfortUpdate couldn't remove one or more files that were deleted with the update.
fr: La mise à jour confort n’a pas pu supprimer certains fichiers qui devraient être supprimés lors de la mise à jour.

en: An error occured while getting the changeset.
fr: Une erreur est survenue lors de l’obtention de l’ensemble des modifications.

en: An error occured while getting checksums.
fr: Une erreur s’est produite durant le calcul de la somme de contrôle.

en: Please contact the LimeSurvey team.
fr: Veuillez contacter l’équipe de LimeSurvey.

en: Answer label font size (small)
fr: Taille de la police de l’étiquette de réponse (petite)

en: Answer label font size (normal)
fr: Taille de la police de l’étiquette de réponse (normale)

en: Answer option / subquestion font size
fr: Taille de la police de la réponse / sous question

en: Your update key:
fr: Votre clé de mise à jour est :

en: At the end of the process we'll proceed to the LimeSurvey update.
fr: A la fin du processus, nous procéderons à la mise à jour de LimeSurvey.

en: Before you proceed to the LimeSurvey update, we must first update ComfortUpdate itself.
fr: Avant de continuer votre mise à jour de LimeSurvey, nous devons d’abord mettre à jour l'utilitaire de mise à jour de confort.

en: Your key has been updated and validated! You can now use ComfortUpdate.
fr: Votre clé a été mise à jour et validée ! Vous pouvez maintenant utiliser l’utilitaire de mise à jour de confort.

en: Those files/directories are not writable:
fr: Ces fichiers/répertoires ne sont pas inscriptibles :

en: Write error!
fr: Erreur d’écriture !

en: You can now continue updating your LimeSurvey Installation.
fr: Vous pouvez maintenant continuer la mise à jour de votre installation de LimeSurvey.

en: ComfortUpdate has been updated!
fr: L’utilitaire de mise à jour de confort a été mis à jour !

en: ComfortUpdate needs to be updated
fr: L’utilitaire de mise à jour de confort doit être mis à jour

en: Update complete!
fr: Mise à jour complète !

en: Not enough space
fr: Pas assez d’espace libre

en: End
fr: Fin

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: File system
fr: Fichier système

en: New key
fr: Nouvelle clé

en: Enter a new key
fr: Entrer une nouvelle clé

en: Could not remove the deleted directories
fr: Impossible d’enlever les emplacements supprimés

en: Could not remove deleted files
fr: Impossible de supprimer les fichiers effacés

en: Could not retrieve update info data
fr: Impossible de récupérer les informations de mise à jour

en: Error while creating zip file
fr: Une erreur est apparue durant la création du fichier compressé

en: Your session with the ComfortUpdate server is not valid or expired. Please restart the process.
fr: Votre session avec le serveur de mise à jour de confort n’est pas valide ou a expiré. Veuillez redémarrer la procédure.

en: Unknown session
fr: Session inconnue

en: Server error!
fr: Erreur de serveur !

en: Download error!
fr: Erreur de téléchargement !

en: Zip error!
fr: Erreur de compression !

en: Zip file not found!
fr: Fichier zip introuvable !

en: Unzip error!
fr: Erreur de décompression !

en: Database error!
fr: Erreur dans la base de données !

en: No server answer!
fr: Pas de réponse du serveur !

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: View without the filter.
fr: Visualiser sans filtre.

en: Click here to use ComfortUpdate.
fr: Cliquez ici pour utiliser la mise à jour de confort.

en: Overview
fr: Vue d’ensemble

en: Reset to default settings:
fr: Réinitialiser aux paramètres par défaut :

en: Corner boxes
fr: Coin des encadrés

en: Corner lines
fr: Lignes de coin

en: Edge detection format:
fr: Format de détection de bord :

en: US Letter
fr: Lettre US

en: Page format:
fr: Format de page :

en: Landscape
fr: Paysage

en: Page orientation:
fr: Orientation de la page :

en: Background colour for questions (0 black - 255 white)
fr: Couleur de fond pour les questions - de 0 (noir) à 255 (blanc)

en: Background colour for sections (0 black - 255 white)
fr: Couleur de fond pour les sections - de 0 (noir) à 255 (blanc)

en: Minimum section height (mm)
fr: Hauteur minimale de la section (mm)

en: Margin before questionnaireInfo element (mm)
fr: Marge après les informations du questionnaire (mm)

en: Minimum height of subquestion items
fr: Hauteur minimale des éléments de sous questions

en: Minimum height of single choice answer boxes
fr: Hauteur minimale des encadrés pour les réponses de choix simple

en: Allow slider questions to be split over multiple pages
fr: Permettre aux questions de type curseur d'être découpées sur plusieurs pages

en: Allow multiple short text / numeric questions to be split over multiple pages
fr: Permettre aux questions de type texte court / numérique d'être découpées sur plusieurs pages

en: Allow single choice questions to be split over multiple pages
fr: Permettre aux questions de type choix unique d'être découpées sur plusieurs pages

en: Allow array style questions to be split over multiple pages
fr: Permettre aux questions de type tableau d'être découpées sur plusieurs pages

en: Style:
fr: Style :

en: queXML PDF export
fr: Export PDF queXML

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: All your answers must be different and you must rank in order.
fr: Vos réponses doivent être différentes, et vous devez les classer dans l’ordre.

en: Please select one answer
fr: Veuillez choisir une réponse

en: This question has missing answer options.
fr: Il manque des des options de réponse à la question.

en: Code/text separator:
fr: Séparateur de code/texte :

en: Number of characters:
fr: Nombre de caractères :

en: '%s' can not be used if the 'Other' option for this question is activated.
fr: '%s' ne peut pas être utilisé si l'option «Autre» pour cette question est activée.

en: Final equation to set in database, defaults to question text.
fr: Équation finale à définir dans la base de données, par défaut : la question texte.

en: Web server authentication method is not allowed for this user
fr: La méthode d'authentification par le serveur web n'est pas autorisée pour cet utilisateur

en: Only CSV files are allowed.
fr: Seuls les fichiers CSV sont autorisés.

en: Sorry, there are no files for this response.
fr: Désolé, il n’y a pas de fichiers pour cette réponse.

en: You are about to replace an existing label set with the current answer options.
fr: Vous êtes sur le point de remplacer un jeux d’étiquette existant avec les options de réponse actuelles.

en: The existing label set has different/more languages.
fr: Le jeux d’étiquette existante possède différents/plus de langues.

en: The existing label set has assessment values assigned.
fr: Le jeux d’étiquette possède des valeurs d’évaluations.

en: This email address cannot be used because it was opted out of this survey.
fr: Cette adresse de courriel ne peut pas être utilisé, l’utilisateur a choisi de ne plus recevoir de messages.

en: The email address you have entered is already registered and the survey has been completed.
fr: L'adresse de courriel que vous avez saisie est déjà enregistrée et le questionnaire est complété.

en: You are registered but an error happened when trying to send the email - please contact the survey administrator.
fr: Vous êtes inscrit mais une erreur s’est produite en essayant d'envoyer le message. Veuillez, s’il vous plaît, contactez l'administrateur du questionnaire.

en: LDAP authentication
fr: Authentification par LDAP

en: Internal database authentication
fr: Authentification par la base de données interne

en: Allow invalid email addresses:
fr: Autoriser les adresses de courriel non valides :

en: %s records with other invalid information
fr: %s enregistrements avec d’autres informations non valides

en: %s records with allowed invalid email
fr: %s enregistrements avec une adresse de courriel invalide

en: Save boxes settings
fr: Enregistrer les paramètres des blocs

en: Select question group file (*.lsg):
fr: Sélectionner le fichier de groupe de la question (*.lsg):

en: Download files
fr: Télécharger les fichiers

en: Survey responses
fr: Réponses au questionnaire

en: Validation of quota %s
fr: Valider le quotas %s

en: Select label set file (*.lsl):
fr: Sélectionner le fichier de jeu d'étiquettes (*.lsl) :

en: Note: XSS filtering is always disabled for the superadministrator.
fr: Le filtre HTML contre le XSS est toujours désactivé pour le super-administrateur.

en: Template
fr: Modèle

en: Text abbreviated:
fr: Texte abrégé :

en: Export language:
fr: Langue de l'exportation :

en: Use web server authentication
fr: Utiliser l’authentification par le serveur Web

en: Use LDAP authentication
fr: Utiliser l’authentification LDAP

en: Use internal database authentication
fr: Utilisez l’authentification par la base de données interne

en: Click to set the location or drag and drop the pin. You may may also enter coordinates
fr: Cliquez pour définir l’emplacement ou glisser/déposer l'épingle. Vous pouvez pouvez également entrer des coordonnées manuellement

en: Date in the format: %s
fr: Date au format : %s

en: There are empty question groups in this survey - please create at least one question within a question group.
fr: Il y a des groupes sans questions dans ce questionnaire. Veuillez créer au moins une question par groupe de questions.

en: There are no questions in this survey.
fr: Il n’y a pas de questions dans ce questionnaire.

en: This survey cannot be tested or completed for the following reason(s):
fr: Ce questionnaire ne peut pas être testé ou rempli pour la/les raison(s) suivante(s) :

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors.
fr: Cette question, seule, ne contient pas d’erreur de logique.

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors.
fr: Ce groupe, seul, ne contient pas d’erreurs.

en: No syntax errors detected in this survey.
fr: Aucune erreur n'a été détectée dans ce questionnaire.

en: Internal database authentication method is not allowed for this user
fr: Authentification par la base de données interne interdite pour cet utilisateur

en: Error creating LDAP connection
fr: Erreur à la création de la connexion LDAP

en: Verify username and try again
fr: Vérifiez votre nom d’utilisateur et essayez à nouveau

en: Username not found in LDAP server
fr: Nom d’utilisateur non trouvé dans le serveur LDAP

en: Simple bind LDAP configuration doesn't allow LDAP user creation
fr: Configuration par authentification LDAP simple (simple bind); ne permet pas la création d’utilisateurs par LDAP

en: Plugin is not active
fr: L’extension n’est pas active

en: Upload file not found. Check your permissions and path (%s) for the upload directory
fr: Fichier envoyé non trouvé. Vérifiez vos droits et le chemin (%s) pour le répertoire d’envoi

en: Not completed
fr: Non complété

en: Survey language could not be created.
fr: La langue de ce questionnaire n’a pu être créée.

en: The requested files do not exist on the server.
fr: Les fichiers demandés n’existent pas sur le serveur.

en: Sorry, this file was not found.
fr: Désolé, ce fichier n’a pas été trouvé.

en: Question code & question text
fr: Code de question & texte de la question

en: Email failed
fr: L'envoi du message a échoué

en: The address you have entered is already registered. An email has been sent to this address with a link that gives you access to the survey.
fr: L’adresse que vous avez saisie est déjà enregistrée. Un message a été envoyé à cette adresse avec un lien qui vous donne accès au questionnaire.

en: This email address is already registered but the email adress was bounced.
fr: Cette adresse de courriel est déjà enregistrée, mais le message est revenu en erreur.

en: Survey administrator %s (%s)
fr: Administrateur du questionnaire %s (%s)

en: You may register for this survey but you have to wait for the %s before starting the survey.
fr: Vous pouvez vous inscrire pour ce questionnaire, mais vous devez attendre le %s avant de commencer le questionnaire.

en: You must enter a valid email. Please try again.
fr: Vous devez entrer une adresse de courriel valide. Veuillez réessayer.

en: The password you have chosen at the optional settings step.
fr: Le mot de passe que vous avez choisi à l'étape des paramètres optionnels.

en: Try again! Creation of database failed.
fr: Essayez encore! La création de la base de données a échoué.

en: Polish (Informal)
fr: Polonais (Informel)

en: Kyrgyz
fr: Kirghize

en: Do you really want to continue?
fr: Êtes-vous sur de vouloir continuer ?

en: If you replace the label set these translations will be lost.
fr: Si vous remplacez ce jeu d'étiquettes, les traductions seront perdues.

en: If you replace the label set the existing asssessment values will be lost.
fr: Si vous remplacez le jeu d'étiquettes, les valeurs des évaluations seront perdues.

en: Do you want to continue?
fr: Souhaitez-vous continuer ?

en: Edit the line starting with %s and complete the filename with a full path to the downloaded data file.
fr: Modifiez la ligne commençant par %s et complétez le nom de fichier avec un chemin complet vers le fichier de données téléchargé.

en: not having already completed the survey
fr: n’ayant pas encore complété le questionnaire

en: If the option -Anonymized responses- is activated only a dummy date stamp (1980-01-01) will be used for all responses to ensure the anonymity of your participants.
fr: Si l’option - Réponses anonymisées - est activée, un horodatage factice (01-01-1980) sera utilisé pour toutes les réponses afin d’assurer l’anonymat des participants.

en: You can't update question code for an active survey.
fr: Vous ne pouvez pas mettre à jour le code d'une question lorsqu’un questionnaire est activé.

en: Your answer must be between %s and %s
fr: Votre réponse doit être comprise entre  %s et %s

en: Your answer must be %s
fr: Votre réponse doit être %s

en: Your answer must be at most %s
fr: Votre réponse doit être au maximum %s

en: Your answer must be at least %s
fr: Votre réponse doit être au moins %s

en: There were errors when trying to populate the database:
fr: Des erreurs sont survenues en tentant de remplir la base de données :

en: PDF header string (if empty, survey name will be used):
fr: Chaîne de caractères de l’entête du PDF (Si vide, le nom du questionnaire sera utilisé) :

en: PDF header title (if empty, site name will be used):
fr: Titre des PDF (si vide, le nom du site sera utilisé) :

en: Width of PDF header logo:
fr: Largeur du logo de l’entête du PDF :

en: Show header in answers export PDFs:
fr: Afficher l’entête dans les réponses exportées en PDF :

en: Font size of PDFs:
fr: Taille de police des PDF :

en: Text needs to be lowercase.
fr: Le texte doit être en minuscule.

en: Text needs to be uppercase.
fr: Le texte doit être en majuscule.

en: Total screened out
fr: Nombre total de sortie sur quota

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
fr: Vous pouvez utiliser le gestionnaire d’expression, mais le résultat doit être un nombre avant l’affichage de la page, sinon cela sera 1.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
fr: Vous pouvez utiliser le gestionnaire d’expression, mais le résultat doit être un nombre avant l’affichage de la page, sinon cela sera 100. Si une valeur maximum n’est pas indiquée, cette valeur sera utilisée.

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
fr: Vous pouvez utiliser le gestionnaire d’expression, mais le résultat doit être un nombre avant l’affichage de la page, sinon cela sera 0. Si une valeur minimum n’est pas indiquée, cette valeur sera utilisée.

en: If participant-based response persistence is enabled a participant can update his response after completion, else a participant can add new responses without restriction.
fr: Si la persistance des réponses basée sur les participants est activée, un participant peut mettre à jour sa réponse après l'avoir complétée, sinon un participant peut ajouter de nouvelles réponses sans restriction.

en: With non-anonymized responses (and the survey participants table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
fr: Avec les réponses non anonymisées (et le code d’invitation avec une 'utilisation restante' à 1), si le participant ferme le questionnaire puis l’ouvre une nouvelle fois (en utilisant le lien vers le questionnaire), ses réponses précédentes seront rechargées.

en: If you set 'Yes' then no link will exist between survey participants table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their access code.
fr: Si vous paramétrez à 'Oui' alors aucun lien n’existera entre la table des participants et la table des réponses. Vous ne pourrez pas identifier les réponses par leur code d’accès.

en: Please choose one option.
fr: Veuillez choisir une option.

en: EM value
fr: Valeur EM

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
fr: Convertir une valeur numérique à l’aide d'une table d’entrées-sorties de valeurs numériques

en: Permission to view/update the survey text elements, e.g. survey title, survey description, welcome and end message
fr: Permission pour visualiser/mettre à jour les éléments texte du questionnaire : titre, description, messages d’accueil et de fin …

en: Survey text elements
fr: Éléments texte du questionnaire

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.host.com:5431
fr: Si votre base de données utilise un port personnalisé, indiquez-le en utilisant deux-points. Exemple : db.host.com:5431

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
fr: La dernière ligne indique le total de la colonne et la dernière colonne indique le total de la ligne.

en: The last column shows the total for the row.
fr: La dernière colonne indique le total de la ligne.

en: The last row shows the total for the column.
fr: La dernière ligne indique le total de la colonne.

en: Grand total
fr: Total

en: All emails were sent.
fr: Tous les courriels ont été envoyés.

en: Only integer values may be entered in these fields.
fr: Seuls des nombres entiers peuvent être inscrits dans ces champs.

en: Only an integer value may be entered in this field.
fr: Seul un nombre entier peut être inscrit dans ce champ.

en: Invalid email address.
fr: Adresse de courriel invalide.

en: Error while updating template permissions.
fr: Une erreur est survenue lors de la mise à jour des permissions des modèles.

en: New survey id:
fr: Nouveau numéro de questionnaire :

en: Mandatory field:
fr: Champ obligatoire :

en: This invitation has already been used.
fr: Cette invitation a déjà été utilisée.

en: This invitation is not valid anymore.
fr: Cette invitation n’est plus valide.

en: This invitation is not valid yet.
fr: Cette invitation n’est pas encore valide.

en: Hide blacklisted participants:
fr: Masquer les participants qui ont été mis sur liste noire :

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
fr: Permettre aux participants qui ont été mis sur liste noire d’être ajoutés à un questionnaire :

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
fr: %s entrées ont été sautées car elles sont sur liste noire

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
fr: Mode démo : les identifiants de connexion sont pré-remplis - cliquez simplement sur le bouton de connexion.

en: Delete one or more participants...
fr: Supprimez un ou plusieurs participants...

en: Papiamento (Curaçao & Bonaire)
fr: Papamiento (Curaçao et Bonaire)

en: Force each answer option to have the same height.
fr: Forcer chaque réponse à avoir la même taille.

en: Same height for all answer options
fr: Même longueur pour toutes les options de réponse

en: Question code %s was updated to %s.
fr: Le code de la question %s a été mis à jour vers %s

en: The question could not be imported for the following reasons:
fr: Cette question n’a pas pu être importée pour les raisons suivantes :

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
fr: Les réponses ne sont plus accessibles avec Limesurvey.

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
fr: Il y a deux façons d’arrêter un questionnaire. Veuillez lire attentivement les deux options ci-dessous et choisir celle qui vous convient.

en: Cancel editing
fr: Annuler l’édition

en: Incomplete responses
fr: Réponses incomplètes

en: Full responses
fr: Réponses complètes

en: Total responses
fr: Nombre total de réponses

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
fr: Ligne %s : Champs trouvés : %s Attendus : %s

en: %s records where the number of fields does not match
fr: Il existe %s enregistrements dont le nombre de champs ne correspond pas

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
fr: Il existe %s entrées faisant doublon, et qui n’ont pas besoin d'un nouveau participant pour être créées.

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
fr: URL pour une personne interrogée permettant de participer à ce questionnaire

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
fr: URL pour une personne interrogée permettant de ne pas participer à ce questionnaire

en: This action need confirmation.
fr: Cette action doit être confirmée.

en: Relevance
fr: Filtre conditionnel

en: Size
fr: Taille

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
fr: Le code des sous-questions ne doit contenir que des caractères alphanumériques.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
fr: Le code des questions doit commencer par une lettre et ne doit contenir que des caractères alphanumériques.

en: Question codes must be unique.
fr: Les codes des questions doivent être uniques.

en: Subquestion codes must be unique.
fr: Les codes des sous-questions doivent être uniques.

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
fr: Attention : Plusieurs codes de question ont été mis à jour. Veuillez vérifier que cette mise à jour soit compatible avec les expressions personnalisées.

en: None selected
fr: Aucune selection

en: Select all
fr: Sélectionnez tout

en: Survey response %d
fr: Réponse au questionnaire %d

en: Survey response
fr: Réponse du questionnaire

en: CPDB mapping
fr: Configuration BDCC

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
fr: Les doublons seront détectés en combinant les noms, prénoms et courriels.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
fr: Les doublons seront détectés grâce au champ "participant_id" dans ce fichier CSV

en: (none)
fr: (aucun)

en: Answer must be between %s and %s
fr: La réponse doit être comprise entre %s et %s

en: Answer must be %s
fr: La réponse doit être %s

en: Answer must be less or equal to %s
fr: La réponse doit être inférieure ou égale à %s

en: Answer must be greater or equal to %s
fr: La réponse doit être supérieure ou égale à %s

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
fr: Le titre de la sous question %s a été mis à jour vers %s.

en: Unlimited
fr: Illimité

en: You did not answer to the security question.
fr: Vous n’avez pas répondu à la question de sécurité.

en: Quick-add subquestion or answer items
fr: Ajout rapide de sous-question ou d’éléments de réponse

en: Please fill in %s answers
fr: Veuillez donner  %s réponses

en: Please fill in at most one answer
fr: Veuillez donner au maximum une réponse

en: Please fill in at most %s answers
fr: Veuillez donner au maximum %s réponses

en: Please fill in at least one answer
fr: Veuillez donner au minimum une réponse

en: Please fill in at least %s answers
fr: Veuillez donner au minimum %s réponses

en: Default attribute name:
fr: Nom par défaut de l’attribut :

en: There are no participants to be exported.
fr: Il n’y a aucun participant à exporter.

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
fr: À compter de la version 2.05, le nom d'une variable ne doit contenir que des lettres et des nombres, et ne doit pas commencer par un chiffre. Ce nom de variable est déconseillé.

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
fr: La police %s n'a pas pu être trouvée dans le répertoire <limesurvey root folder>/fonts. Veuillez consulter le fichier .txt correspondant à votre langue qui se situe dans le dossier "fonts" pour générer les graphiques.

en: Export participant to CSV
fr: Exportation de participants vers un fichier CSV

en: Database creation
fr: Création de base de données

en: Zulu
fr: Zoulou

en: %s responses cannot be inserted or updated.
fr: %s réponses n’ont pas pu être ajouté ou mise à jour.

en: %s responses were updated.
fr: %s réponses mises à jour.

en: %s responses were inserted.
fr: %s réponses ajoutées.

en: No response lines in your file.
fr: Aucune ligne de réponse dans votre fichier.

en: %s response lines in your file.
fr: %s lignes de réponse dans votre fichier.

en: Import failed: No answers could be mapped.
fr: Échec de l'importation : Aucune réponse n’a pu être affectée.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
fr: Échec de l'importation : L'import forcé était sélectionné mais le fichier ne contient pas autant de colonnes que le questionnaire.

en: File seems empty or has only one line
fr: Le fichier semble vide ou ne contient qu’une seule ligne

en: Could not save subquestion
fr: Impossible de sauvegarder la sous-question

en: Plugin
fr: Extension

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Activate
fr: Activer

en: Settings for plugin %s
fr: Paramètres de l’extension %s

en: Plugins
fr: Extensions

en: Too low
fr: Trop peu

en: Minimum memory available
fr: Mémoire disponible minimum

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
fr: Paramètre d'accès au serveur de la base de données. Dans la plupart des cas, "localhost" convient. Vous pouvez utiliser une adresse IP, une adresse internet ou le chemin du nœud Unix.

en: Edit user permissions for user %s
fr: Éditer les permissions de l’utilisateur %s

en: User ID
fr: Identifiant utilisateur

en: Delete this attribute:
fr: Supprimer cet attribut :

en: Incremental
fr: Incrémental

en: Reset start/end date/time?
fr: Réinitialiser les dates et heures de lancement et d’expiration ?

en: Simple plugin settings
fr: Paramètres simples de l’extension

en: New subquestion
fr: Nouvelle sous-question

en: Previous answer fields
fr: Informations des réponses précédentes

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
fr: Publier l’API dans /admin/remotecontrol :

en: Session lifetime for surveys (seconds):
fr: Durée de vie de la session des questionnaires (en secondes) :

en: Old VV version
fr: Version VV précédente

en: Last VV version
fr: Version VV actuelle

en: VV export version:
fr: Version de l’exportation VV :

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
fr: Si vous souhaitez importer un questionnaire sur une ancienne installation ou si votre questionnaire rencontre des problèmes : veuillez utiliser une ancienne version (sélectionnée automatiquement si une duplication de code est détectée).

en: Offset:
fr: Décalage :

en: Limit:
fr: Limite :

en: Optional
fr: Optionnel

en: %s of %s columns selected
fr: %s sur %s colonnes sélectionnées

en: Detailed notification attachments:
fr: Pièces jointes à la notification détaillée :

en: Detailed admin notification email body:
fr: Courriel de notification détaillée à l’administrateur :

en: Basic notification attachments:
fr: Pièces jointes à la notification simple :

en: Basic admin notification email body:
fr: Courriel de notification simple à l’administrateur :

en: Basic admin notification subject:
fr: Objet du courriel de notification simple à l’administrateur :

en: Registration attachments:
fr: Pièces jointes à l'inscription:

en: Registration email body:
fr: Courriel d'inscription :

en: Registration email subject:
fr: Objet du courriel d’inscription :

en: Confirmation attachments:
fr: Fichiers joints au message de confirmation :

en: Confirmation email body:
fr: Courriel de confirmation :

en: Reminder attachments:
fr: Fichiers joints au message de rappel :

en: Reminder email body:
fr: Courriel de rappel :

en: Invitation attachments:
fr: Fichiers joints à l’invitation :

en: Invitation email body:
fr: Courriel d’invitation :

en: Force import:
fr: Forcer l’importation :

en: Try to import even if question codes don't match
fr: Tenter d’importer même si les colonnes ne correspondent pas.

en: First line contains the code of questions:
fr: La première ligne contient les codes des questions :

en: With real vv file : questions code are in second line
fr: Avec les fichiers VV par défaut : les codes des questions sont sur la seconde ligne

en: Automatic (UTF-8)
fr: Automatique (UTF8)

en: Replace answers in file in the existing record.
fr: Remplacer les réponses existantes par celles du fichier.

en: Question is added to target (result is set to database default value).
fr: La question a été ajoutée à la cible (le résultat a été fixé à la valeur par défaut de la base de données).

en: Question is removed from target (result is ignored).
fr: La question a été enlevée de la cible (le résultat est ignoré).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
fr: La question a été déplacée vers un autre groupe (l'import s'est déroulé correctement).

en: Currently we detect and handle the following changes:
fr: Actuellement nous détectons et supportons les changements suivants :

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
fr: Utiliser la conversion de type peut casser vos données ; à utiliser avec précaution et l'éviter si possible.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
fr: Vous pouvez importer les anciennes réponses qui sont compatibles avec votre questionnaire actuel. La compatibilité est déterminée par comparaison de colonnes, l’identifiant des champs est toujours ignoré.

en: Import responses
fr: Importation de réponses

en: Authentication method
fr: Méthode d’authentification

en: Unlimited administration permissions
fr: Permissions d’administration illimitées

en: Superadministrator
fr: Super-administrateur

en: Permission to create participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
fr: Permission de créer ses propres contacts dans la base centrale des participants (ce qui donne toutes les permissions sur ceux-ci) et visualiser, modifier ou supprimer les contacts des autres utilisateurs

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
fr: Permission de visualiser et modifier les paramètres généraux et les extensions; et de supprimer ou importer les extensions

en: Settings & Plugins
fr: Paramètres et extensions

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
fr: Permission de créer, visualiser, modifier, supprimer, exporter ou importer les jeux d’étiquettes

en: Permission to create, view, update, delete, export and import themes
fr: Autorisation de créer, visualiser, mettre à jour, supprimer, exporter et importer des thèmes

en: Permission to create, view, update and delete user groups
fr: Permission de créer, visualiser, modifier ou supprimer des groupes d’utilisateurs

en: Permission to create, view, update and delete users
fr: Permission de créer, visualiser, modifier ou supprimer des utilisateurs

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
fr: Permission de créer des questionnaires (ce qui donne toutes les permissions sur celui-ci) et visualiser, modifier ou supprimer les questionnaires des autres utilisateurs

en: Section
fr: Partie

en: If you used an identifying access code to access this survey, please rest assured that this code will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification access codes with survey responses.
fr: Si vous avez utilisé un code pour accéder à ce questionnaire, soyez assuré qu'aucune information concernant ce code ne peut être enregistrée avec vos réponses. Il est géré sur une base séparée où il sera uniquement indiqué que vous avez (ou non) finalisé ce questionnaire. Il n’existe pas de moyen pour faire correspondre votre code d’accès avec vos réponses à ce questionnaire.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
fr: L’enregistrement de vos réponses à ce questionnaire ne contient aucune information permettant de vous identifier, à moins que l’une des questions ne vous le demande explicitement.

en: A table with a subquestion on each row. You have to select your answer.
fr: Un tableaux avec une sous-question sur chaque ligne. Vous devez sélectionner votre réponse.

en: Choice of rank %s
fr: Choix classé %s

en: Please complete all parts of the date.
fr: Veuillez compléter toutes les champs de la date.

en: Date entered is invalid!
fr: La date est invalide !

en: Change the language
fr: Changer de langue

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
fr: Seul des nombres peuvent être entrés dans les '%s' textes correspondants.

en: Comment your answers.
fr: Commenter vos réponses.

en: Comment only when you don't choose an answer.
fr: Ajoutez un commentaire seulement si vous ne sélectionnez pas la réponse.

en: Comment only when you choose an answer.
fr: Ajoutez un commentaire seulement si vous sélectionnez la réponse.

en: Only numbers may be entered in these fields.
fr: Seuls les nombres sont acceptés.

en: Only answer the following question if:
fr: Ne répondez à cette question que si :

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
fr: Ajouter un bouton permettant de réinitialiser le curseur. Si vous utilisez une valeur initiale, le curseur sera positionné sur cette valeur, sinon la valeur sera réinitialisée (sans réponse).

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
fr: Le curseur sera positionné au centre, seulement si le paramètre valeur initiale du curseur n’est pas activé (cela n’entraine pas de valeur à l’origine)

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semicolon.
fr: Exclure toutes les autres options si certaines réponses sont sélectionnées. Entrez les codes des réponses séparés par des points-virgules.

en: Maximum date
fr: Date maximum

en: Minimum date
fr: Date minimum

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
fr: Supprimer les textes et décocher les cases à cocher automatiquement

en: Use JavaScript functions to remove text and uncheck checkbox (or use only the ExpressionScript engine).
fr: Utilisez les fonctions JavaScript pour supprimer le texte et décocher la case à cocher (ou utilisez uniquement le moteur ExpressionScript).

en: Comment only when
fr: Commentaire seulement si

en: Choose when user can add a comment
fr: Choisissez quand l’utilisateur pourra ajouter un commentaire

en: Checkbox is unchecked
fr: Case à cocher non sélectionnée

en: Checkbox is checked
fr: Case à cocher sélectionnée

en: No control on checkbox
fr: Pas de contrôle sur la case à cocher

en: Not all labels were updated successfully.
fr: Tous les labels n’ont pas été mis à jour correctement.

en: %s responses already exist.
fr: %s réponses existent déjà.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
fr: Ces paramètres de questionnaire n’ont pas été importés : %s =>%s

en: R (data file)
fr: R (fichier de données)

en: R (syntax file)
fr: R (fichier de syntaxe)

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
fr: Le chiffre :     source("filename", encoding = "UTF-8")      dans la fenêtre de commande R,  remplace le nom du fichier par le nom actuellement utilisé

en: Could not connect to LDAP server.
fr: Impossible de se connecter au serveur LDAP.

en: Core plugin can not be disabled.
fr: Les extensions du cœur de LimeSurvey ne peuvent être désactivées.

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
fr: Un index complet des questions sera montré, les participants pourront aller directement aux  questions pertinentes.

en: Click here to start the survey.
fr: Cliquez ici pour commencer le questionnaire.

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
fr: Attention : Vous ne pouvez donner que des autorisations limitées car vos propres autorisations le sont également.

en: There was a problem updating the user permissions.
fr: Il y a eu des problèmes lors de la modification des permissions de l’utilisateur.

en: Permissions were successfully updated.
fr: Permissions modifiées avec succès.

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à modifier vos propres permissions.

en: The selected attribute was invalid.
fr: L’attribut sélectionné est invalide.

en: Attribute %s was deleted.
fr: L’attribut %s a été supprimé.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
fr: Si vous supprimer cet attribut, vous perdrez toutes les informations.

en: Attribute %s (%s)
fr: Attribut %s (%s)

en: File size
fr: Taille du fichier

en: File %s
fr: Fichier %s

en: No old responses found.
fr: Pas d’anciennes réponses trouvées.

en: Import timings (if exist)
fr: Importer les chronométrages (s'ils existent)

en: Compatible with type coercion
fr: Compatible avec la conversion de type

en: Source table
fr: Table des sources

en: You have to select a file.
fr: Vous devez sélectionner un fichier.

en: Condition successfully copied
fr: Condition copiée avec succès

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
fr: Conditions copiées avec succès (certaines conditions n'ont pas été prises en compte car elles existent déjà)

en: Failed to deactivate the plugin.
fr: La désactivation de l’extension a échoué.

en: Failed to activate the plugin.
fr: L’activation de l’extension a échoué.

en: December
fr: Décembre

en: November
fr: Novembre

en: October
fr: Octobre

en: September
fr: Septembre

en: August
fr: Août

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: April
fr: Avril

en: March
fr: Mars

en: February
fr: Février

en: January
fr: Janvier

en: All the attributes are automatically mapped
fr: Tous les attributs sont automatiquement affectés

en: Only one central attribute is mapped with participant attribute
fr: Un seul attribut central est associé à l'attribut du participant

en: There are no unmapped attributes
fr: Il n’existe pas d‘attribut non affecté

en: New answer for quota '%s'
fr: Nouvelle réponse pour le quota '%s'

en: File backup created: %s
fr: Fichier de sauvegarde créé : %s

en: You have already been removed from the central participants list for this site
fr: Vous avez déjà été retiré de la liste des participants pour ce site

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
fr: Veuillez faire glisser le curseur pour donner votre réponse.

en: A template with that name already exists.
fr: Un modèle avec ce nom existe déjà.

en: DB backup created:
fr: Sauvegarde de la BD effectuée :

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Marathi
fr: Marathe

en: Pashto
fr: Pachtoune

en: Fula
fr: Peul

en: Armenian
fr: Arménien

en: Corrected time:
fr: Heure corrigée :

en: Random order
fr: Ordre aléatoire

en: Present subquestions/answer options in random order
fr: Présenter les sous-question/réponses en ordre aléatoire

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
fr: Attention ! Le courriel de rebond, retour en erreur, n’a pas été sauvegardé, il semble invalide.

en: Inserting the label set failed.
fr: L’ajout du jeu d’étiquettes a échoué.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
fr: Cette question ne possède pas de réponse, le graphique ne peut être produit.

en: The database you specified does already exist.
fr: La base de données indiquée existe déjà.

en: Catalan (Valencian)
fr: Catalan (Valencien)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
fr: Effectuez un double-clic ou glissez/déposez le/les élément(s) de la liste de gauche vers la liste de droite.

en: Convert a date/time string to unix timestamp
fr: Convertit une chaine de type date/heure à sa valeur correspondante en horodatage unix (timestamp)

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
fr: Erreur : la table du questionnaire n’existe pas. Le questionnaire n’a pas pu être désactivé.

en: Download
fr: Télécharger

en: Use ComfortUpdate
fr: Utiliser la mise à jour automatique

en: The following LimeSurvey updates are available:
fr: Les mises à jour suivantes de LimeSurvey sont disponibles :

en: Label set name
fr: Nom du jeu d’étiquettes

en: Spanish (Argentina) (Informal)
fr: Espagnol (Argentine) (Informel)

en: Spanish (Argentina)
fr: Espagnol (Argentine)

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
fr: Texte affiché entre chaque échelle en mode liste déroulante pour toutes les sous-questions

en: This is not a .csv file.
fr: Ceci n’est pas un fichier CSV.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
fr: Retourne le logarithme du nombre en base 10 s’il existe, sinon retourne le logarithme naturel (ou népérien).

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
fr: Rassemble des chaînes, retourne la chaîne assemblée. Cette fonction est un alias de implode("",argN)

en: at question
fr: à la question

en: RANK
fr: Rang

en: is matched (regexp)
fr: correspond à (expression rationnelle)

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: is greater than or equal to
fr: est supérieur ou égal à

en: is less than or equal to
fr: est inférieur ou égal à

en: is less than
fr: est inférieur à

en: is NOT
fr: n’est PAS

en: is
fr: est

en: Answer matched (regexp)
fr: La réponse correspond (regexp)

en: Answer was greater than
fr: La réponse était supérieure à

en: Answer was greater than or equal to
fr: La réponse était supérieure ou égale à

en: Answer was less than or equal to
fr: La réponse était inférieure ou égale à

en: Answer was less than
fr: La réponse était inférieure à

en: Answer was NOT
fr: La réponse n’était PAS

en: Answer was
fr: La réponse était

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
fr: Vous devez appliquer des droits d’écriture sur ces fichiers avant de pouvoir continuer. Si vous n’êtes pas sûr de savoir comment procéder, merci de contacter votre administrateur système.

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
fr: Attention: Les fichiers/dossiers suivants doivent être mis à jour mais sont en lecture seule.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
fr: Désolé mais cette question a trop de possibilités de réponses pour être correctement affichée dans un graphique.

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
fr: Si vous utilisez des codes d’invitation ou si vous souhaitez envoyer des courriels de notifications, vous devez renseigner le courriel de l’administrateur.

en: URL:
fr: Adresse (URL) :

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Deleting survey table: %s
fr: Suppression de la table de questionnaire %s

en: Kurdish (Sorani)
fr: Kurde (Sorani)

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
fr: Ceci est un exemple de texte de question – pour une réponse en texte simple.

en: This is another sample question text - asking for number.
fr: Ceci est un autre exemple de texte de question - pour une réponse numérique.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
fr: Ceci est un exemple de texte de question - pour demander une date.

en: Third choice
fr: Troisième choix

en: Second choice
fr: Second choix

en: This is some help text for this question.
fr: Un texte d’aide pour la question.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
fr: Ceci est un exemple de texte de question. L’utilisateur doit choisir une réponse.

en: Session writable
fr: Écriture de session

en: As a last step you should clear your browser cache now.
fr: Pour terminer, vous devriez vider le cache de votre navigateur.

en: The update is now complete!
fr: La mise à jour est terminée !

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
fr: Pour pouvoir envoyer des images ou d’autres fichiers, vous devez d’abord sauvegarder votre questionnaire.

en: Spanish (Chile)
fr: Espagnol (Chili)

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
fr: Erreur non récupérable durant la mise à jour. Détails de cette erreur :

en: Please fix this error in your database and try again
fr: Veuillez corriger cette erreur dans la base de données et recommencer

en: Start language:
fr: Langue de départ :

en: Close editor
fr: Fermer

en: HTML editor
fr: Éditeur HTML

en: Response
fr: Réponse

en: PHP PDO driver library
fr: Extension PDO (PHP Data Objects)

en: PHP/PECL JSON library
fr: Extension PHP/PECL JSON

en: PHP mbstring library
fr: Module PHP mbstring

en: Statistics survey %s
fr: Statistiques du questionnaire %s

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
fr: RemoteControl (Commande à distance) est disponible en utilisant %s pour le transfert et expose les fonctionnalités suivantes :

en: Survey %s
fr: Questionnaire n°%s

en: Edit attribute
fr: Éditer l’attribut

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
fr: Veuillez contacter l’administrateur pour votre mot de passe.

en: Add participant
fr: Ajouter des contacts

en: This response ID is invalid.
fr: Cet identifiant de réponse est invalide.

en: Last reminder sent date
fr: Dernière date d’envoi du rappel

en: (None)
fr: (Aucun)

en: %s records met minimum requirements
fr: %s enregistrements respectent les critères minimaux

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
fr: Impossible de supprimer la question. Il existe des conditions sur d’autres questions qui se fondent sur les réponses à cette question. Vous devez supprimer ces conditions avant de pouvoir supprimer cette question.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
fr: Au besoin, veuillez préciser le champ ‘%s’.

en: Sending reminders...
fr: Envoi des rappels...

en: Serbian (Latin)
fr: Serbe (Latin)

en: Serbian (Cyrillic)
fr: Serbe (Alphabet cyrillique)

en: Three
fr: Trois

en: Two
fr: Deux

en: One
fr: Un

en: Some text in this answer
fr: Un texte dans cette réponse

en: How many roads must a man walk down?
fr: Combien de routes un homme doit-il prendre ?

en: Registration email subject
fr: Objet du courriel d’enregistrement

en: Confirmation email subject
fr: Objet de la confirmation

en: Reminder email subject
fr: Objet de la relance

en: Invitation email subject
fr: Objet de l’invitation

en: Question help
fr: Aide de la question

en: Survey participants
fr: Participants au questionnaire

en: Single response: ID %s
fr: Réponse unique : ID %s

en: Select columns
fr: Sélectionner les colonnes

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
fr: Les requêtes LDAP sont définies par l’administrateur dans le fichier de configuration /application/config/ldap.php.

en: Invalid survey ID
fr: Numéro de questionnaire invalide

en: Tab-separated-values format (*.txt)
fr: Valeurs séparées par tabulations (*.txt)

en: (Sub-)question width
fr: Largeur de la (sous-)question

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
fr: Définir le pourcentage de la largeur de la (sous-)question. (1-100)

en: The imap PHP library is not installed or not activated. Please contact your system administrator.
fr: La bibliothèque imap de PHP n’est pas installée ou n’est pas activée. Merci de contacter votre administrateur système.

en: German (informal)
fr: Allemand (informel)

en: Dutch (informal)
fr: Néerlandais (informel)

en: Czech (informal)
fr: Tchèque (informel)

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
fr: L’importation a échoué. Le fichier spécifié '%s' est d’un type invalide.

en: Save your unfinished survey
fr: Sauvegardez votre questionnaire non terminé

en: Your assessment
fr: Vos évaluations

en: Answers cleared
fr: Réponses effacées

en: Load now
fr: Charger maintenant

en: Your email address:
fr: Votre adresse de courriel :

en: Repeat password:
fr: Confirmez le mot de passe :

en: Exit and clear survey
fr: Sortir et effacer vos réponses

en: Autoload URL:
fr: Charger l’URL automatiquement :

en: Survey archive (.lsa)
fr: Archive de questionnaire (.lsa)

en: Display participants
fr: Voir les contacts

en: Add attribute
fr: Ajouter un attribut

en: Delete attribute
fr: Supprimer l’attribut

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
fr: Vous devriez noter le nom de la (des) table(s) au cas où vous auriez besoin de cette information.

en: The response timings table has been renamed to: %s
fr: Le tableau des délais de réponse a été renommé en : %s

en: Continue?
fr: Voulez-vous continuer?

en: New scenario number:
fr: Numéro du nouveau scénario :

en: This question has missing subquestions.
fr: Cette question n’a pas de sous-questions.

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
fr: La base de données sera créée si elle n’existe pas encore (vérifiez que l’utilisateur de votre base de données a les permissions nécessaires). Par contre, s’il existe déjà des tables LimeSurvey dans la base de données, elles seront automatiquement mises à jour après l’installation.

en: By question group
fr: Par groupe de questions

en: Regenerate question codes
fr: Regénérer les codes de questions

en: Hour
fr: Heure

en: Question codes were successfully regenerated.
fr: Les codes de questions ont été régénérés avec succès.

en: Start bounce processing
fr: Démarrer le traitement de rebonds (bounce)

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
fr: Le traitement de rebonds (bounce) est désactivé soit pour toute l’application, soit pour ce questionnaire en particulier.

en: Returns true if all non-empty responses are unique
fr: Retourne la valeur "vrai" si toutes les réponses non vides sont uniques

en: You should export your responses before deactivating.
fr: Vous devriez exporter vos réponses avant de désactiver.

en: Export survey results
fr: Exporter les réponses du questionnaire

en: Show text responses inline:
fr: Afficher les textes de réponse en ligne:

en: View response
fr: Voir la réponse

en: Only numbers may be entered in this field.
fr: Seuls des nombres peuvent être entrés dans ce champ.

en: Enable map display
fr: Activer l’affichage des cartes

en: Disable map display
fr: Désactiver l’affichage des cartes

en: Display as pie chart
fr: Afficher avec des camemberts

en: Display as bar chart
fr: Afficher avec des barres

en: Enable chart
fr: Activer les graphiques

en: Disable chart
fr: Désactiver les graphiques

en: Default value:
fr: Valeur par défaut:

en: Save and close
fr: Enregistrer et fermer

en: View this participant in the central participants database
fr: Voir ce participant dans la base de données centrale des contacts

en: Attribute display setting updated
fr: Paramètre d’affichage des attributs mis à jour

en: You have been removed from the central participants list for this site
fr: Vous avez été supprimé(e) de la liste des contacts de ce site

en: Add language
fr: Ajouter une langue

en: Add value
fr: Ajouter une valeur

en: Delete value
fr: Supprimer une valeur

en: Edit value
fr: Modifier une valeur

en: Values:
fr: Valeurs :

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
fr: Doublon trouvé avec la même combinaison de nom, prénom et adresse courriel

en: They were found to be duplicate using the participant id field
fr: Il existe des doublons utilisant le même champ identifiant de contact (id)

en: %s records were duplicate but had attributes updated
fr: %s enregistrements existaient déjà, attributs mis à jour

en: %s new participants were created
fr: %s nouveaux contacts ont été créés

en: %s records found in CSV file
fr: %s enregistrements trouvés dans le fichier CSV

en: No new participants were created
fr: Aucun nouveau contact n’a été créé

en: Can edit?
fr: Peut modifier ?

en: Submitted
fr: Envoyé

en: Last invited
fr: Dernière invitation

en: Note: Standard participant fields cannot be automatically mapped
fr: Remarque : les champs standard des participants ne peuvent pas être automatiquement mappés

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
fr: Écraser les valeurs des champs standard existants si le participant existe déjà ?

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
fr: Écraser la valeur des attributs auto-affectés lorsque le participant existe déjà?

en: Overwrite existing participant attribute values if a participant already exists?
fr: Écraser les valeurs existantes de l’attribut du participant si le participant existe déjà ?

en: Unmapped participant attributes
fr: Attributs de contacts non-affectés

en: This attribute is automatically mapped
fr: Cet attribut est automatiquement affecté

en: Pre-mapped attributes
fr: Attributs pré-affectés

en: Make these mappings automatic in future
fr: Rendre ces affectations automatiques à l’avenir

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
fr: Écraser les valeurs d’attribut présentes si le contact existe déjà?

en: Existing participant attributes
fr: Attributs des participants existants

en: Participant attributes to create
fr: Attributs des participants à créer

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
fr: Déplacer cet attribut vers une autre colonne afin de l’affecter à la base centrale des participants

en: Map your survey participant attributes to an existing participant attribute or create a new one
fr: Affecter les attributs de l’invitation à un participant existant ou en créer un nouveau

en: Overwrite existing participant attribute values if a duplicate participant is found?
fr: Écraser les valeurs existantes des attributs du participant si un doublon de participant est trouvé ?

en: RPC interface enabled:
fr: Interface RPC activée:

en: File extension:
fr: Extension de fichier :

en: Export survey
fr: Exporter le questionnaire

en: Full answers
fr: Réponses complètes

en: Answer codes
fr: Codes de réponses

en: Full question text
fr: Texte complet de la question

en: Abbreviated question text
fr: Texte abrégé de la question

en: Question code
fr: Code de la question

en: Headings
fr: En-têtes

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
fr: Additionner dans la liste les valeurs des questions répondues qui correspondent au critère (valeur arg op)

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
fr: Compter dans la liste le nombre de questions répondues qui correspondent au critère (valeur arg op)

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
fr: Compter dans la liste le nombre de questions répondues qui sont égales au premier argument

en: Rank header
fr: En-tête des classements

en: Replace rank header (default: "%s")
fr: Remplacer le titre de la zone de classement (par défaut: “%s”)

en: Choice header
fr: En-tête des choix

en: Replace choice header (default: "%s")
fr: Remplacer l’en-tête du choix (par défaut: “%s”)

en: Force the choice list and the rank list to have the same height.
fr: Forcer la liste des choix et le classement à avoir la même taille.

en: Same height for lists
fr: Même taille pour les listes

en: Timings table could not be created.
fr: La table des chronométrages n’a pas pu être créée.

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
fr: Les valeurs des attributs pour les contacts existants ont été mises à jour à partir des enregistrements des participants

en: %s entries were not copied because they already existed
fr: %s entrées n’ont pas été copiées parce qu’elles étaient déjà présentes

en: %s participants have been copied to the central participants table
fr: %s participants ont été copiés dans la table centrale des contacts

en: Shared with
fr: Partagé avec

en: Repeat headers
fr: Répéter les en-têtes

en: Only %s new dummy participants were added after %s trials.
fr: Seulement %s codes factices ont été ajoutés après %s tentatives.

en: Italian (informal)
fr: Italien (informel)

en: Next choice
fr: Choix suivant

en: First choice
fr: Premier choix

en: Logic File for Survey #
fr: Fichier de logique pour le Questionnaire #

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
fr: Afficher une alerte si le nombre de réponses dépasse le maximum autorisé

en: Show javascript alert
fr: Afficher les alertes JavaScript

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
fr: Vous avez dépassé la limite maximale de tentatives d’authentification autorisées. Merci de patienter %d minutes avant tout nouvel essai.

en: Value range allows missing
fr: Permettre de ne pas répondre

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
fr: Permettre de ne pas répondre même si les paramètres “Valeur minimale de la somme” ou 	“Valeur de la somme” sont activés ?

en: Array filter style
fr: Style de filtre de tableau

en: Specify how array-filtered subquestions should be displayed
fr: Indiquez comment les sous-questions filtrées seront présentées.

en: Hidden
fr: Masqué

en: Please upload between %s and %s files
fr: Veuillez envoyer entre %s et %s fichiers

en: Please upload %s files
fr: Veuillez envoyer %s fichiers

en: Please upload one file
fr: Veuillez envoyer un fichier

en: Please upload at most %s files
fr: Veuillez ne pas envoyer plus de %s fichiers

en: Please upload at most one file
fr: Veuillez envoyer au plus un fichier

en: Please upload at least %s files
fr: Veuillez envoyer au moins %s fichiers

en: Please upload at least one file
fr: Veuillez envoyer au moins un fichier

en: Could not save question
fr: Impossible de sauvegarder la question

en: File %s uploaded
fr: Fichier %s envoyé

en: This filename is not allowed to be uploaded.
fr: Ce nom de fichier n’est pas autorisé pour être envoyé.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
fr: Mode démo : l’importation de modèles est désactivée.

en: No question group found.
fr: Aucun groupe de questions trouvé.

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/themes folder
fr: Le fichier %s n’a pas pu être supprimé. Veuillez vérifier les droits définis sur le dossier /upload/themes

en: The file %s was deleted.
fr: Le fichier %s a été supprimé.

en: Are you really sure you want to delete incomplete responses and reset the completed state of both, response and participant?
fr: Êtes-vous vraiment sûr de vouloir supprimer les réponses incomplètes et réinitialiser l'état complet de la réponse et du participant ?

en: Reset all your participants to the 'not used' state
fr: Remettez tous vos participants à l'état "non utilisé"

en: Delete all incomplete responses that correspond to a participant for which a completed response is already recorded
fr: Supprimer toutes les réponses incomplètes correspondant à un participant pour lequel il existe déjà une réponse complète

en: Click on the following button if you want to
fr: Cliquez sur ce bouton si vous voulez

en: Important instructions
fr: Instructions importantes

en: Total records in survey
fr: Nombre total d’enregistrements pour ce questionnaire

en: Start installation
fr: Commencer l’installation

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
fr: La langue préférée sera utilisée tout au long du processus d’installation.

en: Please select your preferred language:
fr: Sélectionnez votre langue préférée :

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Administrator credentials
fr: Compte de l’administrateur

en: %s%% completed
fr: %s%% complétés

en: Progress
fr: Progression

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Optional modules
fr: Modules optionnels

en: Found & writable
fr: Présent et inscriptible

en: directory
fr: Répertoire

en: None found
fr: Aucune trouvée

en: At least one installed
fr: Au moins une installée

en: Outdated
fr: Périmé

en: PHP version
fr: Version de PHP

en: Minimum requirements
fr: Minimum requis

en: This will be your default language.
fr: Ce sera votre langue par défaut.

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
fr: Ce nom apparaîtra dans la liste des questionnaires et dans l’entête du module d'administration.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
fr: Ceci est le courriel par défaut de l’administrateur du site et il est utilisé pour les messages système, les options des contacts et comme courriel de rejet par défaut.

en: Administrator email
fr: Courriel de l’administrateur

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
fr: Ceci est le nom par défaut de l’administrateur du site qui sera utilisé dans les messages système et dans les options de contact.

en: Administrator name
fr: Nom de l’administrateur

en: Confirm your admin password
fr: Réécrire le mot de passe admin

en: This will be the password of admin user.
fr: Ceci sera le mot de passe de l’administrateur

en: Admin login password
fr: Mot de passe administrateur

en: This will be the userid by which admin of board will login.
fr: Ceci sera l’identifiant sous lequel l’administrateur va pouvoir se connecter.

en: Admin login name
fr: Identifiant de l’administrateur (login)

en: You can leave these settings blank and change them later
fr: Ces paramètres peuvent être modifiés ultérieurement et peuvent être laissés vides

en: I accept
fr: J’accepte

en: LimeSurvey installer
fr: Installation de LimeSurvey

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
fr: Si votre base de données est partagée, il est recommandé d’utiliser le préfixe de tables "lime_". Sinon vous pouvez laisser de champ vide.

en: Your database server password.
fr: Le mot de passe au serveur de base de données.

en: Database password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
fr: Le nom d'utilisateur pour votre serveur de base de données.Dans la plupart des cas, "root" convient.

en: Database user
fr: Utilisateur de la base de données

en: Database location
fr: Emplacement de la base de données

en: The type of your database management system
fr: Type de votre système de gestion de base de données

en: Note: All fields marked with (*) are required.
fr: Note : les champs marqués d'une astérisque (*) sont obligatoires.

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: Add new user group
fr: Ajouter un nouveau groupe d'utilisateurs

en: User groups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: Delete current user group
fr: Supprimer ce groupe d'utilisateurs

en: Edit current user group
fr: Éditer ce groupe d'utilisateurs

en: Send
fr: Envoyer

en: Subject:
fr: Objet :

en: Send me a copy:
fr: Envoyer moi une copie :

en: Mail to all Members
fr: Courriel à tous les membres

en: Update user group
fr: Mise à jour du groupe d'utilisateurs

en: Editing user group (Owner: %s)
fr: Édition du groupe d'utilisateur (Propriétaire : %s)

en: Add group
fr: Ajouter un groupe

en: Name:
fr: Nom :

en: Full template editor
fr: Éditeur de modèles complet

en: Template editor mode:
fr: Mode de l’éditeur de modèles :

en: Full selector
fr: Choix complet

en: Inline HTML editor
fr: Éditeur HTML en ligne

en: HTML editor mode:
fr: Éditeur en mode HTML :

en: Interface language:
fr: Langue de l’interface :

en: My personal settings
fr: Mes paramètres personnels

en: Delete this user
fr: Supprimer cet utilisateur

en: Set template permissions for this user
fr: Définir des permissions sur les modèles pour cet utilisateur

en: Take ownership
fr: Devenir propriétaire

en: Set global permissions for this user
fr: Définir des permissions globales pour cet utilisateur

en: Edit this user
fr: Éditer cet utilisateur

en: Created by
fr: Créé par

en: No of surveys
fr: Nombre de questionnaires

en: Delete User
fr: Supprimer un utilisateur

en: Transfer the surveys of this user to:
fr: Transférer les questionnaires de cet utilisateur à :

en: Delete user
fr: Supprimer un utilisateur

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
fr: Tout semble correct. Veuillez lancer la prochaine étape.

en: Change log
fr: Liste des changements

en: Checking basic requirements...
fr: Vérification des pré-requis basiques...

en: If necessary the database will be updated.
fr: Si nécessaire, la base de données sera mise à jour.

en: New files will be downloaded and installed.
fr: Les nouveaux fichiers seront téléchargés et installés.

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
fr: Votre installation de LimeSurvey est vérifiée pour savoir si la mise à jour peut être effectuée sans problème.

en: The following steps will be done by this update:
fr: Les étapes suivantes vont être effectuées lors de cette mise à jour :

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
fr: La mise à jour Confort de LimeSurvey est une procédure simple pour mettre à jour rapidement LimeSurvey vers sa dernière version.

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
fr: Le numéro de révision a été mis à jour avec succès à %s.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
fr: Un problème est survenu en téléchargeant le fichier de mise à jour. Veuillez essayer de relancer la procédure de mise à jour.

en: New files were successfully installed.
fr: Les nouveaux fichiers ont été installés avec succès.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
fr: Veuillez corriger chaque problème ci-dessus et poursuivre ensuite à l’étape finale.

en: Creating file backup
fr: Création de la sauvegarde de la base de données

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
fr: Les fichiers suivants seront modifiés ou effacés mais ils ont été modifiés auparavant par quelqu’un d'autre.

en: Checking existing LimeSurvey files...
fr: Vérification des fichiers existants de LimeSurvey...

en: Please be patient and try again in about 5 minutes.
fr: Veuillez être patient et retenter d’ici 5 minutes.

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
fr: Le serveur de mise à jour semble être actuellement occupé. Cela se produit la plupart du temps quand les fichiers mis à jour pour une nouvelle version sont mis en place.

en: Update server busy
fr: Serveur de mise à jour occupé

en: Your update key is invalid and was removed.
fr: Votre clé de mise à jour n’est pas valide et a été supprimée.

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
fr: Une erreur est survenue en demandant les informations de mise à jour sur limesurvey.org :

en: ComfortUpdate step %s
fr: Mise à jour Confort - Étape %s

en: Auto Translate
fr: Traduction automatique

en: Detailed Error
fr: Erreur détaillée

en: There was an error using the Google API.
fr: Une erreur est survenue lors de l’utilisation de l'API de Google.

en: Loading translations
fr: Chargement des traductions

en: Nothing to translate on this page
fr: Rien à traduire dans cette page

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore options
fr: Restaurer les options

en: You don't have the permission to activate participants.
fr: Vous n’avez pas la permission d’activer les participants.

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark participants who complete the survey only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
fr: Remarque : Si vous activez l’option -Réponses anonymes- pour ce questionnaire, LimeSurvey marquera les invitations complétées avec un 'Y' à la place de la date et de l’heure afin de garantir l’anonymat des participants.

en: If you initialise a survey participants table for this survey then this survey will only be accessible to users who provide an access code either manually or by URL.
fr: Si vous initialisez une table de participants pour ce questionnaire alors il ne sera accessible que pour les utilisateurs qui fournissent un code d’invitation, soit manuellement, soit par URL.

en: Total surveys completed
fr: Nombre total de questionnaire(s) terminé(s)

en: Total opted out
fr: Nombre total de  désinscriptions

en: Total invitations sent
fr: Nombre total d’invitation(s) envoyée(s)

en: Reminder count:
fr: Compteur de rappels :

en: Email status:
fr: Statut du courriel :

en: Send email invitation
fr: Envoyer les courriels d’invitation

en: Send Reminders
fr: Envoyer les rappels

en: Max reminders:
fr: Rappels maximum :

en: Min days between reminders:
fr: Délai minimum entre les rappels (en jours) :

en: Reminder Email:
fr: Courriel de rappel :

en: Send email reminder
fr: Envoyer les courriels de rappel

en: Add fields
fr: Ajouter des champs

en: Number of attribute fields to add:
fr: Veuillez entrer le nombre de champs que vous voulez ajouter :

en: Example data
fr: Exemple de données

en: Field caption
fr: Libellé du champ

en: Show during registration?
fr: Afficher à l’enregistrement ?

en: Field description
fr: Description du champ

en: Attribute field
fr: Champ de l’attribut

en: Duplicate records removed
fr: Enregistrements en double supprimés

en: Records imported
fr: Enregistrement(s) importé(s)

en: Results from LDAP Query.
fr: Résultats de la requête LDAP.

en: Select the LDAP query you want to run:
fr: Choisissez la requête LDAP que vous voulez exécuter :

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
fr: LDAP désactivé ou aucune requête LDAP définie.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
fr: Désolé, mais le module LDAP est absent dans votre configuration PHP

en: No reminder(s) sent
fr: Pas de rappel envoyé

en: Reminder(s) sent
fr: Rappel(s) envoyé(s)

en: Reminder status:
fr: Statut des rappels :

en: Not invited
fr: Pas invité

en: Invited
fr: Invité

en: All
fr: Tout

en: Invitation status:
fr: Statut des invitations :

en: Started but not yet completed
fr: Commencé mais pas complété

en: Not started
fr: Pas commencé

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
fr: Il y a encore {EMAILCOUNT} courriel(s) à envoyer.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
fr: Il y a plus d'emails en attente que ce qui peut être envoyé en un seul lot. Continuez à envoyer des e-mails en cliquant ci-dessous.

en: Sending invitations...
fr: Envoi des invitations...

en: Send Invitations
fr: Envoyer les invitations

en: Bypass participants with failing email addresses:
fr: Eviter les participants avec des adresses de courriel invalides :

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
fr: Ce questionnaire n’est actuellement pas activé, vos participants ne pourront pas le remplir.

en: Warning!
fr: Attention !

en: Send email invitations
fr: Envoyer les courriels d’invitation

en: Uses left:
fr: Utilisations restantes :

en: Optional fields:
fr: Champ(s) optionnel(s) :

en: Mandatory fields:
fr: Champ(s) obligatoire(s) :

en: Duplicates are determined by:
fr: Les doublons sont déterminés par :

en: Filter duplicate records:
fr: Filtrer les enregistrements en double :

en: Separator used:
fr: Séparateur utilisé :

en: Choose the CSV file to upload:
fr: Choisir le fichier CSV à envoyer :

en: %s lines had a mismatching number of fields.
fr: %s lignes ont un nombre de champs incohérents.

en: List
fr: Liste

en: Failed to open the uploaded file!
fr: Échec de l’ouverture du fichier envoyé !

en: Add participants to central database
fr: Ajouter des participants à la base centralisée des contacts

en: Valid until
fr: Valide jusqu’au

en: Valid from
fr: Valide à partir du

en: Completed?
fr: Complété ?

en: Reminder count
fr: Compteur de rappels

en: Reminder sent?
fr: Rappel envoyé ?

en: Invitation sent?
fr: Invitation envoyée?

en: Email status
fr: Statut du courriel

en: Use global settings
fr: Utiliser les paramètres généraux

en: Use settings below
fr: Utiliser les paramètres ci-dessous

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les entrées sélectionnées ?

en: Delete the selected entries
fr: Supprimer les entrées sélectionnées

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview themes.
fr: Veuillez changer les permissions du dossier %s pour pouvoir prévisualiser les thèmes.

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Upload
fr: Envoyer

en:  Are you sure you want to reset this file?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser ce fichier ?

en: Other files:
fr: Autres fichiers :

en: You can't save changes because the theme directory is not writable.
fr: Vous ne pouvez pas sauvegarder vos changements car le dossier des thèmes n’est pas accessible en écriture.

en: Changes cannot be saved to a standard theme.
fr: Les modifications ne peuvent pas être sauvegardées pour un modèle standard.

en: Screen:
fr: Écran :

en: Reset this template
fr: Réinitialiser ce modèle

en: Are you sure you want to delete this theme?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce thème ?

en: Please enter the name for the new theme:
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau thème :

en: Note: This is a standard theme.
fr: Remarque : ceci est un thème standard

en: This file type is not allowed to be uploaded.
fr: Ce type de fichier n’est pas autorisé pour l’envoi.

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
fr: Remarque : Cette section d'évaluation ne sera dévoilée que si des règles d’évaluation ont été définies et que le mode évaluation est activé.

en: Assessment details
fr: Détails de l’évaluation

en: Assessment heading
fr: Entête de l’évaluation

en: Select template ZIP file:
fr: Sélectionner un fichier ZIP de modèles :

en: Upload template file
fr: Envoyer un fichier de modèle

en: List question groups
fr: Lister les groupes de questions

en: Preview question group
fr: Prévisualiser le groupe de question

en: Partial (saved) responses
fr: Réponses partielles (sauvées)

en: Data entry screen
fr: Écran de saisie de données

en: This survey is not active - no responses are available.
fr: Ce questionnaire n’est pas activé - aucune réponse n'est disponible.

en: Responses & statistics
fr: Réponses  & Statistiques

en: queXML format (*.xml)
fr: Format de fichier queXML (*.xml)

en: Survey structure (.lss)
fr: Exporter la structure du questionnaire (.lss)

en: Display/Export
fr: Affichage/Exportation

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
fr: Aucune condition n’est actuellement configurée pour ce questionnaire.

en: Reset conditions
fr: Réinitialiser les conditions

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
fr: Il n’y a actuellement aucune autre langue configurée pour ce questionnaire.

en: Quick-translation
fr: Traduction rapide

en: Tools
fr: Outils

en: Survey logic file
fr: Fichier de logique de questionnaire

en: Email templates
fr: Modèles de courriel

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
fr: Le questionnaire ne peut pas être activé. Soit vous n’en avez pas la permission soit il ne comporte pas de question.

en: Activate this survey
fr: Activer ce questionnaire

en: Table size usage
fr: Taille utilisée par la table

en: Table column usage
fr: Colonnes utilisées par la table

en: Number of questions/groups:
fr: Nombre de question(s)/groupe(s) :

en: Resources
fr: Ressources

en: Panel integration
fr: Paramètres d'URL

en: Copy
fr: Copier

en: Notification & data management
fr: Notification & Gestion des données

en: Publication & access control
fr: Publication & Contrôle d’accès

en: Presentation & navigation
fr: Présentation & Navigation

en: If you change the email format, you'll have to review your email templates to fit the new format
fr: Si vous changez le format des courriels, vous devrez revoir vos modèles de courriels pour qu’ils s’adaptent au nouveau format.

en: You can't use 'Anonymized responses' when participant-based response persistence is enabled.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser "Réponses anonymes" lorsque la persistance des réponses basée sur les participants est activée.

en: Set cookie to prevent repeated participation:
fr: Activer les cookies pour éviter les participations répétées :

en: Expiry date/time:
fr: Date/Heure d'expiration :

en: Start date/time:
fr: Date/Heure de lancement :

en: Show "No answer":
fr: Afficher "Pas de réponse" :

en: Show question number and/or code:
fr: Afficher le numéro et/ou le code de question :

en: Show group name and/or group description:
fr: Afficher le nom et/ou la description du groupe :

en: Show graphs in public statistics:
fr: Afficher les graphiques dans les statistiques publiques ?

en: Navigation delay (seconds):
fr: Délai de navigation (secondes) :

en: Question by Question
fr: Question par question

en: Format:
fr: Format :

en: Edit URL parameter
fr: Editer le paramètre d'URL

en: Add URL parameter
fr: Ajouter un paramètre d'URL

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce paramètre d'URL?

en: Target question
fr: Question cible

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Timings will be saved.
fr: Les chronométrages seront sauvegardés.

en: Timings will not be saved.
fr: Les chronométrages ne seront pas sauvegardés.

en: Responses will have their referring URL logged.
fr: Les réponses contiendront l’URL de provenance

en: Responses will not have their referring URL logged.
fr: Les réponses ne contiendront pas l’URL de provenance

en: Responses will have the IP address anonymized.
fr: L'adresse IP des réponses sera rendue anonyme.

en: Responses will not have the IP address logged.
fr: Les réponses ne contiendront pas l’adresse IP.

en: Cannot be changed
fr: Ne peut pas être modifié

en: Responses will not be date stamped.
fr: Les réponses ne seront pas datées

en: Send detailed admin notification email to:
fr: Envoyer une notification détaillée par courriel à :

en: Send basic admin notification email to:
fr: Envoyer une notification simple par courriel à :

en: Import survey
fr: Importer un questionnaire

en: Fax to:
fr: Fax à :

en: Administrator:
fr: Administrateur :

en: Additional Languages
fr: Autres langues

en: Base language:
fr: Langue de base :

en: Exclude answers?
fr: Exclure les réponses ?

en: Exclude survey permissions?
fr: Exclure les permissions du questionnaire?

en: Exclude quotas?
fr: Exclure les quotas ?

en: New survey title:
fr: Nouveau titre du questionnaire :

en: Select survey to copy:
fr: Sélectionner le questionnaire à copier :

en: After you are done, please click the 'Save' button to save your changes.
fr: Lorsque vous avez terminé, cliquez sur le bouton "Sauvegarder" pour enregistrer vos modifications.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
fr: Réorganisez les questions et groupes de questions en les déplaçant jusqu’à l'endroit désiré à l’aide de votre souris.

en: Organize question group/questions
fr: Organiser les groupes de questions / les questions

en: Create, import, or copy survey
fr: Créer, importer ou copier un questionnaire

en: Full
fr: Complet

en: Anonymized responses
fr: Réponses anonymisées

en: Access
fr: Accès

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Are you sure you want to delete all those surveys?
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer tous ces questionnaires ?

en: Import of survey is completed.
fr: L’importation du questionnaire est terminée.

en: Response import summary
fr: Résumé de l’importation de réponse

en: Total Errors
fr: Nombre total d’erreurs

en: Total Imported files
fr: Nombre total de fichier(s) importé(s)

en: Resources Import Summary
fr: Résumé de l’importation de ressources

en: Error Files List
fr: Liste des fichiers en erreur

en: Imported Files List
fr: Liste de fichiers importés

en: Import survey resources
fr: Importer des ressources de questionnaire

en: (No target question)
fr: (Pas de question cible)

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
fr: Toutes les questions, réponses, etc associées aux langues supprimées seront perdues. Êtes-vous sûr ?

en: Edit survey settings
fr: Éditer les paramètres du questionnaire

en: Decimal mark:
fr: Séparateur de décimales :

en: Date format:
fr: Format de date :

en: URL description:
fr: Description de l’URL :

en: End URL:
fr: URL de fin :

en: Welcome:
fr: Accueil :

en: Welcome message:
fr: Message d’accueil :

en: Survey title:
fr: Titre du questionnaire :

en: This survey has an associated participant table. If you delete this survey this participant table will be deleted. We recommend that you export or backup these participants before deleting this survey.
fr: Cette enquête est associée à une table de participants. Si vous supprimez cette enquête, cette table de participants sera supprimée. Nous vous recommandons d'exporter ou de sauvegarder ces participants avant de supprimer cette enquête.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
fr: Ce questionnaire est actif et une table de réponses existe. Si vous supprimez ce questionnaire, toutes les réponses (et les fichiers) seront supprimées. Nous vous recommandons d’exporter les réponses avant de supprimer ce questionnaire.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
fr: Nous vous recommandons d’exporter entièrement ce questionnaire à partir de l’écran principal d’administration avant de le supprimer.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
fr: Cela supprimera aussi toutes les ressources et tous les fichiers qui ont été envoyés pour ce questionnaire.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
fr: Cette procédure supprimera ce questionnaire, tous ses groupes, ses réponses, questions et conditions associés.

en: You are about to delete this survey
fr: Vous êtes sur le point de supprimer ce questionnaire

en: Delete survey
fr: Supprimer le questionnaire

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
fr: Remarque : si vous avez désactivé ce questionnaire par erreur, il est possible de restaurer facilement les données si vous n’avez fait aucun changement dans la structure du questionnaire. Veuillez vous reporter à la documentation de LimeSurvey pour plus de détails.

en: The participant table associated with this survey has been renamed to: %s
fr: La table des participants associée à cette enquête a été renommée : %s

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
fr: Les réponses à ce questionnaire ne sont plus disponibles via LimeSurvey.

en: The responses table has been renamed to: %s
fr: Le tableau des réponses a été renommé en : %s

en: Deactivate Survey
fr: Désactiver le questionnaire

en: Deactivate survey
fr: Désactivez le questionnaire

en: Expire survey
fr: Questionnaire expiré

en: All questions, groups and parameters are editable again.
fr: Toutes les questions, groupes et paramètres sont de nouveaux modifiables.

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
fr: Un questionnaire désactivé n’est pas accessible aux participants (seul un message apparaît leur indiquant qu’ils ne sont pas autorisés à voir ce questionnaire).

en: All participant information is lost.
fr: Toutes les informations sur les participants sont perdues.

en: Your response table will be renamed to:
fr: Votre table de réponses sera renommée en :

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
fr: Il est toujours possible de réaliser des statistiques sur les réponses en utilisant LimeSurvey.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
fr: Un questionnaire expiré n’est pas accessible aux participants (seul un message d’information sera affiché pour indiquer que le questionnaire a expiré).

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
fr: La possibilité de changer les questions, les groupes et les paramètres est encore limitée.

en: No participant information lost.
fr: Aucune information du contact n’a été perdue.

en: No responses are lost.
fr: Aucune réponse n’a été perdue.

en: Deactivation
fr: Désactivation

en: Stop this survey
fr: Arrêter ce questionnaire

en: Go to survey
fr: Aller au questionnaire

en: Copy of survey is completed.
fr: La copie du questionnaire est terminée.

en: quota language settings
fr: Paramètres linguistiques du quota

en: quota members
fr: Membres du quota

en: Question attributes
fr: Attributs de la question

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create label sets.)
fr: (Les jeux d’étiquettes n’ont pas été importés car vous n’avez pas la permission de créer des jeux d’étiquettes.)

en: Not imported label sets
fr: Jeux d'étiquettes non importés

en: Default answers
fr: Réponses par défaut

en: Languages
fr: Langues

en: Survey import summary
fr: Résumé de l'importation du questionnaire

en: Save & activate survey
fr: Sauvegarder & activer ce questionnaire

en: Save timings
fr: Sauvegarder les horaires

en: Save referrer URL
fr: Sauvegarder l'URL du référent

en: Save IP address
fr: Sauvegarder l'adresse IP

en: Date stamp
fr: Horodatage

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
fr: Si vous activez l'option -Réponses anonymes- et créez une table d'invitations, LimeSurvey marquera les invitations de questionnaires complétés avec un 'Y' au lieu de date/heure pour garantir l'anonymat des participants.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
fr: Le questionnaire ne peut pas être activé tant que ces problèmes ne seront pas résolus.

en: The following problems have been found:
fr: Les problèmes suivants ont été rencontrés :

en: Survey does not pass consistency check
fr: Le questionnaire ne satisfait pas le contrôle de cohérence

en: Questions with conditions to this group
fr: Questions avec conditions dans ce groupe.

en: Relevance:
fr: Filtre conditionnel :

en: Add new question to group
fr: Ajouter une nouvelle question au groupe

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Preview question
fr: Prévisualiser la question

en: Question:
fr: Question :

en: Export this question group
fr: Exporter ce groupe de questions

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
fr: impossible d'effacer ce groupe car il existe au moins une question ayant une condition sur son contenu.

en: Delete current question group
fr: Supprimer le groupe de questions en cours

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
fr: Supprimer ce groupe supprimera également toutes les questions et réponses qu'il contient. Êtes-vous sûr de vouloir continuer?

en: Check survey logic for current question group
fr: Fichier de logique de questionnaire pour le groupe de questions en cours

en: Go to question group
fr: Aller au groupe de questions

en: Question group import is complete.
fr: L'importation du groupe de questions est terminée.

en: Question group import summary
fr: Résumé de l'importation du groupe de questions

en: Edit Group
fr: Éditer un groupe

en: Save question group
fr: Sauvegarder le groupe de questions

en: Randomization group:
fr: Nom de groupe aléatoire :

en: Required
fr: Obligatoire

en: Title:
fr: Titre :

en: Error: You have to enter a group title for each language.
fr: Erreur : Vous devez donner un titre à ce groupe pour chaque langue.

en: Import question group
fr: Importer un groupe de questions

en: Add question group
fr: Ajouter un groupe de questions

en: Delete this subquestion
fr: Supprimer cette sous-question

en: Insert a new subquestion after this one
fr: Insérer une nouvelle sous-question après celle-ci

en: Subquestion:
fr: Sous-question :

en: Edit subquestions
fr: Éditer les sous-questions

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
fr: Erreur : Vous essayez d'utiliser le même code de sous-question plusieurs fois.

en: You need to add subquestions to this question
fr: Vous devez ajouter des sous-questions à cette question

en: You need to add answer options to this question
fr: Vous devez ajouter des options de réponses à cette question

en: Type:
fr: Type :

en: Optional Question
fr: Question optionnelle

en: Mandatory Question
fr: Question obligatoire

en: Edit answer options for this question
fr: Éditer les options de réponse pour cette question

en: Edit subquestions for this question
fr: Éditer des sous-questions pour cette question

en: You can't copy a question if the survey is active.
fr: Vous ne pouvez pas copier une question si le questionnaire est activé.

en: You can't delete this question group because the survey is currently active.
fr: Vous ne pouvez pas effacer ce groupe de questions car le questionnaire est activé.

en: Deleting  will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
fr: Supprimer cette question supprimera également toutes les réponses et sous-questions qu'elle contient. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Go to question
fr: Aller à la question

en: Question import is complete.
fr: L'importation de la question est terminée.

en: Question attributes:
fr: Attributs de la question :

en: Question import summary
fr: Résumé de l'importation de la question

en: Use same default value across languages:
fr: Utiliser la même valeur par défaut pour toutes les langues :

en: Default value for option 'Other':
fr: Valeur par défaut pour l'option 'Autre' :

en: Default answer value:
fr: Valeur de la réponse par défaut :

en: Default answer for scale %s:
fr: Réponse par défaut pour l'échelle %s :

en: Edit default answer values
fr: Éditer les valeurs par défaut de la réponse

en: Import question
fr: Importer une question

en: Convert resource links?
fr: Convertir les liens de ressources ?

en: Add question
fr: Ajouter une question

en: Copy answer options?
fr: Copier les options de la réponse

en: Copy subquestions?
fr: Copier les sous-questions ?

en: At beginning
fr: Au début

en: At end
fr: A la fin

en: Validation:
fr: Validation :

en: Relevance equation:
fr: Équation du filtre conditionnel :

en: Mandatory:
fr: Obligatoire :

en: Option 'Other':
fr: Option 'Autre' :

en: Question group:
fr: Groupe de questions :

en: Question:
fr: Question :

en: Edit question
fr: Éditer une question

en: Copy question
fr: Copier la question

en: Add a new question
fr: Ajouter une nouvelle question

en: New label set
fr: Créer un nouveau jeu d'étiquettes

en: Predefined label sets...
fr: Jeux d’étiquettes prédéfinis

en: Ok
fr: OK

en: Sorry, the request failed!
fr: Désolé, la requête a échoué

en: The records have been saved successfully!
fr: Les enregistrements ont été correctement sauvegardés

en: Save as label set
fr: Enregistrer comme jeu d'étiquettes

en: There are no label sets which match the survey default language
fr: Il n'existe pas de jeux d'étiquettes qui correspondent à la langue par défaut du questionnaire

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
fr: Erreur : Vous avez essayé d'utiliser des codes de réponse en double.

en: Quick-add answers
fr: Ajout rapide de réponses

en: You cannot delete the last answer option.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la dernière option de réponse.

en: New answer option
fr: Nouvelle option pour la réponse

en: Edit answer options
fr: Éditer les options de la réponse

en: Visit our website!
fr: Visitez notre site web !

en: Support this project - Donate to
fr: Encouragez ce projet. Faites un don à

en: Status
fr: Statut

en: Online manual
fr: Documentation en ligne

en: Online Manual
fr: Manuel en ligne

en: Done. Test your survey using the %s icon.
fr: Fini. Testez votre questionnaire en utilisant l'icône %s.

en: Create one or more questions inside the new question group.
fr: Créez au moins une question dans le nouveau groupe de questions.

en: Create a new question group inside your survey.
fr: Créez un nouveau groupe dans votre questionnaire.

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
fr: Quelques étapes très simples pour créer votre tout premier questionnaire :

en: Welcome to %s!
fr: Bienvenue dans %s !

en: Edit label sets
fr: Éditer les jeux d'étiquettes

en: Date saved
fr: Date sauvegardée

en: Identifier
fr: Identifiant

en: ID: %s
fr: ID : %s

en: Saved responses
fr: Réponses sauvegardées

en: No quotas have been set for this survey
fr: Aucun quota n'a été défini pour ce questionnaire.

en: Quick CSV report
fr: Rapport CSV rapide

en: Survey quotas
fr: Quotas du questionnaire

en: It is missing a quota message for the following languages:
fr: Message de quota manquant pour les langues suivantes:

en: Quota could not be added!
fr: Impossible d'ajouter le quota !

en: Add new quota
fr: Ajouter un nouveau quota

en: New quota
fr: Nouveau quota

en: Save this, then create another:
fr: Sauvegarder celui-ci puis en créer un nouveau :

en: Select answer:
fr: Sélectionnez une réponse :

en: All answers are already selected in this quota.
fr: Toutes les réponses sont déjà sélectionnées pour ce quota.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
fr: Désolé mais il y a des types de question non supportés dans ce questionnaire

en: Question selection
fr: Choix de la question

en: Select question
fr: Sélectionner une question

en: Add answer
fr: Ajouter une réponse

en: Survey quota
fr: Quota du questionnaire

en: URL Description:
fr: Description de l'URL :

en: Autoload URL
fr: Charger l'URL automatiquement

en: Terminate survey
fr: Terminer le questionnaire

en: Quota action
fr: Action du quota

en: Edit quota
fr: Éditer le quota

en: Attribute visible:
fr: Visibilité de l'attribut :

en: Attribute type:
fr: Type d'attribut :

en: Add a language:
fr: Ajouter une langue :

en: Attribute settings
fr: Réglage de l'attribut

en: Attribute name:
fr: Nom de l'attribut :

en: User control
fr: Contrôle des utilisateurs

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
fr: %s enregistrements sont incomplets ou possèdent des valeurs d'attributs non conformes.

en: %s records with invalid email address removed
fr: %s enregistrement(s) avec une adresse de courriel invalide supprimé(s)

en: %s duplicate records removed
fr: %s enregistrement(s) en double supprimé(s)

en: %s records imported
fr: %s enregistrement(s) importé(s)

en: %s records have empty mandatory fields
fr: %s enregistrements ont des champs obligatoires non remplis.

en: %s records in CSV
fr: %s enregistrement(s) dans le CSV

en: Successfully created CPDB entries
fr: Entrées créées avec succès dans la BDCC

en: Uploaded CSV file successfully
fr: Fichier CSV envoyé avec succès.

en: CPDB CSV summary
fr: Résumé CSV de la BDCC

en: Total attributes in the central table
fr: Attributs totaux dans la base centralisée des contacts

en: Blacklisted participants
fr: Contacts sur la liste noire

en: Participants you have shared
fr: Contacts que vous avez partagés

en: Participants shared with you
fr: Contacts partagés avec vous

en: Participants owned by you
fr: Contacts dont vous êtes le gestionnaire

en: Total participants in central table
fr: Nombre total de contacts dans la base centralisée

en: Central participants database summary
fr: Résumé de la base centralisée des contacts

en: Share panel
fr: Partager la base des contacts

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for most spreadsheet tools). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
fr: Le fichier doit être un fichier CSV standard (délimiteur : virgule) avec éventuellement des guillemets pour encadrer les valeurs (par défaut dans la plupart des tableurs). La première ligne doit contenir le nom des champs. Les champs peuvent être donnés dans n'importe quel ordre.

en: CSV input format
fr: Format d'entrée CSV

en: Filter blank email addresses:
fr: Filtrer les adresses de courriel vides :

en: (Autodetect)
fr: (Auto-détection)

en: Semicolon
fr: Point-virgule

en: Comma
fr: Virgule

en: Character set of file:
fr: Jeux de caractères du fichier :

en: Choose the file to upload:
fr: Choisir le fichier à envoyer :

en: Import CSV
fr: Importer par fichier CSV

en: Attributes to export:
fr: Attributs à exporter :

en: User with whom the participants are to be shared:
fr: Les participants seront partagés avec l’utilisateur suivant :

en: Share
fr: Partager

en: Search
fr: Chercher

en: Add participants to survey
fr: Ajouter des contacts au questionnaire

en: Add participant to survey
fr: Ajouter un participant au questionnaire

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Participant ID
fr: Identifiant (ID) du participant

en: Date added
fr: Date d’ajout

en: Survey ID
fr: ID du questionnaire

en: Equals
fr: Égal à

en: Owner ID
fr: Identifiant (ID) du propriétaire

en: Survey name
fr: Nom du questionnaire

en: Blacklisted
fr: Sur liste noire

en: Select...
fr: Sélectionner ...

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
fr: Permettre au participant de se retirer lui-même de la liste noire:

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
fr: Supprimer totalement les participants de la liste noire de la base de données

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
fr: Placer en liste noire pour tous les futurs questionnaires lorsque le champ global du participant est défini

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
fr: Placer en liste noire pour tous les questionnaires lorsque le champ global du participant est défini

en: Blacklist settings
fr: Paramètres de la liste noire

en: Loading...
fr: Chargement ...

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Processing...
fr: Traitement ...

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
fr: Glisser un champ du fichier CSV ici pour créer un nouvel attribut dans la base des contacts et y importer les informations.

en: Existing attribute
fr: Attribut existant

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
fr: Glisser un champ du fichier CSV ici pour créer un nouvel attribut dans la base des contacts et y importer les informations.

en: Attributes to be created
fr: Attributs à créer

en: The following additional fields were found in your CSV file.
fr: Les champs supplémentaires suivants ont été trouvés dans le fichier CSV.

en: CSV field names
fr: Entêtes du fichier CSV

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
fr: Seulement un attribut du fichier CSV est lié aux attributs de la base des contacts.

en: You have to pair this field with an existing attribute.
fr: Vous devez lier ce champ avec un attribut existant.

en: Upload summary
fr: Résumé des envois de fichiers

en: Summary
fr: Résumé

en: Attribute management
fr: Gestion des attributs

en: Attribute type
fr: Type d’attribut

en: Group by Group
fr: Groupe par groupe

en: Only previous pages answers are available
fr: Seules les pages de réponses précédentes sont disponibles

en: All in one
fr: Tout en un

en: Some questions have been disabled
fr: Certaines questions ont été désactivées

en: Standard fields
fr: Champs standards

en: No replacement variable available for this field
fr: Pas de variable de remplacement pour ce champ

en: Replace
fr: Remplacer

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semicolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semicolon or tab.
fr: Entrez une étiquette par ligne. Vous pouvez fournir un code en séparant ce code et l’étiquette avec un point-virgule ou une tabulation.
    Pour les questionnaires multilingues, vous ajoutez les traductions sur la même ligne en les séparant par un point-virgule ou une tabulation.

en: Enter your labels:
fr: Saisissez vos étiquettes :

en: Import resources ZIP archive
fr: Importer une archive ZIP de ressources

en: Select ZIP file:
fr: Sélectionner un fichier ZIP :

en: Export resources as ZIP archive
fr: Exporter les ressources en tant qu’archive ZIP

en:  Browse uploaded resources
fr: Parcourir les ressources envoyées

en: Files
fr: Fichiers

en: Save changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
fr: Erreur : 'Autre' est un mot réservé.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
fr: Erreur : Vous essayez d’utiliser le même code d'étiquettes plusieurs fois.

en: Uploaded resources management
fr: Gestion des ressources envoyées

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Export this label set
fr: Exporter ce jeu d'étiquettes

en: Delete label set
fr: Supprimer le jeu d'étiquettes

en: Do you really want to delete this label set?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce jeu d'étiquettes ?

en: File
fr: Fichier

en: Total errors
fr: Nombre total d'erreurs

en: Total imported files
fr: Nombre total de fichier(s) importé(s)

en: Resources import summary
fr: Résumé de l'importation de ressources

en: Imported resources for
fr: Ressources importées pour

en: Error files list
fr: Liste des fichiers d'erreurs

en: Partial
fr: Partielles

en: Imported files list
fr: Liste des fichiers importés

en: Import label set resources
fr: Importation de fichier pour le jeu d'étiquettes

en: Return to label set administration
fr: Retourner à l’écran d’administration des jeux d’étiquettes

en: Import of label set(s) is completed.
fr: L’importation du(des) jeu(x) d’étiquettes est terminée.

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Label sets
fr: Jeux d’étiquettes

en: Label set import summary
fr: Résumé de l’importation du jeu d’étiquettes

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Import Label Set
fr: Importer le jeu d’étiquettes

en: Export selected label sets
fr: Exporter des jeux d’étiquettes

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
fr: (Sélectionnez plusieurs jeux d’étiquettes en utilisant la touche Ctrl)

en: Please choose the label sets you want to export:
fr: Choisissez les jeux d’étiquettes que vous voulez exporter :

en: Export multiple label sets
fr: Exporter plusieurs jeux d’étiquettes

en: You have to select at least one label set.
fr: Vous devez sélectionner au moins un jeu d’étiquettes.

en: Don't import if label set already exists:
fr: Ne pas importer le jeu d’étiquettes s’il existe déjà :

en: Languages:
fr: Langues :

en: Set name:
fr: Définir le nom :

en: Error: You have to enter a name for this label set.
fr: Erreur : Vous devez entrer un nom pour ce jeu d’étiquettes.

en: Import label set(s)
fr: Importer un(des) jeu(x) d’étiquettes

en: Create or import new label set(s)
fr: Créer ou importer un(des) nouveau(x) jeu(x) d’étiquettes

en: Editing
fr: Éditer

en: Editing %s
fr: Édition de %s

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
fr: Remarque : Le mode démo est activé. Les paramètres marqués (*) ne peuvent pas être modifiés.

en: Save settings
fr: Sauvegarder les paramètres

en: Remove
fr: Supprimer

en: Available languages:
fr: Langues disponibles :

en: Default site language:
fr: Langue par défaut du site :

en: Show question code only
fr: Afficher seulement le code de la question

en: Show question number only
fr: Afficher seulement le numéro de la question

en: Hide both
fr: Cacher les deux

en: Show group description only
fr: Afficher seulement la description du groupe

en: Show group name only
fr: Afficher seulement le nom du groupe

en: Show both
fr: Afficher les deux

en: Repeat headings in array questions every X subquestions:
fr: Répétez les titres des questions du tableau toutes les X sous-questions :

en: Force HTTPS:
fr: Forcer HTTPS :

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
fr: Testez si l’option HTTPS est activée pour votre serveur en cliquant sur ce lien.

en: Group member can only see own group:
fr: Les membres d’un groupe ne peuvent voir que leur propre groupe :

en: Filter HTML for XSS:
fr: Filtrer le HTML contre le XSS :

en: Survey preview only for administration users:
fr: Aperçu du questionnaire seulement pour les utilisateurs administrateurs :

en: Encryption type:
fr: Type de chiffrement :

en: User name:
fr: Nom d’utilisateur :

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:993
fr: Entrez votre nom d'hôte et votre port, par exemple : imap.gmail.com:993

en: Server name & port:
fr: Nom du serveur et port :

en: Server type:
fr: Type de serveur :

en: Default site bounce email:
fr: Courriel de rejet par défaut du site :

en: On
fr: Oui

en: Email batch size:
fr: Nombre de courriels envoyés par lot

en: Always
fr: Toujours

en: On errors
fr: En cas d’erreurs

en: SMTP debug mode:
fr: Mode debug pour SMTP :

en: SMTP password:
fr: Mot de passe SMTP :

en: SMTP username:
fr: Nom d’utilisateur SMTP :

en: SMTP host:
fr: Hôte SMTP :

en: Email method:
fr: Méthode pour les courriels :

en: Administrator name:
fr: Nom de l’administrateur :

en: Default site admin email:
fr: Courriel par défaut de l’administrateur du site :

en: Google Translate API key:
fr: Clé de l'API Google Traduction :

en: Google Maps API key:
fr: Clé de l'API Google Maps :

en: IP Info DB API Key:
fr: Clé de l'API DB IP info :

en: Server time:
fr: Heure serveur :

en: Time difference (in hours):
fr: Différence de temps (en heures)

en: Simple template editor
fr: Éditeur de modèles simplifié

en: Template editor:
fr: Éditeur de modèle :

en: Simple selector
fr: Choix simple

en: Question type selector:
fr: Choix du type de la question :

en: Default HTML editor mode:
fr: Éditeur en mode HTML :

en: Site name:
fr: Nom du site :

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Show PHPInfo
fr: Afficher PHPInfo

en: Used/free space for file uploads
fr: Espace utilisé/libre pour les envois de fichiers

en: Deactivated result tables
fr: Table(s) de résultats inactive(s)

en: Active surveys
fr: Questionnaire(s) activé(s)

en: Surveys
fr: Questionnaires

en: Users
fr: Utilisateur(s)

en: System overview
fr: Aperçu du système

en: Presentation
fr: Présentation

en: Security
fr: Sécurité

en: Email settings
fr: Paramètres du courrier électronique

en: Global settings
fr: Paramètres généraux

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
fr: Pour une ouverture facile sous MS Excel, changez l'extension pour 'tab' ou 'txt'

en: Label
fr: Étiquette

en: Number of files less than:
fr: Nombre de dossiers inférieur à :

en: Number of files greater than:
fr: Nombre de fichiers supérieur à :

en: Responses containing
fr: Réponses contenant

en: Number less than:
fr: Nombre inférieur à :

en: Number greater than:
fr: Nombre supérieur à :

en: Response filters
fr: Filtres de réponse

en: Show graphs:
fr: Afficher les graphiques :

en: Output options
fr: Options de sortie

en: Earlier than:
fr: Avant le :

en: Later than:
fr: Après le :

en: Equals:
fr: Égal à :

en: Less than:
fr: Inférieur à :

en: Greater than:
fr: Supérieur à :

en: Statistics report language:
fr: Langue du rapport statistique :

en: Subtotals based on displayed questions:
fr: Sous-totaux basés sur les questions affichées :

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
fr: Les décomptes pour chaque question sont seulement basés sur le nombre total de réponses aux questions qui étaient affichées.

en: View summary of all available fields:
fr: Visualiser le résumé de tous les champs disponibles :

en: Include:
fr: Inclure :

en: Data selection
fr: Sélection de données

en: General filters
fr: Filtres généraux

en: Your data should be imported now.
fr: Vos données peuvent maintenant être importées.

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import.
fr: Choisir 'Exécuter/Tout' dans le menu pour lancer l'importation.

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode.
fr: Ouvrir le fichier de syntaxe dans SPSS en mode Unicode.

en: Export syntax
fr: Syntaxe de l'exportation

en: 16 or up
fr: 16 ou plus

en: Prior to 16
fr: Inférieure à 16

en: Export response data to SPSS
fr: Exporter les données de résultat vers SPSS

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
fr: Vos données devraient maintenant être importées. Le data.frame est appelé "data". Les éléments de la forme variable.labels sont des attributs des données ("attributes(data)$variable.labels"), comme pour foreign:read.spss.

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
fr: Sauvegarder les deux dans le dossier de travail de R (utilisez getwd() et setwd() dans la fenêtre de commande de R pour les récupérer et les voir)

en: Download the data and the syntax file.
fr: Télécharger le fichier de données et de syntaxe.

en: Instructions for the impatient
fr: Instructions pour les impatients

en: Step 2:
fr: Étape 2 :

en: Step 1:
fr: Étape 1 :

en: Data selection:
fr: Sélection de données :

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Your survey can export associated participant data with each response. Select any additional fields you would like to export.
fr: Votre enquête peut exporter les données associées aux participants avec chaque réponse. Sélectionnez tous les champs supplémentaires que vous souhaitez exporter.

en: (Iconv Library not installed)
fr: (Librairie Iconv non installée)

en: Convert N to:
fr: Convertir N en :

en: Convert Y to:
fr: Convertir Y en :

en: Convert spaces in question text to underscores:
fr: Remplacer les espaces du texte des questions par des underscore ( _ ) :

en: Completion state:
fr: État d’achèvement :

en: Range
fr: Limites

en: General
fr: Général

en: Filtered from statistics script
fr: Filtré par script de statistiques

en: Confirmation email subject:
fr: Objet du courriel de confirmation :

en: Reminder email subject:
fr: Objet du courriel de rappel :

en: Invitation email subject:
fr: Objet du courriel d'invitation :

en: Invitation email:
fr: Courriel d'invitation :

en: Detailed admin notification subject:
fr: Objet du courriel de notification détaillée à l’administrateur :

en: Detailed admin notification
fr: Notification détaillée à l’administrateur

en: Basic admin notification
fr: Notification simple à l’administrateur

en: Registration
fr: Inscription

en: Reminder
fr: Rappel

en: Edit email templates
fr: Éditer les modèles de courriel

en: This will replace the existing text. Continue?
fr: Cela remplacera le texte existant. Continuer?

en: Back to Response Import
fr: Retour à l'importation de réponse

en: File upload succeeded.
fr: Fichier envoyé avec succès.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
fr: Ce questionnaire n'est pas actif. Vous devez l'activer avant de tenter l'importation d'un fichier VVexport

en: Cannot import the VVExport file.
fr: Impossible d'importer le fichier VV.

en: Import a VV response data file
fr: Importer un fichier de réponse VV

en: Character set of the file:
fr: Jeux de caractères du fichier :

en: Import as not finalized answers?
fr: Importer comme réponse non finalisée ?

en: Replace the existing record.
fr: Remplacer l’enregistrement existant.

en: Renumber the new record.
fr: Renuméroter le nouvel enregistrement.

en: Report and skip the new record.
fr: Signaler et sauter le nouvel enregistrement.

en: When an imported record matches an existing record ID:
fr: Quand un enregistrement importé correspond à un enregistrement existant (ID) :

en: Exclude record IDs?
fr: Exclure les IDs enregistrés ?

en: Browse saved responses
fr: Parcourir les réponses enregistrées.

en: View this record
fr: Visualiser cet enregistrement

en: Add another record
fr: Ajouter un nouvel enregistrement

en: The entry was assigned the following record id:
fr: L'entrée était assignée à l'ID de l'enregistrement suivant :

en: Record Deleted
fr: Enregistrement supprimé

en: Viewing response (ID %s)
fr: Visualisation de la réponse (ID %s)

en: Editing response (ID %s)
fr: Édition de réponse (ID %s)

en: Help about this question
fr: Aide pour cette question

en: Datestamp
fr: Date de réponse

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
fr: Ce questionnaire n'est pas encore activé. Votre réponse ne peut pas être sauvegardée

en: Email:
fr: Courriel :

en: Confirm password:
fr: Confirmer le mot de passe :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Identifier:
fr: Identifiant :

en: Save for further completion by survey user
fr: Sauvegarder pour complétion ultérieure par l'utilisateur du questionnaire

en: Finalize response submission
fr: Finaliser l’envoi de la réponse

en: Survey could not be updated
fr: Le questionnaire ne peut pas être mis à jour

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
fr: La question ne peut pas être ajoutée. Vous devez, au minimum, préciser un code de question.

en: Update scenario
fr: Mettre à jour un scénario

en: Are you sure you want to delete this condition?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette condition ?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incrementing numbers beginning from 1?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir renuméroter les scénarios en incrémentant les numéros à  partir de 1 ?

en: Delete all conditions
fr: Effacer toutes les conditions

en: Add and edit conditions
fr: Ajouter et éditer les conditions

en: Show conditions for this question
fr: Afficher les conditions pour cette question

en: Conditions designer
fr: Concepteur de conditions

en: Check again
fr: Revérifier

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
fr: Notez que vous ne pourrez pas annuler une suppression si vous continuez. Les données seront perdues.

en: Delete checked items!
fr: Effacer les éléments cochés !

en: The following old participant tables exist and may be deleted if no longer required:
fr: Ces anciennes tables d’invitations subsistent et peuvent être supprimées si elles ne servent plus :

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
fr: Ces anciennes tables de réponses subsistent et peuvent être supprimées si elles ne servent plus :

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
fr: La vérification de la redondance vérifie la présence de tables laissées après la désactivation de questionnaires. Vous pouvez les supprimer si vous n’en n’avez plus besoin.

en: Data redundancy check
fr: Vérification de la redondance des données

en: Yes - Delete Them!
fr: Oui - Supprimez-les !

en: Should we proceed with the delete?
fr: Devons-nous poursuivre la suppression ?

en: No database action required!
fr: Aucune action sur la base de données n’est nécessaire !

en: The following old survey participants tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
fr: Les anciennes tables d'invitations suivantes devraient être supprimées car elles ne contiennent aucun enregistrement ou bien les questionnaires qui les utilisaient ont été supprimés.

en: All old survey tables meet consistency standards.
fr: Toutes les tables d’anciens questionnaires répondent aux normes de cohérence.

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
fr: Les anciennes tables de questionnaires suivantes devraient être supprimées car elles ne contiennent aucun enregistrement ou ne sont plus apparentées à aucun autre questionnaire.

en: All groups meet consistency standards.
fr: Tous les groupes répondent aux normes de cohérence.

en: All questions meet consistency standards.
fr: Toutes les questions répondent aux normes de cohérence.

en: The following questions should be deleted:
fr: Les questions suivantes devraient être supprimées :

en: All survey language settings meet consistency standards.
fr: Tous les paramétrages de langue répondent aux normes de cohérence.

en: The following survey language settings should be deleted:
fr: Les paramètres de langue de questionnaire suivants devraient être supprimés :

en: All surveys meet consistency standards.
fr: Tous les questionnaires répondent aux normes de cohérence.

en: The following surveys should be deleted:
fr: Les questionnaires suivants devraient être supprimés :

en: All answers meet consistency standards.
fr: Toutes les questions répondent aux normes de cohérence.

en: Code:
fr: Code :

en: The following answers should be deleted:
fr: Les réponses suivantes devraient être supprimées

en: All assessments meet consistency standards.
fr: Toutes les évaluations répondent aux normes de cohérence.

en: Assessment:
fr: Évaluation :

en: The following assessments should be deleted:
fr: Les évaluations suivantes devraient être supprimées

en: All quota quota members meet consistency standards.
fr: Toutes les membres de quotas répondent aux normes de cohérence.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
fr: Il y a %s membres de quotas qui sont orphelins et peuvent être effacés.

en: All quota language settings meet consistency standards.
fr: Tous les paramètres de langue de quotas répondent aux normes de cohérence.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
fr: Il y a %s paramètres de langue de quotas qui sont orphelins et peuvent être effacés.

en: All quotas meet consistency standards.
fr: Tous les quotas répondent aux normes de cohérence.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
fr: l y a %s quotas qui sont orphelins et peuvent être effacés.

en: All default values meet consistency standards.
fr: Toutes les valeurs par défaut répondent aux normes de cohérence.

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
fr: Il y a %s valeurs par défaut qui sont orphelines et peuvent être effacées.

en: All question attributes meet consistency standards.
fr: Tous les attributs de questions répondent aux normes de cohérence.

en: There are %s orphaned question attributes.
fr: IIl y a %s attributs de questions qui sont orphelins.

en: All conditions meet consistency standards.
fr: Toutes les conditions répondent aux normes de cohérence.

en: Reason:
fr: Raison:

en: The following conditions should be deleted:
fr: Les conditions suivantes devraient être supprimées:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
fr: Si des erreurs apparaissent, il vous faudra peut-être relancer ce script plusieurs fois.

en: Data consistency check
fr: Vérification de la cohérence des données

en: Time statistics
fr: Statistiques de durée

en: Median:
fr: Médiane :

en: Average interview time:
fr: Durée moyenne d'interview :

en: Interview time
fr: Durée d'interview

en: Iterate survey
fr: Répéter le questionnaire

en: Export a VV survey file
fr: Exporter vers un fichier de questionnaire VV

en: Import a VV survey file
fr: Importer un fichier de questionnaire VV

en: View Saved but not submitted Responses
fr: Voir les réponses enregistrées mais non envoyées

en: Import responses from a deactivated survey table
fr: Importer des réponses d'une table de questionnaire désactivé

en: Display responses
fr: Afficher les réponses

en: Response summary
fr: Résumé des réponses

en: Show previous...
fr: Afficher le précédent ...

en: Export this response
fr: Exporter cette réponse

en: Delete this entry
fr: Supprimer cet élément

en: View response ID %d
fr: Voir la réponse ID %d

en: Delete this response
fr: Supprimer cette réponse

en: Download all files in this response as a zip file
fr: Télécharger tous les fichiers de cette réponse dans un fichier zip

en: Edit this response
fr: Éditer cette réponse

en: View response details
fr: Voir le détail de la réponse

en: Incomplete responses only
fr: Réponses incomplètes uniquement

en: Completed responses only
fr: Réponses complètes uniquement

en: All responses
fr: Toutes les réponses

en: Show next...
fr: Afficher le suivant ...

en: Close
fr: Fermer

en: Do you really want to delete all marked responses?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les réponses sélectionnées ?

en: Do you really want to delete this response?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette réponse ?

en: Showing filtered results
fr: Affichage des résultats filtrés

en: Language
fr: Langue

en: Check data
fr: Vérification des données

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
fr: Afin de recevoir un nouveau mot de passe par e-mail, veuillez entrer votre nom d'utilisateur et votre adresse e-mail.

en: Recover your password
fr: Retrouver son mot de passe.

en: Forgot your password?
fr: Mot de passe oublié?

en: Try again
fr: Essayez à nouveau

en: Message:
fr: Message :

en: Heading
fr: Entête

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Assessment rules
fr: Règles d’évaluation

en: There are no groups available.
fr: Il n’y a pas de groupes disponibles.

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
fr: Permission de voir et mettre à jour les traductions en utilisant la fonctionnalité de traduction rapide

en: Quick translation
fr: Traduction rapide

en: Permission to create/update/delete/import/export participants
fr: Permission de créer/mettre à jour/supprimer/importer/exporter des participants

en: Survey settings
fr: Paramètres du questionnaire

en: Permission to modify survey security settings
fr: Permission de modifier les paramètres de sécurité du questionnaire

en: Survey security
fr: Sécurité du questionnaire

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
fr: Permission de créer/visualiser/mettre à jour/supprimer/importer/exporter les questions, les groupes, les réponses et les conditions d’un questionnaire

en: Survey content
fr: Contenu du questionnaire

en: Permission to activate/deactivate a survey
fr: Permission d’activer/désactiver un questionnaire

en: Survey activation
fr: Activation de questionnaire

en: Permission to view statistics
fr: Permission de voir les statistiques

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
fr: Permission pour créer(saisie de données)/visualiser/mettre à jour/supprimer/importer/exporter des réponses

en: Responses
fr: Réponses

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
fr: Permission de créer/voir/mettre à jour/supprimer les règles de quotas du questionnaire

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
fr: Permission pour créer/visualiser/mettre à jour/supprimer les règles d’évaluation d’un questionnaire

en: Assessments
fr: Évaluations

en: Passwords do not match!
fr: Les mots de passe ne correspondent pas!

en: Your survey was successfully saved.
fr: Votre questionnaire a été sauvegardé avec succès.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
fr: Erreur : L’envoi du courriel a échoué et cela peut indiquer une mauvaise configuration de PHP Mail sur le serveur. Les détails du questionnaire ont cependant été enregistrés, toutefois vous ne recevrez pas de courriel avec les détails de l’enregistrement. Veuillez conservez le "nom" et le "mot de passe" utilisés pour une consultation ultérieure.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
fr: Ce nom a déjà été utilisé pour ce questionnaire. Vous devez en choisir un autre.

en: Moving user templates to new location at %s...
fr: Déplacement des modèles de l’utilisateur vers le nouvel emplacement %s...

en: Root URL:
fr: URL racine :

en: Site name
fr: Nom du site

en: Table prefix
fr: Préfixe des tables

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Database type
fr: Type de base de données

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
fr: Veuillez vérifier l’information suivante avant de poursuivre la mise à jour de la base de données :

en: Database upgrade
fr: Mise à jour de la base de données

en: Back to main menu
fr: Retour au menu principal

en: Database has been successfully upgraded to version %s
fr: La base de données a été mise à jour avec succès vers la version %s

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Dot (.)
fr: Point (.)

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Thai
fr: Thaïlandais

en: Turkish
fr: Turc

en: Swedish
fr: Suédois

en: Spanish (Mexico)
fr: Espagnol (Mexique)

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Sinhala
fr: Singhalais

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: Russe

en: Punjabi
fr: Pendjjabi

en: Portuguese (Brazilian)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Polish
fr: Polonais

en: Persian
fr: Perse

en: Norwegian (Nynorsk)
fr: Norvégien (Nynorsk)

en: Norwegian (Bokmal)
fr: Norvégien (Bokmal)

en: Maltese
fr: Maltais

en: Malay
fr: Malais

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Latvian
fr: Letton

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Korean
fr: Coréen

en: Japanese
fr: Japonais

en: Italian
fr: Italien

en: Irish
fr: Irlandais

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hebrew
fr: Hébreux

en: Greek
fr: Grec

en: German
fr: Allemand

en: Galician
fr: Galicien

en: French
fr: Français

en: Finnish
fr: Finlandais

en: Estonian
fr: Estonien

en: English
fr: Anglais

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Danish
fr: Danois

en: Czech
fr: Tchèque

en: Croatian
fr: Croate

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
fr: Chinois (Traditionnel - Taïwan)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
fr: Chinois (Traditionnel - Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (Simplifié)

en: Welsh
fr: Gallois

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Arabic
fr: Arabe

en: Amharic
fr: Amharique

en: Albanian
fr: Albanais

en: d-m-yyyy
fr: j-m-aaaa

en: mm/dd/yyyy
fr: mm/jj/aaaa

en: mm.dd.yyyy
fr: mm.jj.aaaa

en: mm-dd-yyyy
fr: mm-jj-aaaa

en: d/m/yyyy
fr: j/m/aaaa

en: yyyy/mm/dd
fr: aaaa/mm/jj

en: yyyy-mm-dd
fr: aaaa-mm-jj

en: dd/mm/yyyy
fr: jj/mm/aaaa

en: d.m.yyyy
fr: j.m.aaaa

en: yyyy.mm.dd
fr: aaaa.mm.jj

en: dd-mm-yyyy
fr: jj-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
fr: jj.mm.aaaa

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
fr: Après avoir cliqué sur le bouton de sauvegarde vous pouvez fermer ce navigateur ou bien continuer à remplir le questionnaire.

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
fr: Si vous donnez une adresse de courriel, un message contenant les détails vous sera envoyé.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
fr: Votre questionnaire sera sauvegardé avec ce nom et ce mot de passe et pourra être complété plus tard en vous connectant avec les mêmes nom et mot de passe.

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
fr: Entrez un nom et un mot de passe pour ce questionnaire puis cliquez sur 'Sauvegarder' ci-dessous.

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
fr: Entrez vos informations ci-dessous et un courriel contenant un lien pour participer à ce questionnaire vous sera envoyé immédiatement.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
fr: Vous devez vous enregistrer si vous souhaitez participer à ce questionnaire.

en: You must be registered to complete this survey
fr: Vous devez être enregistré(e) pour compléter ce questionnaire

en: This survey is anonymous.
fr: Ce questionnaire est anonyme.

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
fr: Renseignez le nom et le mot de passe que vous avez utilisés lors de la sauvegarde.

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
fr: Vous pouvez, depuis cet écran, charger un questionnaire que vous avez précédemment sauvegardé.

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
fr: Attention : l’exécution de JavaScript est désactivée dans votre navigateur ou sur ce site. Vous risquez de ne pas pouvoir répondre à toutes les questions. Veuillez vérifier les paramètres de votre navigateur.

en: Saved name:
fr: Nom sauvegardé :

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
fr: Pour rester anonyme, veuillez utiliser un pseudonyme comme nom d’utilisateur, de plus l’adresse de courriel n’est pas nécessaire.

en: Restart this survey
fr: Recommencer ce questionnaire

en: Resume later
fr: Finir plus tard

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
fr: Il y a {NUMBEROFQUESTIONS} questions dans ce questionnaire.

en: There is 1 question in this survey
fr: Il y a 1 question dans ce questionnaire

en: There are no questions in this survey
fr: Il n’y a pas de question dans ce questionnaire

en: Error: There are no answers defined for this question.
fr: Erreur : il n’y a pas de réponse définie pour cette question.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
fr: Erreur : Il n'y a pas d’options de réponse pour cette question et/ou elles n’existent pas dans cette langue.

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
fr: Glisser/Déplacer la punaise à la position désirée. Vous pouvez également effectuer un clic droit sur la carte pour déplacer la punaise.

en: Error: This question has no answers.
fr: Erreur : Cette question n’a pas de réponse.

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Return to survey
fr: Retour au questionnaire

en: Upload your files
fr: Envoyer vos fichiers

en: Please enter your comment here
fr: Veuillez saisir votre commentaire ici

en: Format: %s
fr: Format : %s

en: Year
fr: Année

en: Dec
fr: Déc

en: Aug
fr: Août

en: Jul
fr: Juil

en: Jun
fr: Juin

en: May
fr: Mai

en: Apr
fr: Avr

en: Feb
fr: Fév

en: Month
fr: Mois

en: Day
fr: Jour

en: seconds
fr: secondes

en: mins
fr: minutes

en: hours
fr: heures

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
fr: Votre délai pour répondre à cette question est presque expiré. Il vous reste {TIME}.

en: Time remaining
fr: Temps restant

en: Your time to answer this question has expired
fr: Votre délai pour répondre à cette question est expiré.

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
fr: Un ou plusieurs fichiers ont dépassé la taille autorisée et/ou ne sont pas dans un format autorisé ou le nombre minimum de fichiers à envoyer n’est pas atteint. Vous ne pourrez pas poursuivre tant que vous n’aurez pas respecté ces obligations.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
fr: Vous ne pouvez pas poursuivre tant que vous n’aurez pas entré du texte dans une ou plusieurs questions.

en: Choose your language
fr: Choisissez votre langue

en: Check any that apply
fr: Cochez la ou les réponses

en: Choose one of the following answers
fr: Veuillez sélectionner une réponse ci-dessous

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click continue.
fr: Veuillez confirmer le code d’accès en répondant à la question de sécurité dans le champ ci-dessous puis cliquez sur Continuer.

en: The access code you have provided is either not valid, or has already been used.
fr: Le code d’accès que vous avez utilisé n’est pas valide ou a déjà été utilisé.

en: If you have been issued an access code, please enter it in the box below and click continue.
fr: Si vous avez reçu un code d’accès, saisissez-le dans le champ ci-dessous et cliquez sur continuer.

en: Security question:
fr: Question de sécurité :

en: Try to submit again
fr: Essayez d’envoyer à nouveau

en: Error saving results
fr: Erreur de sauvegarde des résultats

en: ERROR MESSAGE
fr: MESSAGE D’ERREUR

en: SQL CODE THAT FAILED
fr: CODE SQL QUI A ÉCHOUÉ

en: DATA TO BE ENTERED
fr: DONNÉES A SAISIR

en: An error occurred saving a response to survey id
fr: Une erreur s’est produite pendant la sauvegarde d‘une réponse au questionnaire d’identifiant

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
fr: Vos réponses n’ont pas été perdues et ont été transmises par courriel à l’administrateur du questionnaire qui les saisira ultérieurement dans la base de données.

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
fr: Une erreur non prévue s’est produite et vos réponses n’ont pas pu être sauvegardées.

en: The minimum number of files has not been uploaded.
fr: Le nombre minimum de fichiers à envoyer n’est pas atteint

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
fr: Désolé, seules les extensions %s sont autorisées !

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
fr: Désolé, le fichier envoyé (%s) est plus grand que la taille de fichier autorisée définie à %s KB.

en: There is no matching saved response.
fr: Il n'y a pas de réponse enregistrée correspondante.

en: This variable name has already been used.
fr: Ce nom de variable a déjà été utilisé.

en: Value
fr: Valeur

en: Question attribute
fr: Attribut de la question

en: Tip:
fr: Astuce:

en: Help:
fr: Aide :

en: Default:
fr: Par défaut:

en: Text [Help] (Tip)
fr: Texte [Aide] (Astuce)

en: Name [ID]
fr: Nom [ID]

en: Invalid question - probably missing subquestions or language-specific settings for language %s
fr: Question invalide. Il manque peut-être des sous-questions ou un paramétrage spécifique pour la langue %s

en: Please rank all items.
fr: Veuillez classer tous les éléments.

en: Please check at least one box per row.
fr: Veuillez cocher au moins un élément par ligne.

en: Please complete all parts.
fr: Veuillez compléter toutes les parties.

en: This question is mandatory
fr: Cette question est obligatoire

en: Unable to insert record into survey table
fr: Impossible d’ajouter cet enregistrement dans la table des réponses

en: Please check the format of your answer.
fr: Veuillez vérifier le format de votre réponse.

en: The sum must equal %s.
fr: La somme doit être égale à %s

en: The sum must be between %s and %s
fr: La somme doit être comprise entre %s et %s

en: The sum must equal %s
fr: La somme doit être égale à %s

en: The sum must be at most %s
fr: La somme doit être au plus de %s

en: The sum must be at least %s
fr: La somme doit être au moins de %s

en: Each answer must be between %s and %s
fr: Chaque entrée doit être entre %s et %s

en: Each answer must be %s
fr: Chaque réponse doit être %s

en: Each answer must be at most %s
fr: Chaque entrée doit être au plus de %s

en: Each answer must be at least %s
fr: Chaque entrée doit être au moins de %s

en: Please select %s answers
fr: Veuillez sélectionner %s réponses

en: Please select at most %s answers
fr: Veuillez sélectionner %s réponses maximum

en: Please select at most one answer
fr: Veuillez sélectionner une réponse maximum

en: Please select at least %s answers
fr: Veuillez sélectionner au moins %s réponses

en: Please select at least one answer
fr: Veuillez sélectionner au moins une réponse

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
fr: Expression régulière PERL invalide: %s

en: Tried to pop value off of empty stack
fr: Tentative de saut hors de la valeur de pile vide

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
fr: Cette fonction requiert ce nombre d’arguments. (-1 = illimité) : %s

en: Function does not support %s arguments
fr: Cette fonction n’accepte pas %s arguments.

en: Missing %s closing right parentheses
fr: Il manque %s parenthèses droites

en: Unsupported syntax
fr: Syntaxe non pris en charge

en: Extra right parentheses detected
fr: Parenthèse droite supplémentaire détectée

en: Expected right parentheses
fr: Attend une parenthèse droite

en: Extra comma found in function
fr: Virgule supplémentaire dans la fonction

en: Expected left parentheses after function name
fr: Parenthèses attendues après le nom de la fonction

en: Undefined function
fr: Fonction non définie

en: Extra token found after expressions
fr: Code d’invitation supplémentaire trouvé après les expressions

en: Expected expressions separated by commas
fr: Expressions attendues séparées par des virgules

en: Only variables can be assigned values
fr: Seules les variables peuvent être affectées avec des valeurs

en: The value of this variable can not be changed
fr: La valeur de cette variable ne peut pas être changée

en: Undefined variable
fr: Variable non définie

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
fr: Expression mal terminée - attendait une constante ou variable

en: Not a valid expression
fr: Pas une expression valide

en: Unbalanced equation - values left on stack
fr: Équation déséquilibrée - valeurs laissées sur la pile

en: Extra tokens found
fr: Invitations supplémentaires trouvées

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
fr: Impossible d’évaluer l’opérateur unaire - pas d’entrée sur la pile

en: Invalid value(s) on the stack
fr: Valeur(s) non valide(s) sur la pile

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
fr: Impossible d’évaluer l’opérateur binaire - moins de 2 entrées sur la pile

en: Uppercase the first character of each word in a string
fr: Met en majuscule la première lettre de chaque mot d’une chaîne

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
fr: Supprime les espaces invisibles (ou d’autres caractères) au début et à la fin d’une chaîne

en: Return current UNIX timestamp
fr: Retour timestamp UNIX actuel

en: Tangent
fr: Tangente

en: Calculate the sum of values in an array
fr: Calculer la somme des valeurs dans un tableau

en: Return part of a string
fr: Retourne une partie d’une chaîne

en: Make a string uppercase
fr: Met une chaîne en majuscules

en: Make a string lowercase
fr: Met une chaîne en minuscules

en: Find first occurrence of a string
fr: Trouve la première occurrence d’une chaîne

en: Reverse a string
fr: Inverse une chaîne

en: Find position of first occurrence of a string
fr: Trouve la position de la première occurrence d’une chaîne

en: Get string length
fr: Récupérer la longueur d’une chaîne

en: Case-insensitive strstr
fr: Insensible à la casse strstr

en: Un-quotes a quoted string
fr: Dé-cite une chaîne entre guillemets

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
fr: Trouve la position de la première occurrence d’une chaîne insensible à la casse.

en: Strip HTML and PHP tags from a string
fr: Supprime les balises HTML et PHP d’une chaîne

en: Binary safe string comparison
fr: Comparaison de chaînes en mode binaire

en: Binary safe case-insensitive string comparison
fr: Comparaison insensible à la casse de chaînes binaires

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
fr: Remplacer toutes les occurrences de la chaîne de recherche avec la chaîne de remplacement

en: Repeat a string
fr: Répétez une chaîne

en: Pad a string to a certain length with another string
fr: Tampon d’une chaîne à une certaine longueur avec une autre chaîne

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
fr: Calculer l’écart type des échantillons pour la liste des nombres

en: Square root
fr: Racine carrée

en: Return a formatted string
fr: Retourne une chaîne formatée

en: Sine
fr: Sinus

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
fr: Supprime les espaces invisibles (ou d’autres caractères) à la fin d’une chaîne

en: Rounds a number to an optional precision
fr: Arrondit un nombre à une précision en option

en: Compare a string to a regular expression pattern
fr: Compare une chaîne à un masque d’expression régulière

en: Generate a random integer
fr: Génère un nombre entier aléatoire

en: Quote meta characters
fr: Citer méta-caractères

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
fr: Conversion d’une chaîne à 8 bits en une chaîne quoted-printable

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
fr: Convertir une chaîne quoted-printable en chaîne 8 bits

en: Exponential expression
fr: Expression exponentielle

en: Get value of pi
fr: Récupérer la valeur de pi

en: Format a number with grouped thousands
fr: Formate un nombre en groupant les miliers

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
fr: Insère un saut de ligne HTML à chaque nouvelle ligne dans une chaîne

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
fr: Retourne le timestamp UNIX d’une date (chacun des 6 arguments sont optionnels)

en: Find lowest value
fr: Trouver la valeur minimum

en: Find highest value
fr: Trouver la valeur maximum

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
fr: Supprime les espaces invisibles (ou des autres caractères) au début d’une chaîne

en: Return comma-separated list of values
fr: Retourne une liste des valeurs séparées par des virgules

en: Find whether the type of a variable is string
fr: Trouve si le type d’une variable est chaîne

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
fr: Trouve si une variable est un nombre ou une chaîne numérique

en: Finds whether a variable is NULL
fr: Trouve si une variable est NULL

en: Finds whether a value is not a number
fr: Trouve si une valeur n’est pas un number (nombre)

en: Finds whether the type of a variable is float
fr: Trouve si le type d’une variable est float (nombre à virgule flottante).

en: Determine whether a variable is considered to be empty
fr: Détermine si une variable est considérée comme vide

en: Get the integer value of a variable
fr: Trouve la partie entière de la valeur d’une variable

en: Join array elements with a string
fr: Joindre les éléments du tableau avec une chaîne

en: Conditional processing
fr: Traitement conditionnel

en: Format a local time/date as integer
fr: Formater une date / heure locale en entier

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fr: Convertir les entités HTML spéciales en caractères (utilise toujours ENT_QUOTES et UTF-8)

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fr: Convertit les caractères spéciaux en entités HTML (utilise toujours ENT_QUOTES et UTF-8)

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fr: Convertit tous les caractères applicables aux entités HTML (utilise toujours ENT_QUOTES et UTF-8)

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
fr: Convertit toutes les entités HTML en caractères normaux (et utilise toujours ENT_QUOTES UTF-8)

en: Format a GMT date/time
fr: Formater une date GMT / heure

en: Round fractions down
fr: Arrondit les fractions vers le bas

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
fr: Afficher les nombres avec des virgules comme séparateur, au besoin

en: Calculates the exponent of e
fr: Calcule l’exposant de e

en: Format a local date/time
fr: Formater une date locale / heure

en: Count the number of answered questions in the list
fr: Compter le nombre de questions répondues dans la liste

en: Cosine
fr: Cosinus

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
fr: Retourne vrai() si la date est valide dans le calendrier grégorien

en: Round fractions up
fr: Arrondit la fraction au nombre supérieur

en: Arc tangent of two variables
fr: Arc tangente de deux variables

en: Arc tangent
fr: Arc tangente

en: Arc sine
fr: Arc sinus

en: Arc cosine
fr: Arc cosinus

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Are you sure you want to delete this theme?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce thème ?

en: Help
fr: Aide

en: Please confirm the access code by answering the security question below and click 'Continue'.
fr: Veuillez confirmer le code d’accès au questionnaire en répondant à la question de sécurité ci-dessous puis cliquez sur 'Continuer'.

en: Generate tokens
fr: Générer les codes des invitations

en: No parameters defined
fr: Aucun paramètre défini

en: Target (sub-)question:
fr: Sous-question/question cible :

en: Parameter name:
fr: Nom du paramètre :

en: Insert a new answer option after this one
fr: Insérez une nouvelle option de réponse après celle-ci

en: Popup HTML editor
fr: Éditeur HTML dans une popup

en: Please check at least one item.
fr: Veuillez cocher au moins un élément.

en: Question group ID
fr: ID du groupe de questions

en: Survey URL
fr: URL du sondage

en: Public statistics
fr: Statistiques publiques

en: Quick-add subquestion
fr: Ajout rapide d'une sous-question

en: You cannot delete the last subquestion.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la dernière sous-question.

en: Delete this question
fr: Supprimer la question

en: You have completed %s%% of this survey
fr: Vous avez complété %s%% de ce questionnaire.

en: Absolute value
fr: Valeur absolue

en: Not Selected
fr: Non sélectionné

en: SQL command failed: %s
fr: Commande SQL en échec : %s

en: Access denied!
fr: Accès refusé !

en: Uses left
fr: Utilisations restantes

en: Total numbers of sent reminders
fr: Total des rappels envoyés

en: Invitation sent date
fr: Date d’envoi de l’invitation

en: Language code
fr: Code de langue

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: SMTP debug output:
fr: Information de débogage SMTP :

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
fr: Le courriel n’a pas été envoyé car le mode démo est activé.

en: Randomization group name
fr: Nom de groupe aléatoire

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
fr: Mettre les questions dans un groupe "aléatoire" spécifique, toutes les questions incluses de ce groupe apparaîtront dans un ordre aléatoire

en: Allowed file types
fr: Types de fichiers autorisés

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
fr: Types de fichiers autorisés séparés par des virgules. Ex : pdf,doc,odt

en: Min number of files
fr: Nombre minimum de fichiers

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
fr: Nombre minimum de fichiers qu’un participant doit envoyer pour cette question

en: Max number of files
fr: Nombre maximum de fichiers

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
fr: Nombre maximum de fichiers qu’un participant peut envoyer pour cette question

en: Maximum file size allowed (in KB)
fr: Taille maximale autorisée pour le fichier (en KB)

en: Show comment
fr: Afficher le commentaire

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
fr: Le participant est-il obligé de donner un commentaire sur le fichier envoyé ?

en: Show title
fr: Afficher le titre

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
fr: Le participant est-il obligé de donner un titre au fichier envoyé ?

en: File metadata
fr: Métadonnées du fichier

en: Month display style
fr: Style d’affichage des mois

en: Change the display style of the month when using select boxes
fr: Modifie le format d’affichage des mois en cas d’utilisation des listes déroulantes

en: Numbers
fr: Nombres

en: Full names
fr: Noms complets

en: Short names
fr: Noms courts

en: Minute step interval
fr: Pas des minutes

en: Date/Time format
fr: Format de Date et Heure

en: Specify a custom date/time format (the <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> formats and "-./: " characters are allowed for day/month/year/hour/minutes without or with leading zero respectively. Defaults to survey's date format
fr: Veuillez indiquer un format personnalisé de date (les codes <i>d/dd m/mm yy/yyyy H/HH M/MM</i> représentent les jour/mois/année/heure/minutes avec ou sans le zéro de tête et les caractères "-./: " sont permis). Par défaut c’est le format de date du questionnaire.

en: 2nd time limit warning CSS style
fr: Style CSS du 2nd message d’avertissement

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
fr: Style CSS utilisé lors de l’affichage du 2nd 'message d’avertissement d’expiration du délai'

en: 2nd time limit warning message
fr: Message du second avertissement d’expiration du délai

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
fr: Le 2nd message à afficher comme 'avertissement d’expiration du délai' (un avertissement par défaut sera utilisé si laissé vide)

en: 2nd time limit warning message display time
fr: Durée d'affichage du 2nd message d'avertissement d'expiration du délai

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
fr: Le 2nd message d'avertissement restera visible ce nombre de secondes (ne sera pas désactivé si laissé vide)

en: 2nd time limit warning message timer
fr: Minuteur du 2nd message d'avertissement d'expiration du délai

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
fr: Affiche le 2nd message d'avertissement d'expiration de délai quand il reste ce nombre de secondes dans le décompte (l'avertissement ne sera pas affiché si ce champ est laissé vide)

en: 1st time limit warning CSS style
fr: Style CSS du 1er message d'avertissement

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
fr: Style CSS utilisé lors de l'affichage du 1er 'message d'avertissement d'expiration du délai'

en: 1st time limit warning message
fr: Message du premier avertissement d'expiration du délai

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
fr: Le message à afficher comme 'avertissement d'expiration du délai' (un avertissement par défaut sera affiché si laissé vide)

en: 1st time limit warning message display time
fr: Durée d'affichage du 1er message d'avertissement d'expiration du délai

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
fr: Le message d'avertissement restera visible ce nombre de secondes (ne sera pas désactivé si laissé vide)

en: 1st time limit warning message timer
fr: Minuteur du 1er message d'avertissement d'expiration du délai

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
fr: Affiche un 'message d'avertissement d'expiration de délai' quand il reste ce nombre de secondes dans le décompte (l'avertissement ne sera pas affiché si ce champ est laissé vide)

en: Time limit message CSS style
fr: Style CSS du message de compte à rebours terminé

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
fr: Style CSS pour le 'message de compte à rebours terminé'

en: Time limit expiry message
fr: Message de compte à rebours terminé

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
fr: Le message à afficher quand le compte à rebours est terminé (un message par défaut sera affiché si laissé vide)

en: Time limit expiry message display time
fr: Durée d'affichage du message de fin du compte à rebours

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
fr: Affiche un message d'avertissement d'expiration de délai durant ce nombre de secondes avant d'effectuer "l'action à exécuter quand le compte à rebours est terminé" (par défaut 1 seconde si laissé vide)

en: Time limit timer CSS style
fr: Style CSS du compte à rebours

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
fr: Style CSS utilisé pour l'affichage du message dans le cadre du compte à rebours

en: Time limit countdown message
fr: Message pour le compte à rebours

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
fr: Le message qui s'affiche dans le cadre du compte à rebours durant celui-ci

en: Time limit disable prev
fr: Le compte à rebours désactive le bouton Précédent

en: Disable the prev button until the time limit expires
fr: Désactiver le bouton Précédent jusqu'à l'expiration du compte à rebours

en: Time limit disable next
fr: Le compte à rebours désactive le bouton Suivant

en: Disable the next button until time limit expires
fr: Désactiver le bouton Suivant avant l'expiration du compte à rebours

en: Time limit action
fr: Action après expiration du compte à rebours

en: Action to perform when time limit is up
fr: Action à exécuter quand le compte à rebours est terminé

en: Disable only
fr: Désactiver seulement

en: Move on without warning
fr: Continuer sans avertissement

en: Warn and move on
fr: Avertir et poursuivre

en: Time limit
fr: Délai pour la question

en: Limit time to answer question (in seconds)
fr: Délai de réponse à la question (en secondes)

en: Timer
fr: Chronomètre

en: SPSS export scale type
fr: Type d’échelle pour l’exportation SPSS

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
fr: Définir un type d’échelle spécifique pour l’exportation SPSS de cette question

en: Scale
fr: Échelle

en: Default
fr: Par défaut

en: Prefix for list items
fr: Préfixe pour les menus déroulants

en: Accelerator keys for list items
fr: Raccourcis clavier pour les éléments de liste

en: Order - like 3)
fr: Ordonner en fonction

en: Height of dropdown
fr: Hauteur de la liste déroulante

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
fr: Pour les boîtes de listes déroulantes, afficher jusqu’à ce nombre de lignes

en: Use dropdown presentation
fr: Utiliser des listes déroulantes

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
fr: Utiliser un menu déroulant à la place d’une liste de boutons radio

en: Answer suffix
fr: Suffixe de la réponse

en: Add a suffix to the answer field
fr: Ajouter un suffixe au champ de la réponse

en: Slider left/right text separator
fr: Caractère comme séparateur de texte gauche/droite

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
fr: Réponse|Texte à gauche du curseur|Texte à droite du curseur

en: Display slider min and max value
fr: Afficher les valeurs mini et maxi du curseur

en: Display min and max value under the slider
fr: Afficher les valeurs mini et maxi sous le curseur

en: Slider starts at the middle position
fr: Le curseur est positionné en position centrale

en: Slider initial value
fr: Valeur initiale du curseur

en: Slider accuracy
fr: Précision du curseur

en: Slider maximum value
fr: Valeur maximum du curseur

en: Slider minimum value
fr: Valeur minimum du curseur

en: Use slider layout
fr: Utiliser un curseur

en: Slider
fr: Curseur

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
fr: Entrez l’identifiant de la question pour obtenir l'ordre de la sous-question à partir d’une précédente question

en: Get order from previous question
fr: Ordonner selon l’ordre d’une question précédente

en: Randomize on each page load
fr: Aléatoire à chaque chargement de page

en: Show in public statistics
fr: Afficher dans les statistiques publiques

en: Show statistics of this question in the public statistics page
fr: Afficher les statistiques de cette question dans la page des statistiques publiques

en: Answer prefix
fr: Préfixe de la réponse

en: Add a prefix to the answer field
fr: Ajouter un préfixe au champ de la réponse

en: Insert page break in printable view
fr: Insérez un saut de page dans la vue imprimable

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
fr: Insérez un saut de page avant cette question dans la vue imprimable en configurant ce paramètre à Oui.

en: Label for 'Other:' option
fr: Texte personnalisé pour 'Autre'

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
fr: Remplacer le libellé de  'Autre :' par un texte personnalisé

en: Numbers only for 'Other'
fr: Nombres uniquement pour 'Autre'

en: Allow only numerical input for 'Other' text
fr: N’autoriser que les nombres pour 'Autre'

en: 'Other:' comment mandatory
fr: 'Autre :' Commentaire obligatoire

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
fr: Rendre le commentaire pour 'Autre' obligatoire quand l’option de réponse 'Autre' a été activée

en: Text inputs
fr: Saisies de texte

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
fr: Afficher en tant que zone de saisie de texte plutôt que sous forme de liste déroulante

en: Show grand total
fr: Afficher le total global

en: Show grand total for either columns or rows
fr: Afficher le total global pour les colonnes ou les lignes

en: Show totals for
fr: Afficher les totaux pour

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
fr: Afficher les totaux soit pour les lignes, soit pour les colonnes ou pour les deux

en: Columns
fr: Colonnes

en: Rows
fr: Lignes

en: Numbers only
fr: Nombres uniquement

en: Allow only numerical input
fr: N’autoriser que les entrées numériques

en: Integer only
fr: Entier seulement

en: Restrict input to integer values
fr: Restreindre la saisie à des valeurs entières

en: Reverse answer order
fr: Inverser l’ordre des réponses

en: Present answer options in reverse order
fr: Présenter les options de réponses dans l’ordre inverse

en: Checkbox layout
fr: Utilisation de cases à cocher

en: Use checkbox layout
fr: Utiliser des cases à cocher

en: Step value
fr: Valeur du pas

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
fr: Valeur minimum pour les questions de type tableau (Multi Flexible)

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
fr: Valeur maximum pour les questions de type tableau (Multi Flexible)

en: Minimum value
fr: Valeur minimum

en: Minimum value of the numeric input
fr: Valeur minimale de la saisie numérique

en: Minimum sum value
fr: Valeur minimale de la somme

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
fr: La somme de toutes les valeurs numériques saisies doit être supérieure à cette valeur

en: Minimum answers
fr: Nombre de réponses minimum

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
fr: Exiger un nombre minimum de réponses possibles (0=pas de limite)

en: Maximum characters
fr: Nombre maximum de caractères

en: Maximum characters allowed
fr: Nombre maximum de caractères autorisés

en: Maximum value
fr: Valeur maximum

en: Maximum value of the numeric input
fr: Valeur maximale de la saisie numérique

en: Maximum sum value
fr: Valeur maximum de la somme

en: Maximum sum value of multiple numeric input
fr: Valeur maximale de la somme de toutes les valeurs numériques saisies

en: Maximum answers
fr: Nombre de réponses maximum

en: Limit the number of possible answers
fr: Limiter le nombre de réponses possibles

en: Always hide this question
fr: Toujours cacher cette question

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
fr: Cacher cette question. Cela peut être utile pour inclure des données en utilisant le pré remplissage de réponse.

en: Hide tip
fr: Cacher l’aide

en: Hide the tip that is normally shown with a question
fr: Cacher l’aide qui est normalement affichée avec une question

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Off
fr: Non

en: Map zoom level
fr: Niveau de zoom de la carte

en: Default position
fr: Position par défaut

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
fr: Coordonnées par défaut de la carte au premier chargement de la page. Format : latitude[espace]longitude

en: IP as default location
fr: IP pour l’emplacement par défaut

en: Get the default location using the user's IP address?
fr: Obtenir l’emplacement par défaut en utilisant l'adresse IP de l’utilisateur?

en: Map height
fr: Hauteur de la carte

en: Map width
fr: Largeur de la carte

en: Use mapping service
fr: Utiliser le service de configuration

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
fr: Activer ceci pour afficher une carte sur laquelle l’utilisateur peut sélectionner un emplacement

en: Chart type
fr: Type de graphique

en: Select the type of chart to be displayed
fr: Sélectionner le type de graphique à afficher

en: Pie chart
fr: Graphique en camembert

en: Bar chart
fr: Graphique en histogramme

en: Display chart
fr: Afficher le graphique

en: Display a chart in the statistics?
fr: Afficher le graphique dans les statistiques ?

en: Display map
fr: Afficher la carte

en: Show a map in the statistics?
fr: Voir une carte dans les statistiques ?

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Save country
fr: Sauvegarder le pays

en: Store the country?
fr: Enregistrer le pays ?

en: Save postal code
fr: Sauvegarder le code postal

en: Store the postal code?
fr: Enregistrer le code postal ?

en: Save state
fr: Sauvegarder l’état

en: Store the state?
fr: Enregistrer l’état ?

en: Save city
fr: Sauvegarder la ville

en: Store the city?
fr: Enregistrer la ville ?

en: Location
fr: Emplacement

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
fr: Choisir automatiquement l’option d'exclusivité si toutes les autres sont cochées

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
fr: Si le participant marque toutes les options, cela les désélectionne toutes et choisit l’option définie dans le paramètre "Option d'exclusivité"

en: Exclusive option
fr: Option d'exclusivité

en: Subquestion validation tip
fr: Aide pour la validation des sous-questions

en: This is a tip shown to the participant describing the subquestion validation equation.
fr: Ceci est l’aide affichée au participant pour lui expliquer l’équation de validation des sous-questions.

en: Subquestion validation equation
fr: Équation de validation des sous-questions

en: Enter a boolean equation to validate each subquestion.
fr: Entrez une équation booléenne pour valider chaque sous-question.

en: Question validation tip
fr: Indication de validation de la question

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
fr: Ceci est un texte d’astuce qui sera montré au participant pour décrire le système de validation de la question.

en: Question validation equation
fr: Équation de validation de question

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
fr: Entrer une équation booléenne pour valider votre question

en: Equals sum value
fr: Valeur de la somme

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
fr: La somme de toutes les valeurs numériques saisies doit avoir cette valeur

en: Input
fr: Entrée

en: Header for second scale
fr: Entête pour la seconde échelle

en: Enter a header text for the second scale
fr: Saisir un texte pour l'entête de la seconde échelle

en: Header for first scale
fr: Entête de la première échelle

en: Logic
fr: Logique

en: Enter a header text for the first scale
fr: Saisir un texte pour l'entête de la première échelle

en: Dropdown separator
fr: Séparateur de liste déroulante

en: Dropdown prefix/suffix
fr: Préfixe/Suffixe des listes déroulantes

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
fr: Préfixe|Suffixe pour les menus déroulants

en: Display dropdown boxes
fr: Afficher des listes déroulantes

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
fr: Utiliser des boites de sélection accessibles à la place d'un popup pour le calendrier

en: Display rows
fr: Lignes à afficher

en: How many rows to display
fr: Combien de lignes à afficher

en: Display columns
fr: Afficher les colonnes

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
fr: Les options de réponse seront réparties suivant le nombre de colonnes défini ici

en: Code filter
fr: Filtre de code

en: Filter the available answers by this value
fr: Filtrer les réponses possibles avec cette valeur

en: Category separator
fr: Séparateur de catégorie

en: Assessment value
fr: Valeur de l'évaluation

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
fr: Si une des sous-questions est marquée alors pour chaque sous-question marquée, sa valeur est ajoutés comme évaluation.

en: Array filter exclusion
fr: Filtre d'exclusion du tableau

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
fr: Entrez le ou les code(s) des sous-questions de la question à choix multiples (séparés par des virgules) pour masquer les options de réponse correspondant à ce ou ces code(s).

en: Array filter
fr: Filtre de tableau

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
fr: Entrez le ou les code(s) des sous questions de la question à choix multiples (séparés par des virgules) pour n’afficher que les options de réponse correspondant à ce ou ces code(s).

en: Sort answers alphabetically
fr: Trier les réponses alphabétiquement

en: Sort the answer options alphabetically
fr: Trier les options de réponse alphabétiquement

en: Display
fr: Affichage

en: Question time
fr: Durée pour la question

en: Group time
fr: Durée pour le groupe

en: Other comment
fr: Commentaire pour autre

en: Rank %s
fr: Classement %s

en: Scale 2
fr: Échelle 2

en: Scale 1
fr: Échelle 1

en: Referrer URL
fr: URL référente

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Date last action
fr: Date de la dernière action

en: Date started
fr: Date de lancement

en: Start language
fr: Langue de départ

en: Last page
fr: Dernière page

en: Date submitted
fr: Date de soumission

en: Response ID
fr: ID de la réponse

en: File count
fr: Nombre de fichier(s)

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
fr: Bonjour {FIRSTNAME},
    
    Vous (ou quelqu’un utilisant votre adresse électronique) vous êtes enregistré pour participer à un questionnaire en ligne intitulé {SURVEYNAME}.
    
    Pour compléter ce questionnaire, cliquez sur le lien suivant :
    {SURVEYURL}
    
    Si vous avez des questions à propos de ce questionnaire, ou si vous ne vous êtes pas enregistré pour participer à celui-ci et croyez que ce message est une erreur, veuillez contacter {ADMINNAME} à l’adresse {ADMINEMAIL}

en: Survey registration confirmation
fr: Confirmation d’enregistrement pour le questionnaire

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
fr: Cher(e) {FIRSTNAME},
    
    Vous avez été invité(e) à participer à un questionnaire récemment.
    
    Nous avons pris en compte que vous n’avez pas encore complété le questionnaire, et nous vous rappelons que celui-ci est toujours disponible si vous souhaitez participer.
    
    Le questionnaire est intitulé :
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Pour participer, veuillez cliquer sur le lien ci-dessous.
    
    Cordialement,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Cliquez ici pour faire le questionnaire :
    {SURVEYURL}

en: Reminder to participate in a survey
fr: Rappel pour participer à un questionnaire

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
fr: Si vous êtes sur liste noire mais que vous voulez participer à ce questionnaire et recevoir les invitations, merci de cliquer sur le lien suivant :
    {OPTINURL}

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
fr: Si vous ne souhaitez pas participer à ce questionnaire et ne souhaitez plus recevoir aucune invitation, veuillez cliquer sur le lien suivant :
    {OPTOUTURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
fr: Cher(e) {FIRSTNAME},
    
    Vous avez été invité(e) à participer à un questionnaire.
    
    Celui-ci est intitulé :
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Pour participer, veuillez cliquer sur le lien ci-dessous.
    
    Cordialement,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Cliquez ici pour remplir ce questionnaire :
    {SURVEYURL}

en: Invitation to participate in a survey
fr: Invitation à participer à un questionnaire

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
fr: Bonjour {FIRSTNAME},
    
    Ce message vous confirme que vous avez complété le questionnaire intitulé {SURVEYNAME} et que votre réponse a été enregistrée. Merci pour votre participation.
    
    Si vous avez des questions à propos de ce message, veuillez contacter {ADMINNAME} à l’adresse {ADMINEMAIL}.
    
    Cordialement,
    
    {ADMINNAME}

en: Confirmation of your participation in our survey
fr: Confirmation de votre participation à notre questionnaire

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
fr: Bonjour,
    
    Une nouvelle réponse a été soumise pour votre questionnaire '{SURVEYNAME}'.
    
    Cliquez sur le lien suivant pour voir la réponse :
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Cliquez sur le lien suivant pour éditer la réponse :
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Visualisez les statistiques en cliquant ici :
    {STATISTICSURL}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
fr: Soumission de réponse pour le questionnaire {SURVEYNAME}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
fr: Bonjour,
    
    Une nouvelle réponse a été soumise pour votre questionnaire '{SURVEYNAME}'.
    
    Cliquez sur le lien suivant pour voir cette réponse :
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Cliquez sur le lien suivant pour éditer cette réponse individuelle :
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Visualisez les statistiques en cliquant ici :
    {STATISTICSURL}
    
    
    Les réponses suivantes ont été données par le participant :
    {ANSWERTABLE}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
fr: Soumission de réponse pour le questionnaire {SURVEYNAME} avec résultats

en: Inactive
fr: Inactivé

en: Expired
fr: Expiré

en: Active
fr: Activé

en: Equation
fr: Équation

en: File upload
fr: Émission de fichier

en: Array (Texts)
fr: Tableau (Textes)

en: Array (Numbers)
fr: Tableau (Nombres)

en: List (Dropdown)
fr: Liste (Menu déroulant)

en: Yes/No
fr: Oui/Non

en: Text display
fr: Affichage de texte

en: Huge free text
fr: Grand texte libre

en: Long free text
fr: Texte libre long

en: Short free text
fr: Zone de texte court

en: Multiple short text
fr: Texte court multiple

en: Multiple choice with comments
fr: Choix multiples avec commentaires

en: List with comment
fr: Liste avec commentaire

en: Numerical input
fr: Entrée numérique

en: Multiple choice
fr: Choix multiples

en: List (Radio)
fr: Liste (Boutons radio)

en: Multiple numerical input
fr: Entrée numérique multiple

en: Language switch
fr: Changement de langue

en: Array by column
fr: Tableau en colonnes

en: Gender
fr: Genre

en: Array
fr: Tableau

en: Array (Increase/Same/Decrease)
fr: Tableau (Augmenter, Sans changement, Diminuer)

en: Date/Time
fr: Date et Heure

en: Array (Yes/No/Uncertain)
fr: Tableau (Oui/Non/Indifférent)

en: Array (10 Point choice)
fr: Tableau (10 boutons radio)

en: Array (5 Point choice)
fr: Tableau (5 boutons radio)

en: 5 Point choice
fr: 5 boutons radio

en: Array dual scale
fr: Tableau double échelle

en: Text questions
fr: Questions de type texte

en: Multiple choice questions
fr: Questions à choix multiples

en: Single choice questions
fr: Questions à choix unique

en: Mask questions
fr: Questions prédéfinies

en: Arrays
fr: Tableaux

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Arithmetic mean
fr: Moyenne arithmétique

en: Number of cases
fr: Nombre de cas

en: Answers
fr: Réponses

en: Not displayed
fr: Non affiché

en: Not completed or Not displayed
fr: Non complété ou Non affiché

en: Label %s
fr: Étiquette %s

en: Not enough values for calculation
fr: Pas assez de valeurs pour le calcul

en: minitab method
fr: méthode minitab

en: Q1 and Q3 calculated using %s
fr: Q1 et Q3 sont calculés en utilisant %s

en: Null values are ignored in calculations
fr: Les valeurs nulles sont ignorées dans les calculs

en: 3rd quartile (Q3)
fr: 3ème quartile (Q3)

en: 2nd quartile (Median)
fr: 2ème quartile (Médiane)

en: 1st quartile (Q1)
fr: 1er quartile (Q1)

en: Count
fr: Décompte

en: Average
fr: Moyenne

en: Standard deviation
fr: Écart type

en: Sum
fr: Somme

en: Result
fr: Résultat

en: Calculation
fr: Calcul

en: Average size per respondent
fr: Taille moyenne

en: Average file size
fr: Taille moyenne du fichier

en: Total size of files
fr: Taille totale des fichiers

en: Average no. of files per respondent
fr: Nombre moyen de fichiers par répondant

en: Total number of files
fr: Nombre total de fichiers

en: Ranking
fr: Classement

en: Browse
fr: Parcourir

en: Results
fr: Résultats

en: Percentage of total:
fr: Pourcentage du total :

en: Total records in survey:
fr: Nombre total d'enregistrements pour ce questionnaire :

en: Number of records in this query:
fr: Nombre d'enregistrement(s) pour cette requête :

en: Survey
fr: Questionnaire

en: Comments
fr: Commentaires

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
fr: Impossible de mettre à jour les étiquettes car vous utilisez un code en double

en: Labels sucessfully updated
fr: Jeux d’étiquettes mis à jour avec succès

en: This is not a valid timings data XML file.
fr: Ce n'est pas un fichier de données XML valide pour les chronométrages.

en: This is not a valid response data XML file.
fr: Ce n’est pas un fichier de données XML valide pour les réponses.

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
fr: Ce n’est pas un fichier XML de structure valide pour un questionnaire.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
fr: Désolé vos réponses dépassent un quota défini pour ce questionnaire

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
fr: Les langues des questions importées du fichier doivent inclure au moins la langue de base de ce questionnaire.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
fr: Les langues des groupes importés du fichier doivent inclure au moins la langue de base de ce questionnaire.

en: Start HTML editor in a popup window
fr: Lancer l’éditeur HTML dans une nouvelle fenêtre

en: No, thanks.
fr: Non merci.

en: Switch to closed-access mode
fr: Basculer en mode Accès restreint

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a survey participants table by using the button below.
fr: Vous pouvez basculer ce questionnaire en accès restreint en initialisant une table des invitations grâce au bouton ci-dessous.

en: No invitation code is needed to complete the survey.
fr: Aucune invitation n’est requise pour compléter le questionnaire.

en: Open-access mode:
fr: Mode Accès public

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
fr: Ce questionnaire est maintenant activé, et les réponses peuvent être enregistrées.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
fr: Le dossier requis pour la sauvegarde des fichiers envoyés ne peut pas être créé. Veuillez vérifier les permissions du dossier /upload/surveys.

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
fr: Le questionnaire a été activé. La table des réponses a été créée avec succès.

en: Database error
fr: Erreur de base de données

en: Activate Survey
fr: Activer le questionnaire

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
fr: Cette question a une condition définie, toutefois la condition est basée sur une question qui apparaît après elle.

en: This question requires a second answer set but none is set.
fr: Cette question nécessite un second jeu de réponses mais aucun n’est défini.

en: This question requires answers, but none are set.
fr: Cette question nécessite des réponses mais aucune n’est définie.

en: This question does not have a question 'type' set.
fr: Cette question n’a pas de 'type' défini.

en: This group does not contain any question(s).
fr: Ce groupe ne contient pas de question.

en: Submit
fr: Envoyer

en: Question index
fr: Index des questions

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
fr: Ce questionnaire n'est actuellement pas activé. Vous ne pourrez pas sauver vos réponses.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
fr: Un ou plusieurs fichiers envoyés ne respectent pas le format et/ou la taille demandés. Vous ne pourrez pas poursuivre tant que ces fichiers ne sont pas valides.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
fr: Vous n’avez pas répondu correctement à une ou plusieurs questions. Vous ne pourrez pas poursuivre tant que ces réponses ne sont pas valides.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
fr: Vous n’avez pas répondu à une ou plusieurs questions obligatoires. Vous ne pourrez pas poursuivre tant que vous n’aurez pas répondu à celles-ci.

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
fr: Il n’y a plus de question. Veuillez presser le bouton <Envoyer> pour terminer ce questionnaire.

en: Submit your answers
fr: Soumettre vos réponses.

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
fr: Ce groupe ne contient aucune question. Vous devez ajouter des questions dans ce groupe avant de pouvoir le prévisualiser

en: Invalid group number for this survey:
fr: Numéro de groupe invalide pour ce questionnaire :

en: View the statistics for this survey.
fr: Voir les statistiques de ce questionnaire

en: Print your answers.
fr: Imprimer vos réponses.

en: Your survey responses have been recorded.
fr: Vos réponses au questionnaire ont été enregistrées.

en: Thank you!
fr: Merci !

en: Did Not Save
fr: Non sauvegardé

en: Please use the survey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
fr: Veuillez utiliser les boutons de navigation de LimeSurvey ou l’index. Il semblerait que vous ayez utilisé le bouton précédent du navigateur pour recharger une page.

en: You need to add questions
fr: Vous devez ajouter des questions

en: You need to add question groups
fr: Vous devez ajouter des groupes de questions

en: Survey cannot be activated yet.
fr: Impossible d’activer le questionnaire maintenant.

en: Straight
fr: Simple

en: Detailed email notification with response data is sent to:
fr: La notification détaillée par courriel avec les données de réponses est envoyée à :

en: Basic email notification is sent to:
fr: La notification simple par courriel est envoyée à :

en: Participants can save partially finished surveys
fr: Les participants peuvent sauvegarder un questionnaire partiellement complété

en: It uses cookies for access control.
fr: Utilisation des cookies pour le contrôle d’accès.

en: Referrer URL will be saved.
fr: L’URL de provenance sera enregistrée.

en: IP Addresses will be logged
fr: Les adresses IP seront enregistrées

en: Responses will be date stamped.
fr: Les réponses seront datées

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
fr: Un index de question apparaîtra; les participants pourront naviguer parmi les questions visitées.

en: No question index will be shown with this format.
fr: Aucun index de questions n’apparaîtra avec ce format.

en: It is presented on one single page.
fr: Présentation sur une page unique.

en: It is presented group by group.
fr: Présentation groupe par groupe.

en: It is presented question by question.
fr: Présentation question par question.

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
fr: Les réponses de ce questionnaire ne sont PAS anonymes.

en: Responses to this survey are anonymized.
fr: Les réponses de ce questionnaire sont anonymes.

en: None
fr: Aucun

en: Your responses were successfully saved.
fr: Vos réponses ont été sauvegardées avec succès.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
fr: Nous sommes désolés, mais vous n’êtes pas autorisé à entrer dans ce questionnaire.

en: For further information please contact %s:
fr: Pour plus d'information, veuillez contacter %s :

en: This is a controlled survey. You need a valid access code to participate.
fr: Ce questionnaire est en accès restreint. Vous devez avoir reçu un code d’accès valide pour y participer.

en: Load unfinished survey
fr: Charger un questionnaire non terminé

en: You did not provide a password.
fr: Vous n’avez pas fourni de mot de passe.

en: You did not provide a name.
fr: Vous n’avez pas fourni de nom.

en: You have already completed this survey.
fr: Vous avez déjà complété ce questionnaire.

en: This survey is not yet started.
fr: Ce questionnaire n’est pas encore démarré.

en: No available surveys
fr: Pas de questionnaire disponible.

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
fr: Le ou les questionnaires suivant ne sont pas encore actifs mais vous pouvez vous enregistrer pour y participer.

en: View statistics
fr: Voir les statistiques

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
fr: Votre navigateur indique qu’il a déjà servi pour répondre à ce questionnaire. Nous réinitialisons la session afin que vous puissiez le recommencer depuis le début.

en: Previous session is set to be finished.
fr: La session précédente est déclarée comme terminée.

en: The access code you provided doesn't match the one in your session.
fr: Le code d’accès que vous avez fourni ne correspond pas à celui dans votre session.

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: Failed to remove user.
fr: Échec de suppression de cet utilisateur.

en: User removed.
fr: Utilisateur supprimé.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter ou supprimer le propriétaire du groupe, .

en: Group not found.
fr: Groupe introuvable.

en: User group successfully saved!
fr: Groupe d'utilisateurs sauvegardé avec succès !

en: User group successfully added!
fr: Groupe d'utilisateurs ajouté avec succès !

en: Failed to add group! Group already exists.
fr: Échec de l'ajout du groupe ! Celui-ci existe déjà.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
fr: Échec de l'ajout du groupe ! Le nom du groupe excède les 20 caractères.

en: Could not delete user group.
fr: Impossible de supprimer le groupe d'utilisateurs.

en: Email to %s failed. Error Message : %s
fr: L’envoi du courriel à %s a échoué. Message d'erreur : %s

en: Your personal settings were successfully saved.
fr: Vos paramètres personnels ont été sauvegardés avec succès.

en: Template permissions were updated successfully.
fr: Les permissions du modèle ont été sauvegardées avec succès.

en: Unchanged
fr: Inchangé

en: Email address is not valid.
fr: L'adresse de courriel n'est pas valide.

en: Could not modify user data.
fr: Modification impossible des données de l'utilisateur.

en: Editing user
fr: Édition de l'utilisateur

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
fr: Toutes les questionnaires de l'utilisateur ont été transférés à %s.

en: User '%s' was successfully deleted.
fr: L'utilisateur '%s' a bien été effacé.

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
fr: Le super-administrateur initial ne peut pas être effacé !

en: Set user permissions
fr: Définir des permissions pour l'utilisateur

en: Add user
fr: Ajouter un utilisateur

en: An email with a generated password was sent to the user.
fr: Un courriel avec un mot de passe généré a été envoyé à l'utilisateur.

en: User registration at '%s'
fr: Enregistrement de l'utilisateur à '%s'

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
fr: Si vous avez la moindre question à propos de ce message, n'hésitez pas à contacter l'administrateur du site à %s. Merci !

en: Click here to log in.
fr: Cliquez ici pour vous connecter

en: You can use now the following credentials to log into the site:
fr: Vous pouvez utiliser les informations suivantes pour vous connecter au site :

en: This is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
fr: Ceci est un message automatique pour vous indiquer qu’un compte vous a été créé sur le site '%s'.

en: Hello %s,
fr: Bonjour %s,

en: The username already exists.
fr: Le nom d'utilisateur existe déjà.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
fr: Le nom d'utilisateur n'est pas rempli ou n'est pas valide.

en: The email address is not valid.
fr: L'adresse de courriel n'est pas valide.

en: Failed to add user
fr: Échec de l'ajout de l'utilisateur

en: Question code / ID
fr: Code de la question / identifiant

en: Registration email
fr: Courriel d'inscription

en: Confirmation email
fr: Courriel de confirmation

en: Reminder email
fr: Courriel de rappel

en: Invitation email
fr: Courriel d'invitation

en: Answer options
fr: Options de réponse

en: Subquestions
fr: Sous-questions

en: Group description
fr: Description du groupe

en: Question groups
fr: Groupes de questions

en: End message:
fr: Message de fin :

en: Welcome and end text
fr: Texte d'accueil et de fin

en: Description:
fr: Description :

en: Survey title and description
fr: Titre du questionnaire et description

en: Please choose...
fr: Veuillez choisir ...

en: Translate to
fr: Traduire en

en: Please select a language:
fr: Veuillez sélectionner une langue :

en: Return to survey administration
fr: Retourner à l'écran d'administration des questionnaires

en: Translate survey
fr: Traduire le questionnaire

en: A survey participants table has been created for this survey and the old participants were imported.
fr: Une table des participants a été créée pour ce questionnaire et les anciens participants ont été importés.

en: A participant table has been created for this survey.
fr: Une table des invitations a été créée pour ce questionnaire.

en: Bounce settings have been saved.
fr: Les paramètres de rejet ont été sauvegardés.

en: Bounce settings
fr: Paramètres de rejet

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
fr:  Une sauvegarde de cette table a été effectuée et est accessible à votre administrateur.

en: The participant table has now been removed and access codes are no longer required to access this survey.
fr: La table des participants a maintenant été supprimée et les codes d’accès ne sont plus requis pour accéder à ce questionnaire.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
fr: Une sauvegarde de cette table sera effectuée si vous décider de poursuivre. Votre administrateur système pourra accéder à cette table.

en: If you delete this table access codes will no longer be required to access this survey.
fr: Si vous effacez cette table, les codes d’accès ne seront plus nécessaires pour accéder à ce questionnaire.

en: Clicking 'Yes' will generate access codes for all those in this participant list that have not been issued one. Continue?
fr: Cliquer sur 'OUI' va générer des codes d’accès pour tous les participants de la liste qui n’en possèdent pas encore. Continuer ?

en: Can't connect to the LDAP directory
fr: Ne peut se connecter à l’annuaire LDAP

en: Uploading LDAP Query
fr: Envoi d’une requête LDAP

en: not having been sent an invitation already
fr: n’ayant pas encore eu d’invitation d'envoyée

en: having a valid email address
fr: ayant une adresse de courriel valide

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
fr: Il n’y avait aucun courriel à envoyer car aucun n’a satisfait les critères suivants :

en: Reminder sent to:
fr: Rappel envoyé à :

en: Invitation sent to:
fr: Invitation envoyée à :

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Access code is not valid anymore.
fr: Envoi du courriel à {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) ignoré. Le code d’accès n’est plus valide.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Access code is not yet valid.
fr: Envoi du courriel à {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) différé. Le code d’accès n’est pas encore valide.

en: Participant attribute descriptions were successfully updated.
fr: Les descriptions des attributs des participants ont été mises à jour avec succès.

en: %s field(s) were successfully added.
fr: %s champ(s) ont été ajouté(s) avec succès.

en: There is already an entry with that exact access code in the table. The same access code cannot be used in multiple entries.
fr: Il y a déjà une entrée dans la table avec exactement le même code d’accès. Le même code d’accès ne peut pas être utilisé  dans plusieurs entrées.

en: Failed
fr: Échec

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
fr: Nous sommes désolés, mais vous n’avez pas la permission de faire cela.

en: %s unread messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
fr: %s messages non lus ont été scannés, aucun n’était marqué comme rejeté par le système.

en: %s unread messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
fr: %s messages non lus ont été scannés, dont %s ont été notifiés comme renvoyés par le système.

en: The survey you selected does not exist
fr: Le questionnaire que vous avez sélectionné n’existe pas

en: This is the survey end message.
fr: Ceci est le message de fin de questionnaire.

en: Submit your survey.
fr: Envoyer votre questionnaire.

en: Please explain something in detail:
fr: Veuillez expliquer cela en détail :

en: The following surveys are available:
fr: Les questionnaires suivants sont disponibles :

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
fr: Cette description de groupe est assez vide de sens, mais tout à fait importante.

en: Group 1: The first lot of questions
fr: Groupe 1 : Le premier lot de questions

en: Some URL description
fr: Description de l’URL

en: You should have a great time doing this
fr: Vous devriez prendre du bon temps à faire cela

en: Welcome to this sample survey
fr: Bienvenue dans cet exemple de questionnaire

en: But this one isn't.
fr: Mais celle-ci ne l’est pas.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
fr: Ceci est un exemple de description du questionnaire. Elle peut être relativement longue.

en: Template Sample
fr: Échantillon de modèle

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
fr: Un problème est survenu en effaçant le modèle '%s'. Veuillez vérifier les permissions des fichiers et des dossiers.

en: Template '%s' was successfully deleted.
fr: Le modèle '%s' a été supprimé avec succès.

en: Please check the directory permissions.
fr: Veuillez vérifier les permissions du dossier.

en: Unable to create directory `%s`.
fr: Impossible de créer le dossier `%s`.

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
fr: Un dossier du nom de `%s` existe déjà - Choisissez un autre nom

en: Maybe you don't have permission.
fr: Peut-être n’avez-vous pas la permission.

en: This name is reserved for standard template.
fr: Ce nom est réservé pour les modèles de base

en: Template could not be renamed to '%s'.
fr: Le modèle n'a pas pu être renommé en `%s`.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
fr: Ce fichier ZIP ne contient pas de fichiers de modèle valides. L'import a échoué.

en: Forbidden Extension
fr: Extension interdite

en: Copy failed
fr: Échec de la copie

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
fr: Ce fichier n’est pas une archive ZIP valide. L’importation a échoué.

en: Template '%s' does already exist.
fr: Le modèle '%s' existe déjà.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
fr: Mode démo : L’envoi de modèles est désactivé.

en: Failed to update survey permissions!
fr: Échec de la mise à jour des permissions pour le questionnaire !

en: Survey permissions were successfully updated.
fr: Les permissions sur le questionnaires ont été mises à jour avec succès.

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
fr: Les permissions sur le questionnaire ont été mises à jour avec succès pour tous les utilisateurs de ce groupe.

en: Edit survey permissions
fr: Éditer les permissions du questionnaire

en: Could not delete user. User was not supplied.
fr: Impossible de supprimer l’utilisateur. Aucun utilisateur sélectionné.

en: Deleting User
fr: Supprimer un utilisateur

en: Save Now
fr: Sauvegarder

en: Export
fr: Exporter

en: Import
fr: Importer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Create
fr: Créer

en: View/read
fr: Visualiser/Lire

en: Edit survey permissions for group %s
fr: Définir des permissions sur le questionnaire pour le groupe %s

en: Edit survey permissions for user %s
fr: Editer les permissions sur le questionnaire pour l’utilisateur %s

en: Set survey permissions
fr: Définir des permissions pour le questionnaire

en: User added.
fr: Utilisateur ajouté.

en: No Username selected.
fr: Aucun nom d’utilisateur sélectionné.

en: Failed to add user.
fr: Échec de l’ajout de l’utilisateur.

en: Failed to add user group.
fr: Échec de l’ajout du groupe d’utilisateurs

en: Set Survey Rights
fr: Définir les droits du questionnaire

en: User group added.
fr: Groupe d’utilisateurs ajouté.

en: Please select a user group first
fr: Veuillez d’abord sélectionner un groupe d’utilisateurs

en: Add user group
fr: Ajouter un groupe d’utilisateurs

en: Please select a user first
fr: Veuillez d’abord sélectionner un utilisateur

en: User
fr: Utilisateur

en: Delete
fr: Supprimer

en: Please select a file to import!
fr: Veuillez sélectionner un fichier à importer !

en: Are you sure you want to delete this entry?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette entrée ?

en: Edit permissions
fr: Éditer les permissions

en: Full name
fr: Nom complet

en: User group
fr: Groupe d’utilisateurs

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Survey permissions
fr: Permissions du questionnaire

en: Survey could not be created because it did not have a title
fr: Le questionnaire ne peut pas être créé parce qu’il ne possède pas de titre

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
fr: Le questionnaire a expiré avec succès en fonction de la date d’expiration indiquée dans ses paramètres.

en: The new question group/question order was successfully saved.
fr: Le nouvel ordre du groupe de questions / de la question, a été sauvegardé avec succès.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
fr: Aucun ID de questionnaire (SID) n’a été fourni. Impossible de copier le questionnaire.

en: Survey copy summary
fr: Résumé de la copie de questionnaire

en: Copy survey
fr: Copier un questionnaire

en: Survey structure import summary
fr: Résumé de l’importation du questionnaire

en: Import survey data
fr: Importer les données d’un questionnaire

en: Survey deleted.
fr: Questionnaire supprimé.

en: This survey is currently active.
fr: Ce questionnaire est actuellement activé.

en: This survey is active but has a start date.
fr: Ce questionnaire est activé mais attend une date de lancement.

en: This survey is active but expired.
fr: Ce questionnaire est activé mais expiré.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
fr: La librairie Freetype n’est pas installée. L’affichage de graphiques requiert la librairie Freetype pour fonctionner correctement.

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
fr: rendez-vous sur http://us2.php.net/manual/fr/ref.image.php pour plus d’information

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
fr: La librairie GD n’est pas installée. L’affichage de graphiques requiert la librairie GD pour fonctionner correctement.

en: Remaining
fr: Restant

en: Limit
fr: Limite

en: Quota name
fr: Nom du quota

en: Base language
fr: Langue de base

en: Group could not be deleted
fr: Le groupe ne peut pas être supprimé

en: The question group was deleted.
fr: Le groupe de questions a été supprimé.

en: Other:
fr: Autre :

en: You are not authorized to delete questions.
fr: Vous n’êtes pas autorisé à supprimer des questions

en: Question was successfully deleted.
fr: La question a été supprimée avec succès.

en: Some example subquestion
fr: un exemple de sous-question

en: Some example answer option
fr: Un exemple d’option de réponse

en: Checked
fr: Vérifié

en: <No default value>
fr: <Pas de valeur par défaut>

en: Unknown file extension
fr: Extension du fichier inconnue

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
fr: Aucun ID de groupe (GID) n’a été fourni. Impossible d’importer une question

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
fr: Aucun ID de questionnaire (SID) n’a été fourni. Impossible d’importer une question.

en: Please choose no more than %s items.
fr: Veuillez cocher au plus %s élément(s)

en: Please choose at least %s items.
fr: Veuillez choisir au minimum %s éléments

en: Please choose the appropriate response for each item:
fr: Choisissez la réponse appropriée pour chaque élément :

en: Please write your answer here:
fr: Veuillez écrire votre réponse ici :

en: Please write your answer(s) here:
fr: Veuillez écrire votre(vos) réponse(s) ici :

en: Please choose all that apply and provide a comment:
fr: Veuillez choisir toutes les réponses qui conviennent et laissez un commentaire :

en: Please choose *all* that apply:
fr: Veuillez choisir toutes les réponses qui conviennent :

en: Please number each box in order of preference from 1 to
fr: Numérotez chaque case dans l’ordre de vos préférences de 1 à

en: Make a comment on your choice here:
fr: Faites le commentaire de votre choix ici :

en: Please enter a date:
fr: Veuillez entrer une date :

en: Please choose *only one* of the following:
fr: Veuillez sélectionner une seule des propositions suivantes :

en: Question code:
fr: Code de la question :

en: ID:
fr: ID :

en: Only answer this question if the following conditions are met:
fr: Répondre à cette question seulement si les conditions suivantes sont réunies :

en: Please submit by %s
fr: Veuillez répondre avant le %s

en: Please fax your completed survey to:
fr: Veuillez faxer ce questionnaire rempli à :

en: Thank you for completing this survey.
fr: Merci d’avoir complété ce questionnaire.

en: Submit Your Survey.
fr: Envoyer votre questionnaire.

en: table
fr: Table

en: Database
fr: Base de données

en: %s participants have been shared
fr: %s contacts ont été partagé(s)

en: Text box
fr: Zone de texte

en: Drop-down list
fr: Liste déroulante

en: Assessment group score
fr: Score du groupe d’évaluation

en: Overall assessment score
fr: Score d'évaluation complet

en: Answers in this response
fr: Réponses dans cette réponse

en: Email address of the survey administrator
fr: Courriel de l'administrateur du questionnaire

en: Name of the survey administrator
fr: Nom de l’administrateur du questionnaire

en: Access code for this participant
fr: Code d’invitation pour ce participant

en: Statistics URL
fr: URL des statistiques

en: Edit response URL
fr: Éditer l'URL de la réponse

en: View response URL
fr: Voir l'URL de la réponse

en: Reload URL
fr: Recharger l'URL

en: Survey expiration date
fr: Date d'expiration du questionnaire

en: Label set sucessfully deleted.
fr: Jeu d'étiquettes supprimé correctement.

en: Edit label set
fr: Éditer le jeu d'étiquettes

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
fr: Ce fichier ZIP ne contient pas de ressources valides. L'importation a échoué.

en: Incorrect permissions in your %s folder.
fr: Mauvaises permissions sur le répertoire %s

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
fr: Mode démo uniquement : l'envoi de fichier est désactivé sur ce système.

en: Global settings were saved.
fr: Les paramètres généraux ont été sauvegardés.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
fr: Cette archive contient un fichier PDF du questionnaire, le fichier queXML du questionnaire et le fichier XML de répartition queXF qui peuvent être utilisés avec queXF : http://quexf.sourceforge.net/  pour le traitement des questionnaires numérisés.

en: Export VV file
fr: Exporter vers un fichier VV

en: Export results
fr: Exporter les résultats

en: Email templates successfully saved.
fr: Les modèles de courriels ont été sauvegardés avec succès.

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
fr: Répondez à cette question seulement pour les éléments non choisis à la question %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
fr: Répondez à cette question seulement pour les éléments choisis à la question %s ('%s')

en: EUC-JP Japanese
fr: EUC-JP Japonais

en: TIS620 Thai
fr: TIS620 Thaï

en: 7bit Swedish
fr: Swedish 7-bit (Suédois)

en: Shift-JIS Japanese
fr: Shift-JIS Japonais

en: Mac West European
fr: Mac Europe de l’Ouest

en: Mac Central European
fr: Europe centrale (Mac)

en: KOI8-U Ukrainian
fr: KOI8-U (Cyrillique Ukrainien)

en: KOI8-R Relcom Russian
fr: KOI8-R (Cyrillique russe)

en: HP West European
fr: HP Europe de l’Ouest (hp8)

en: ISO 8859-8 Hebrew
fr: ISO-8859-8 (Hébreu)

en: ISO 8859-7 Greek
fr: ISO-88597 (Grec)

en: GEOSTD8 Georgian
fr: GEOSTD8 Géorgien

en: GBK Simplified Chinese
fr: GBK Chinois simplifié

en: GB2312 Simplified Chinese
fr: GB2312 Chinois simplifié

en: EUC-KR Korean
fr: EUC-KR (Coréen)

en: UJIS for Windows Japanese
fr: UJIS Japonais

en: DEC West European
fr: DEC Europe de l’Ouest (dec8)

en: Binary pseudo charset
fr: Binary (Binary pseudo charset)

en: Big5 Traditional Chinese
fr: Big5 (Chinois traditionnel)

en: Name
fr: Nom

en: Automatic
fr: Automatique

en: US ASCII
fr: ASCII (US)

en: ARMSCII-8 Armenian
fr: ARMSCII-8 (Arménien)

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
fr: La(es) réponse(s) doit répondre à ces critères de filtre :

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
fr: La(es) réponse(s) doit satisfaire ces critères de validation :

en: Only answer this if the following conditions are met:
fr: Répondre seulement à cette question si les conditions suivantes sont réunies :

en: An email has been sent with details about your saved survey
fr: Un courriel vous a été envoyé avec les détails du questionnaire sauvegardé

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
fr: Rechargez votre questionnaire en cliquant sur le lien suivant (ou coller le dans votre navigateur) :

en: Password
fr: Mot de passe

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
fr: Merci d’avoir sauvegardé votre questionnaire incomplet. Les détails suivants peuvent être utilisés pour revenir à celui-ci et le poursuivre là où vous l’avez laissé. S’il vous plait, gardez ce courriel comme pense-bête - nous ne pouvons pas retrouver votre mot de passe pour vous.

en: Saved Survey Details
fr: Détails sur le questionnaire sauvegardé

en: Success
fr: Succès

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
fr: Vos réponses au questionnaire ont été sauvées correctement. Vous aller recevoir un courriel de confirmation. S'il vous plait, prenez garde à ne pas perdre votre mot de passe, nous ne serons pas en mesure de le retrouver pour vous.

en: Your passwords do not match.
fr: Vos mots de passe ne correspondent pas.

en: You must supply a password for this saved session.
fr: Vous devez fournir un mot de passe pour sauvegarder cette session.

en: You must supply a name for this saved session.
fr: Vous devez fournir un nom pour sauvegarder cette session.

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
fr: Ce questionnaire utilise des réponses anonymes, vous ne pouvez donc pas mettre à jour votre réponse.

en: Edit this entry
fr: Éditer cette entrée

en: Follow the following link to update it
fr:  Suivez ce lien pour le(la) mettre à jour

en: There is already a recorded answer for this access code
fr: Il y a déjà une réponse enregistrée associée à ce code.

en: The access code have provided is not valid or has already been used.
fr: Le code d’accès que vous avez fourni n’est pas valide ou a déjà été utilisé.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a access code.  Please contact the administrator for assistance.
fr: Ce questionnaire est en accès restreint, vous devez donc fournir un code d’accès. Pour plus d'aide, veuillez contacter l'administrateur.

en: Your Ranking
fr: Votre classement

en: Your Choices
fr: Vos choix

en: Please choose
fr: Veuillez choisir

en: Data entry
fr: Saisie de données

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
fr: %s ancienne(s) réponse(s) et chronomètre(s) associé(s) importés avec succès.

en: %s old response(s) were successfully imported.
fr: %s ancienne(s) réponse(s) importée(s) avec succès.

en: Quick statistics
fr: Statistiques rapides

en: Import VV file
fr: Importer un fichier VV

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions for the application /tmp folder.
fr: Une erreur s'est produite durant l'envoi de votre fichier. Ceci peut être causé par des permissions incorrectes dans le dossier /tmp .

en: Error!
fr: Erreur !

en: Survey settings were successfully saved.
fr: Les paramètres du questionnaire ont été sauvegardés avec succès.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
fr: La question ne peut pas être mise à jour. Il y a des conditions pour d’autres questions qui se basent sur les réponses à cette question et changer le type poserait des problèmes. Vous devez supprimer ces conditions avant de pouvoir changer le type de cette question.

en: Question could not be created.
fr: La question ne peut pas être créée.

en: Question in language %s could not be created.
fr: La question dans la langue %s ne peut pas être créée.

en: Failed to delete answer
fr: Échec de la suppression de réponses

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
fr: Doublons de codes trouvés, ces entrées ne seront pas mises à jour.

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
fr: Les réponses avec 0 (zéro) comme code ou sans code ne sont pas permises et ne seront pas sauvegardées

en: Failed to update answers
fr: Échec de la mise à jour des réponses

en: Default value settings were successfully saved.
fr: Les paramètres des valeurs par défaut ont été sauvegardés avec succès.

en: Question could not be updated
fr: La question ne peut pas être mise à jour

en: Clear
fr: Effacer

en: Update condition
fr: Mettre à jour une condition

en: Constant
fr: Constant(e)

en: Predefined
fr: Prédéfini

en: Answer
fr: Réponse

en: Comparison operator
fr: Opérateur de comparaison

en: Previous questions
fr: Question précédente

en: Scenario
fr: Scénario

en: Default scenario
fr: Scénario par défaut

en: Add scenario
fr: Ajouter un scénario

en: Add condition
fr: Ajouter une condition

en: Edit condition
fr: Éditer une condition

en: There are no existing conditions in this survey.
fr: Il n’y a actuellement aucune condition pour ce questionnaire

en: Copy the selected conditions to:
fr: Copier les conditions sélectionnées vers :

en: Other
fr: Autre

en: selected
fr: sélectionné

en: Copy conditions
fr: Copier les conditions

en: This question is always shown.
fr: Cette question est toujours affichée.

en: Not found
fr: Non trouvé

en: or
fr: ou

en: and
fr: et

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes les conditions définies dans ce scénario ?

en: OR
fr: OU

en: After
fr: Après

en: Current
fr: Courant

en: Before
fr: Avant

en: Male
fr: Masculin

en: Female
fr: Féminin

en: not checked
fr: Non coché

en: checked
fr: coché

en: Single checkbox
fr: Case à cocher unique

en: Group of checkboxes
fr: Groupe de cases à cocher

en: No answer
fr: Sans réponse

en: Decrease
fr: Diminuer

en: Same
fr: Sans changement

en: Increase
fr: Augmenter

en: No
fr: Non

en: Continue
fr: Continuer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Uncertain
fr: Incertain

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
fr: Aucune condition ne peut être copiée (à cause de doublons)

en: All conditions scenarios were renumbered.
fr: Toutes les scénarios de conditions ont été renumérotés.

en: The condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
fr: Votre condition ne peut pas être ajoutée ! Elle ne comprend pas de question et/ou de réponse sur laquelle cette condition est basée. Assurez-vous d'avoir choisi une question et une réponse.

en: All conditions in this survey have been deleted.
fr: Toutes les conditions de ce questionnaire ont été supprimées

en: Warning
fr: Avertissement

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
fr: Nous vous recommandons d'exporter entièrement ce questionnaire à partir de l'écran principal d'administration avant de poursuivre.

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
fr: Vous êtes sur le point de supprimer toutes les conditions de ce questionnaire

en: Yes
fr: Oui

en: You have not selected a question
fr: Vous n'avez pas sélectionné de question

en: You have not selected a survey
fr: Vous n'avez pas sélectionné de questionnaire

en: Greater than (Strings)
fr: Supérieur à (chaine de caractères)

en: Greater than or equal to (Strings)
fr: Supérieur ou égal à (chaine de caractères)

en: Less than or equal to (Strings)
fr: inférieur ou égal à (chaine de caractères)

en: Less than (Strings)
fr: Inférieur à (chaine de caractères)

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Greater than
fr: Supérieur à

en: Greater than or equal to
fr: Supérieur ou égal à

en: Not equal to
fr: Différent de

en: equals
fr: Égal

en: Less than or equal to
fr: inférieur ou égal à

en: Less than
fr: Inférieur à

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
fr: Questionnaire d'ID %d sauvegardé sous %s avec %d enregistrement(s)

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
fr: Questionnaire d'ID %d sauvegardé sous %s contenant %d enregistrement(s) (%s)

en: timings
fr: Chronométrages

en: responses
fr: réponses

en: The related survey is missing.
fr: Le questionnaire correspondant est manquant.

en: No matching group
fr: Pas de groupe correspondant

en: No matching survey
fr: Pas de questionnaire correspondant.

en: No CFIELDNAME field set!
fr: Pas de champ CFIELDNAME défini !

en: No matching CFIELDNAME group!
fr: Pas de groupe CFIELDNAME correspondant !

en: No matching CQID
fr: Pas de Cqid correspondant

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
fr: Suppression des conditions : %u conditions supprimées

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
fr: Suppression des paramètres de question : %u paramètres supprimés

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
fr: Suppression des évaluations: %u entrées d'évaluations supprimées

en: Deleting answers: %u answers deleted
fr: Suppression des réponses : %u réponses supprimées

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
fr: Suppression des questionnaires: %u questionnaires supprimés

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
fr: Suppression des langues du questionnaire : %u des langues du questionnaire supprimées

en: Deleting questions: %u questions deleted
fr: Suppression des questions: %u questions supprimées

en: Deleting groups: %u groups deleted
fr: Suppression des groupes: %u groupes supprimés

en: Deleting orphan survey table: %s
fr: Suppression des tables de questionnaires orphelines : %s

en: Group
fr: Groupe

en: Total time
fr: Temps total :

en: Submission date
fr: Date d'envoi

en: Email
fr: Courriel

en: Last name
fr: Nom

en: First name
fr: Prénom

en: There is no matching survey.
fr: Il n'y a pas de questionnaire correspondant.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
fr: Ce questionnaire n'a pas été activé. Il n'y a aucun résultat à parcourir.

en: Browse responses
fr: Parcourir les réponses

en: Incorrect username and/or password!
fr: Identifiant et/ou mot de passe incorrect !

en: Reloading screen. Please wait.
fr: Actualisation de l'écran. Veuillez patienter.

en: Welcome %s!
fr: Bienvenue %s !

en: Please log in first.
fr: Veuillez d’abord vous connecter !

en: Username: %s
fr: Nom d’utilisateur : %s

en: User data
fr: Données utilisateur

en: Logout successful.
fr: Déconnexion réussie.

en: Edit
fr: Éditer

en: Assessment mode not activated
fr: Mode d'évaluation non activé

en: Add
fr: Ajouter

en: Question group
fr: Groupe de questions

en: Scope
fr: Portée

en: You can upload %s under %s KB each.
fr: Vous pouvez envoyer %s avec un maximum de %s KB pour chacun.

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
fr: Vous devez envoyer encore %s fichier(s) pour cette question.
    Êtes-vous sûr de vouloir quitter ?

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
fr: Le nombre maximum de fichiers a été envoyé. Vous devriez retourner au questionnaire.

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
fr: Si vous le souhaitez, vous pouvez envoyer encore %s fichier(s) ; sinon vous pouvez retourner au questionnaire.

en: Please upload %s more file(s).
fr: SVP, veuillez envoyer encore %s fichier(s).

en: Title
fr: Titre

en: Select file
fr: Sélectionner un fichier

en: Uploading
fr: Envoi

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
fr: Désolé, seuls %s fichiers peuvent être envoyés pour cette question !

en: Sorry, no more files can be uploaded!
fr: Désolé, plus aucun fichier ne peut être envoyé !

en: Comment
fr: Commentaire

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Sorry, there was an error uploading your file.
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de l’envoi de votre fichier

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
fr: Nous sommes désolés mais une erreur système est survenue et votre fichier n’a pas été sauvegardé. Un courriel a été envoyé pour en avertir l’administrateur du questionnaire.

en: The file has been successfully uploaded.
fr: Le fichier a été téléchargé vers le serveur avec succès.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
fr: Désolé, le fichier est trop gros. Seuls les fichiers jusqu’à %s Ko sont autorisés.

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
fr: Désolé, cette extension de fichier (%s) n’est pas autorisée !

en: Oops, There was an error deleting the file
fr: Désolé, une erreur est survenue lors de la suppression du fichier

en: File %s deleted
fr: Fichier %s suprimé

en: Completed
fr: Complété

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
fr: Un courriel a été envoyé à l'adresse que vous avez fournie avec les détails d'accès à ce questionnaire. Veuillez suivre le lien dans ce courriel pour poursuivre.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
fr: Merci de vous être enregistré(e) pour participer à ce questionnaire.

en: %s cannot be left empty
fr: %s ne peut pas être vide

en: The email you used is not valid. Please try again.
fr: L'adresse de courriel que vous avez utilisée n'est pas valide. Veuillez réessayer.

en: The answer to the security question is incorrect.
fr: La réponse à la question de sécurité est incorrecte

en: Your answer
fr: Votre réponse

en: Survey name (ID):
fr: Nom du questionnaire (ID) :

en: Survey name (ID)
fr: Nom du questionnaire (ID)

en: PDF export
fr: Exporter en PDF

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
fr: Veuillez contacter %s ( %s ) pour plus d’informations.

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
fr: Soit vous avez été inactif depuis trop longtemps, soit la gestion des cookies est désactivée dans votre navigateur internet, soit il y a eu un problème avec votre connexion.

en: We are sorry but your session has expired.
fr: Nous sommes désolés, mais votre session a expiré.

en: You have been successfully removed from this survey.
fr: Votre adresse de courriel a été supprimée des relances pour ce questionnaire.

en: You have been already removed from this survey.
fr: Votre adresse de courriel a déjà été supprimée de ce questionnaire.

en: You are already a participant of this survey.
fr: Vous êtes déjà  un participant à ce questionnaire.

en: You have been successfully added back to this survey.
fr: Vous avez été ajouté à ce questionnaire.

en: You are not a participant in this survey.
fr: Vous n'êtes pas un participant à ce questionnaire.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
fr: Vous allez être redirigé dans 5 secondes. Si vous n'êtes pas redirigé, cliquez  <a href="%s">ici</a>.

en: Configuration directory is not writable
fr: Le répertoire de configuration n'est pas accessible en écriture

en: LimeSurvey has been installed successfully.
fr: LimeSurvey a été correctement installé

en: Success!
fr: Succès !

en: Database %s has been successfully populated.
fr: Base de données %s structurée avec succès.

en: Please continue with populating the database.
fr: Veuillez continuer à remplir la base de données.

en: Database has been created.
fr: Base de données créée.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
fr: Veuillez <a href="%s">vous connecter</a>.

en: Populate database
fr: Remplir la base de données

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
fr: Voulez-vous compléter la base de données maintenant en créant les tables nécessaires ?

en: A database named "%s" already exists.
fr: Une base de données intitulée "%s" existe déjà.

en: Create database
fr: Créer la base de données

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
fr: LimeSurvey peut tenter de créer la base de données pour vous.

en: The database you specified does not exist:
fr: La base de données indiquée n'existe pas :

en: Database doesn't exist!
fr: La base de données n'existe pas !

en: Database settings
fr: Paramètres de la base de données

en: Try again! Connection with database failed.
fr: Tentez à nouveau, la connexion à la base de données a échoué.

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
fr: Veuillez entre les paramètres de la base de données que vous souhaitez utiliser pour LimeSurvey :

en: Database configuration
fr: Paramètres de la base de données

en: Pre-installation check for LimeSurvey
fr: Contrôle pré-installation pour LimeSurvey

en: Pre-installation check
fr: Contrôle pré-installation

en: License
fr: Licence

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
fr: Bienvenue sur l'interface d'installation de LimeSurvey. Cet assistant va vous guider tout au long de la procédure d'installation, le paramétrage de la base de données et la configuration initiale de LimeSurvey.

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
fr: Attention : Vous utilisez toujours le mot de passe par défaut ('password'). Veuillez changer votre mot de passe et vous re-connecter à nouveau.

en: Error
fr: Erreur

en: LimeSurvey online manual
fr: Manuel en ligne de LimeSurvey

en: Main Admin Screen
fr: Écran principal d'administration

en: Back
fr: Précédent

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
fr: Vos réponses n'ont pas été enregistrées. Ce questionnaire n'est pas encore activé.

en: Survey could not be created.
fr: L'enquête n'a pas pu être créée.
